تظاهرات میانمار؛ مقابله با ارتش با استفاده از دامن زنانه ، تعطیلی مغازه و کارخانه ها

به گزارش وبلاگ واحدی، حداقل 9 اتحادیه کارگری از مردم میانمار خواسته اند تا برای بازگرداندن دولت منتخب آنگ سان سوچی و دست از کار بکشند.

تظاهرات میانمار؛ مقابله با ارتش با استفاده از دامن زنانه ، تعطیلی مغازه و کارخانه ها

سرکوب اعتراضات در میانمار از سوی کودتاگران در این کشور ادامه دارد.

در جدیدترین اتفاق، دو معترض به کودتای ارتش میانمار بر اثر برخورد گلوله با سرشان کشته شدند.

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، تظاهرات روز دوشنبه در میانمار در حالی رخ داد که مغازه ها، فروشگاه، کارخانه ها و بانک های شهر یانگون (بزرگترین شهر میانمار) در این کشور تعطیل هستند. اتحادیه های کارگری خواستار تعطیلی اقتصاد به عنوان بخشی از اعتراض و قیام علیه کودتاگران و حاکمان نظامی در میانمار شده اند.

تصاویر منتشر شده در فیس بوک اجساد دو مرد در شهر شاقتصادی Myitkyina را نشان می دهد. شاهدان عینی می گویند پلیس در ابتدا به سمت معترضان گازاشک آور و بمب صوتی (نارنجک های گیج کننده) پرتاب کرده و کمی بعد عده ای از ساختمان های اطراف به سمت معترضان شلیک کردند.

دود گاز اشک آور و کپسول های آتش نشانی در اطراف معترضان به کودتای ارتش میانمار - 8 مارس 2021 / عکس: رویترز

یکی از شاهدان که به جابه جایی اجساد کمک کرده به رویترز گفت: 2 نفر از ناحیه سر مورد اصابت قرار گرفتند و در دم جان دادند. سه نفر نیز زخمی شدند.

یک شاهد 20 ساله گفت: کشتن معترضان غیر مسلح غیر انسانی است و ما باید حق اعتراض مسالمت آمیز داشته باشیم. هنوز معین نیست که عاملان تیراندازی چه کسانی بوده اند. با این حال نیروهای هر دو نهاد پلیس و ارتش در این تظاهرات حضور داشتند.

جنبش دامن های زنانه در برخی شهرهای میانمار/ معترضان دامن های سنتی زنانه را بر فراز خیابان ها می آویزند و بر این باورند رد شدن از زیر این دامن ها برای نیروهای امنیتی بد شگون است/ عکس: رویترز

بسکمک از شاهدان گفتند که نیروهای پلیس برای مهار تجمعات در مرکز شهر یانگون خودروها را کنترل می کنند.

رویترز در این باره نوشت: براساس فیلم های منتشر شده در فیس بوک و فضای مجازی، جمعیتی از معترضان به کودتای ارتش، در شهرهای ماندلای و مونیوا تجمع کردند. در شهر جنوبی و ساحلی داوی نیز اتحاد ملی کارن (Karen National Union) به عنوان یک قوم مسلح با ارتش نبرد می کنند.

زن میانماری در تظاهرات روز دوشنبه سه انگشت خود را به نشانه مقاومت بالا برده است/ عکس: رویترز

اما همزمان با روز جهانی زن، معترضان میانماری پرچم هایی رنگارنگ و ساخته شده از نوعی دامن سنتی زنانه را با خود حمل یا در گوشه و کنار شهرها آویزان کرده اند. این دامن ها سارونگ نام دارند.

میانماری ها با نصب یک طناب در دو سوی برخی از خیابان ها، پارچه و دامن های زنانه را بر فراز کوچه و خیابان آویزان کردند. این اقدام نوعی حرکت سرزنش آمیز در اعتراض به کودتاگران به شمار می آید. به صورت سنتی رد شدن از زیر این دامن های سنتی برای مردان بدشگون است و معترضان امیدوارند با این اقدام سرعت و عکس العمل نیروهای پلیس کاهش یابد.

رسانه های دولتی می گویند نیروهای امنیتی برای اجرای قانون در دانشگاه و بیمارستان ها یا اطراف آن حضور دارند.

حداقل 9 اتحادیه کارگری مانند اتحادیه ساخت و ساز، کشاورزی و تولید از تمام مردم میانمار خواسته اند تا برای بازگرداندن دولت منتخب آنگ سان سوچی و معکوس کردن فرایند کودتا دست از کار بکشند.

اتحادیه های کارگری در بیانیه هایی گفتند: ادامه فعالیت های اقتصادی و کسب و کارها به ارتش کمک خواهد کرد و آنها با انرژی مردم میانمار را سرکوب خواهند کرد.

آنها افزودند: الان زمان دفاع ما از دموکراسی است.

پس از شلیک و تیراندازی نیروهای امنیتی به معترضان در نیانگ- یو مردم متفرق می شوند/ عکس: گرفته شده از تصاویر ویدئویی توسط رویترز

به گفته شاهدان عینی تنها تعداد کمی از کافی شاپ ها در یانگون باز مانده و مراکز اصلی و بزرگ خرید تعطیل شده اند. کارخانه ها نیز دیگر کار نمی کنند.

خودروهای پلیس در شهر نیانگ- یو یکشنبه 7 مارس 2021/ عکس: گرفته شده از تصاویر ویدئویی

ماونگ ساونگکا به عنوان یکی از رهبران مخالف در میانمار از طریق فبس بوک از زنان خواست تا روز دوشنبه (8 مارس روز جهانی زن) در تظاهرات اعتراضی علیه کودتاگران شرکت کنند. نای چی یکی از سازمان دهندگان جنبش دامن های سنتی، زنان میانماری را انقلابی توصیف کرد.

ارتش میانمار گفت که روز یکشنبه بیش از 41 نفر را بازداشت کرده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1690

به "تظاهرات میانمار؛ مقابله با ارتش با استفاده از دامن زنانه ، تعطیلی مغازه و کارخانه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تظاهرات میانمار؛ مقابله با ارتش با استفاده از دامن زنانه ، تعطیلی مغازه و کارخانه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید