اعطای تنفس خوراک، راه چاره جذب سرمایه در صنعت پالایشگاهی

به گزارش وبلاگ واحدی، لزوم توسعه صنعت پتروپالایش برای جلوگیری از خام فروشی و بی اثر کردن تحریم­های نفتی، اجتناب ناپذیر بوده و ورود سرمایه بخش خصوصی به این بخش راهکاری راهبردی است که طرح جدید کمیسیون انرژی مجلس با محوریت اعطای تنفس خوراک در این راستا مؤثر خواهد بود.

اعطای تنفس خوراک، راه چاره جذب سرمایه در صنعت پالایشگاهی

امروزه توسعه صنعت پتروپالایشگاهی ازجمله برنامه­ های کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه جهانست. کشورهای توسعه یافته با ایجاد پارک­های شیمیایی و صنایع پتروپالایشگاهی و ارائه اعتبارات و تسهیلات مناسب و ویژه به این صنایع، زمینه رشد چشم گیر صنایع پتروپالایشی خود را ایجاد نموده اند. این کشورها با توسعه­ صنایع تبدیلی نفت خام به فرآورده های سودده، سعی بر نقش آفرینی در آینده­ بازار انرژی جهان را دارند. در این میان، ایران که سابق ه­ای طولانی در صنعت پالایشگاهی جهان دارد، از مسائل عدیده­ ای همچون فرسودگی تأسیسات و تجهیزات پالایشگاهی، عدم بازدهی مناسب در صنایع میان دستی و پایین دستی نفت خام و فقدان اعتبارات لازم برای نوسازی و توسعه­ صنایع پالایشگاهی خود رنج می ­برد.

در سالیان گذشته، به دلیل وابستگی زیاد بودجه­ کشور به فروش نفت خام و نبود مدل مناسبی برای تأمین مالی پروژه­ های پالایشگاهی، وزارت نفت اهم فعالیت­ها و اعتبارات خود را بر توسعه­ میادین نفتی و حرکت به سمت خام فروشی بیشتر متمرکز نموده است. برخلاف تلقی رایج، مهم­ترین دلیل رشد و توسعه­ پایین در صنایع پالایشی، نه عدم دسترسی به فناوری مورجهانز، بلکه عدم تحقق اعتبارات مالی پروژه ­های در دست احداث بوده است. نمونه­ بارز این موضوع را می ­توان در طرح احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس مشاهده کرد که با تحقق منابع مالی مورجهانز، در مدت زمان نسبتاً مناسب و مطابق با بهترین فناوری های جهان، در اردیبهشت ماه 96 شروع به کار کرد.

در چند سال گذشته، وزارت نفت از یک سو، با محدودیت زیاد در اعتبارات روبرو بوده و از سوی دیگر، به منظور افزایش درآمد کشور در کوتاه مدت، اولویت خود را بر توسعه طرح های بالادستی قرار داده است. علاوه براین بازگشت تحریم ها موجب شده است تا استفاده از فاینانس خارجی برای طرح­هایی نظیر پالایشگاه بهمن گنو و پالایشگاه سیراف ممکن نباشد و این طرح ها نیمه کاره بمانند. بر این اساس، احتیاج فوری به ورود بخش خصوصی و سرمایه ­های مردمی به بخش های میان دستی و پایین دستی نفت احساس می­ گردد؛ اما در دهه­ گذشته برنامه ریزی خاصی از سوی وزارت نفت برای ورود بخش خصوصی به صنایع پتروپالایشگاهی کشور صورت نگرفته است. عدم رگلاتوری مناسب از سوی وزارت نفت و عدم پیش بینی مدل های مالی مناسب برای جذب و بازگشت اعتبار از محل پروژه مهم­ترین دلایل عدم ورود بخش خصوصی و سرمایه­ های مردمی به این حوزه است.

لازمه­ ورود سرمایه بخش خصوصی به یک پروژه، جذابیت آن و بازگشت پذیری سرمایه در کوتاه مدت است. بدین منظور طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری مردمی توسط علی بختیار، عضو کمیسیون انرژی مجلس تهیه و با امضای 42 نفر از نمایندگان در تاریخ چهارم مهرماه 97 در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد.

عرفان روزبهانی، کارشناس انرژی در این زمینه به وبلاگ واحدی گفت: در این طرح با هدف ایجاد جذابیت برای ورود سرمایه مردمی، پیشنهاد تنفس یک تا دو ساله خوراک به منظور بازگشت اصل سرمایه های مردمی جذب شده مطرح شده است. بر این اساس، در سال اول، پول خوراک به غیر از 14.5 درصدی که سهم وزارت نفت است، علی الحساب پرداخت نمی ­گردد و سرمایه­ حاصل از فروش فرآورده ها در بازه زمانی تنفس خوراک میان سرمایه گذاران مردمی و بخش خصوصی تقسیم می ­گردد. سهم دولت و صندوق توسعه­ ملی از خوراک با نرخ بهره 4 درصد و در مدت 12 سال بعد از تنفس خوراک از محل درآمدهای پتروپالایشگاه پرداخت می­ گردد.

وی اضافه کرد: در این روش ضروری است که ابتدا شرکت متولی برای جذابیت بیشتر طرح و ضمانت استقبال مردم از این طرح، دو ضمانت به سرمایه گذاران اعطا کند:

1- ضمانت خرید سهام به ارزش اسمی بعد از مدت زمان اعلام شده برای اتمام پروژه

2- ضمانت اعطای حداقل سود (کف سود) 25 درصد ریالی در انتهای مدت زمان اعلام شده به صورت ترکیبی

روزبهانی ادامه داد: البته سرمایه گذاران می توانند هر زمان که بخواهند (قبل از افتتاح پتروپالایشگاه یا پس ازآن) در صورت وجود مشتری، نسبت به فروش سهام خود اقدام نمایند و از مزایای خروج سریع از طرح بدون تحت تأثیر قرار دادن ساختار اجرایی پروژه استفاده نمایند. اما در صورت نبود مشتری یا هر مشکل دیگری، مجری تعهد نموده است که در انتها سال هشتم، سهام هر سرمایه گذاری را که داوطلب فروش باشد، به ارزش اسمی خواهد خرید. لذا در این شیوه لطمه ای به ساختار اجرایی پروژه وارد نخواهد شد.

این روش علاوه بر اشتغال گسترده ای که در حوزه­ های ساخت و نصب و راه ­اندازی واحدها به همراه دارد، می ­تواند باعث فعال شدن پروژه­های نیمه تمامی نظیر پتروپالایشگاه سیراف و یا پالایشگاه آناهیتا کرمانشاه گردد. طرح پیشنهادی مجلس علاوه بر ایجاد اشتغال موجب راهنمایی نقدینگی و همچنین بی اثر سازی تحریم های نفتی خواهد شد. امید است که این طرح با رأی مثبت نمایندگان، به زودی به تصویب نهایی برسد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 فروردین 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 129

به "اعطای تنفس خوراک، راه چاره جذب سرمایه در صنعت پالایشگاهی" امتیاز دهید

1 کاربر به "اعطای تنفس خوراک، راه چاره جذب سرمایه در صنعت پالایشگاهی" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای تنفس خوراک، راه چاره جذب سرمایه در صنعت پالایشگاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید