اقدامات احتمالی ایران در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی

به گزارش وبلاگ واحدی، ایسنا نوشت : یک نماینده سابق مجلس به تشریح اقدامات احتمالی ایران در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی پرداخت.

اقدامات احتمالی ایران در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی

منصور حقیقت پور در پاسخ به این پرسش که برداشتن گام چهارم در زمینه کاهش تعهدات برجامی تا چه اندازه می تواند 1+5 و سایر کشورها نسبت به همکاری و تعاملات با ایران ترغیب کند، اظهار کرد: در خود چارچوب برجام اقدامات پیش بینی و طراحی شده که برای همین موارد می توان به آن رجوع کرد. ضمن این که در ماده واحده مربوط به تصویب مشروط برجام در مجلس نیز دست دولت برای مقابله به مثل در صورت عدم تعهد سایر کشورها به برجام بازگذاشته شده است. و ما در آن موقع در مجلس اجازه دادیم که دولت بتواند در این زمینه به راحتی اقدام متقابل داشته باشد.

وی اضافه نمود: اقداماتی نظیر همین موضوع R and D می تواند تداوم یابند و نیز احیای مجدد راکتور خنداب هم در گام چهارم می تواند در دستور کار قرار گیرد.

این نماینده سابق مجلس تاکید نمود: برخلاف فضاسازی های گروه های سیاسی در زمان تصویب برجام در مجلس ما برای برداشتن قلب راکتور خنداب طوی عمل کردیم که الان اگر دولت بخواهد در زمینه احیای مجددا آن اقداماتی انجام دهد ظرف شش ماه می تواند آن را به حالت قبل بازگرداند. همچنین سطح غنی سازی را می توانیم تا 190 هزار سو افزایش دهیم و نیز برای نیروگاه های کشور مانند راکتور خنداب، تهران و نیروگاه اتمی بوشهر سوخت لازم را فراهم سازیم.

حقیقت پور در ادامه تاکید نمود: یکی دیگر از کارهایی که می توانیم در کاهش تعهدات برجامی خود در گام چهارم به آن اشاره کنیم این است که دست ما برای کم کردن نظارت نمایندگان شورای امنیت و کارشناسان آنها باز است که این موضوع نیز می تواند برای ما مورد توجه قرار گیرد.

این نماینده سابق مجلس با بیان این که ما می توانیم سطح اقدامات خود را از آن چه که بیان شد بالاتر هم ببریم، اظهار کرد: در این زمینه این اختیار با مسوولان مربوطه است که با توجه به تجربه و توانمندی های که دارند می تواند گام چهارم را به درستی بردارند و ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که ضروری است حتما گام چهارم را برداریم.

وی در سرانجام تاکید نمود: ما یک بار به تمام جهان ثابت کردیم به دنبال مسائل نظامی در موضوع هسته ای نیستیم و جهان نیز با تعهدات ما اعتمادش جلب شد، اما 5+1 در این زمینه نجیبانه برخورد نکرده است و برای چند سال به ما خسارت وارد کردند که باید آن را برطرف کنیم.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 646

به "اقدامات احتمالی ایران در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات احتمالی ایران در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید