استعفای عبدالمهدی اوضاع را وخیم تر می کند، انتخابات زودهنگام پارلمانی تکرار شرایط کنونی است

به گزارش وبلاگ واحدی، کارشناس مسائل عراق معتقد است مطالبات مردم عراق با دولت کنونی برآورده می شود، فقط باید جریانهای سیاسی قبیله گرایی را کنار بگذارند.

استعفای عبدالمهدی اوضاع را وخیم تر می کند، انتخابات زودهنگام پارلمانی تکرار شرایط کنونی است

در ادامه تحولات پرشتاب این روزهای کشورهای عراق، برهم صالح رئیس جمهور این کشور دیروز پنجشنبه در اظهاراتی تلویزیونی گفت که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور موافقت خود را با استعفا اعلام کرده و از گروه های سیاسی خواست در مورد جایگزین وی توافق کنند.

صالح همچنین اضافه کرد: با برگزاری انتخابات زودهنگام موافقت می کنم و پس از اجرای برخی تغییرات در قانون انتخابات، درخواست انتخابات جدید را خواهم کرد.

رئیس جمهور عراق با تاکید بر اینکه که این کشور شایسته اتفاق های خوب است و امنیت و ثبات عراق باید هدف همه باشد، گفت: دولت، مجلس یا مردم همگی در قبال عراق مسئولیت دارند و در پی آن باید از وطن خود دفاع کنیم. مجلس اهمیت زیادی دارد و باید اولین طرفی باشد که بر مطالبات مردم تاکید می کند.

دکتر کرم الخزرجی تحلیلگر مسائل عراق و استاد دانشگاه لندن در مصاحبه با خبرنگار با اشاره به خبر موافقت عادل عبدالمهدی از سمت نخست وزیری عراق گفت: به نظر من در شرایط کنونی عادل عبدالمهدی فردی مناسب و شایسته برای نخست وزیری است و استعفا به شکل کنونی نه از منظر قانونی و نه از نظر شرایط امنیتی و سیاسی صحیح نیست.

کرم الخزرجی اضافه کرد: استعفای نخست وزیر کنونی بدون موافقت برای تشکیل دولت جدید و فرد مناسب برای نخست وزیری موجب ایجاد خلأ و شکاف سیاسی خواهد شد و برخی طرف های داخلی و خارجی فرصت طلب از آن سوء استفاده خواهند کرد و دولت از حل معضل و بحران موجود درمانده خواهد شد.

این کارشناس عراقی در ارتباط با این موضوع که برخی منابع از تماس نخست وزیر با رئیس ائتلاف فتح و رهبر جریان صدر خبر داده اند و این به مفهوم منتفی بودن استعفاست توضیح داد: ائتلاف فتح و سائرون بدون موافقت دیگر طرف ها و تشکل ها در مجلس نمی توانند دولت جدید را تشکیل دهند، به ویژه آنکه در حال حاضر توافقی در مورد نخست وزیر بعدی وجود ندارد؛ از این رو استعفای نخست وزیر مادامی که توافق جمعی وجود نداشته باشد امری محال و ناپیروز خواهد بود و نتیجه مطلوب را به دنبال نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: به نظر من در شرایط کنونی به نفع کشور نیست که عادل عبدالمهدی از سمت نخست وزیری استعفا دهد و خلأ سیاسی و امنیتی اوضاع را وخیم تر می کند و زمان بحران را طولانی تر می سازد.؛ بنابراین حداقل تا زمانی که توافق در مورد نخست وزیر بعدی حاصل نشده، استعفای عادل عبدالمهدی صحیح نیست.

کرم الخزرجی در مورد مطالبات مردم و حضور آنها در خیابان ها گفت: مردم عراق خواهان مقابله با فساد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و نیز برقراری عدالت در کشور هستند و این خواسته های آن به حق است؛ اما مسئله ای که در این تظاهرات وجود دارد آن است که طرف مشخصی وجود ندارد تا در مورد مطالباتشان با دولت به توافق برسند و از طرف دیگر برخی طرف های داخلی و خارجی در بین آنها نفوذ کرده اند که سعی دارند متناسب باسیاست های خود تظاهرات را از راستا واقعی منحرف کنند. آیا مردم در خیابان برنامه مشخصی و مدونی دارند تا دولت آن را اجرایی کند و همه مسائل برطرف شود؟

استاد داتشگاه لندن در مورد برگزاری انتخابات مجلسی زودهنگام و عواقب آن توضیح داد: در شرایط کنونی برگزاری انتخابات زودهنگام هیچ فایده ای نخواهد داشت؛ چراکه من معتقدم چنانچه انتخابات برگزار شود دوباره افرادی از همین احزاب گروه ها و تشکل ها که در مجلس کنونی حضور دارند وارد عرصه انتخابات می شوند و دوباره همان ها انتخاب خواهند شد و همه چیز تکرار می شود؛ بنابراین انتخابات زودهنگام تغییری ایجاد نمی کند و نتیجه مطلوب و مورد انتظار را نخواهد داشت.

وی در انتها راه حل بحران عراق را در پاسخگویی به مطالب واقعی مردم و اتخاذ تصمیم های جدی در این خصوص دانست و گفت: اگر قدرت های سیاسی با یکدیگر به توافق برسند و با هم متحد باشند همین دولت می تواند در تامین خواسته های مردم اعم از مقابله با فساد، بیکاری، تامین خدمات رفاهی و بهداشتی و برقراری عدالت اجتماعی پیروز باشند، به شرط آنکه خودخواهی و سهم طلبی و قبیله گرایی را کنار بگذارند و با اصلاح برخی بندهای قانون اساسی به شکل واقعی و جدی درصدد حل مسائل برآیند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 654

به "استعفای عبدالمهدی اوضاع را وخیم تر می کند، انتخابات زودهنگام پارلمانی تکرار شرایط کنونی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استعفای عبدالمهدی اوضاع را وخیم تر می کند، انتخابات زودهنگام پارلمانی تکرار شرایط کنونی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید