توقف موقت اصطکاک تجاری چین و آمریکا

به گزارش وبلاگ واحدی، به گزارش خبرنگاران، رادیو بین المللی چین در تحلیلی به توافق اخیر آمریکا و چین در نشست گروه 20 در آرژانتین پرداخته است که در ادامه آمده است.

توقف موقت اصطکاک تجاری چین و آمریکا

شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که برای حضور در نشست سران گروه بیست در آرژانتین بودند 10 آذر (اول دسامبر) با هم دیدار کردند.

این نخستین بار بود که رهبران دو کشور پس از تنش های پیوسته و بروز اصطکاک تجاری از ماه مارس امسال با هم دیدار می کردند. در این دیدار دو طرف پس بحث و گفت وگو درخصوص مسائل اقتصادی و تجاری تصمیم گرفتند محدودیت های تجاری مانند افزایش تعرفه را متوقف و بی درنگ مسائل مورد توجه و موارد نگرانی یکدیگر را حل نمایند، همچنین به تیم های اقتصادی و تجاری دو کشور دستور داده شد که به طور فشرده گفت وگوها را ادامه دهند و برای لغو تمام افزایش تعرفه های امسال به توافق برسند تا مناسبات اقتصادی و تجاری دوجانبه هر چه زودتر به مسیر عادی بازگشته و همکاری برد-برد میان دو کشور تحقق یابد.

با تور چین ما همراه اشید

در شرایطی که اصطکاک و تنش اقتصادی و تجاری میان چین و آمریکا در حال افزایش بود، رهبران دو کشور این روند را متوقف کردند و از خود عزم لازم برای حرکت در یک جهت و حل مسائل به وسیله مصاحبه را نشان دادند. در عین حال چین توانست همچنان بر موضع اصولی خود برای حفاظت از منافع کلیدی کشور و منافع اساسی مردم، مذاکره بر مبنای احترام متقابل، برابری و سود متقابل نیز بماند.

شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین در نشست اَپک که چندی پیش در پاپوا گینه نو برگزار گردید گفت: جنگ، خواه گرم باشد و یا سرد و یا جنگ تجاری، برنده واقعی نخواهد داشت. تاثیرات منفی اصطکات تجاری میان چین و آمریکا در طول هشت ماه گذشته، به اندازه کافی توانسته این سخن را ثابت کند؛ نه تنها چین و آمریکا بهای این اصطکاک را پرداختند، بلکه میزان افزایش رشد تجارت دنیای در امسال نیز 0.3 درصد کاهش پیدا کرد. صندوق بین المللی پول چندی پیش پیش بینی خود از رشد اقتصادی دنیا در امسال و سال آینده را از 3.9 درصد در ماه آوریل به 3.7 درصد کاهش داد. روزنامه نیویورک تایمز نوشت، بازارهای مالی دنیا در حال پرداختن بهای جنگ تجاری چین و آمریکا هستند و این وضعیت روز به روز نگران نماینده تر می گردد.

در نخستین نمایشگاه بین المللی واردات چین، حدود 180 موسسه و شرکت آمریکایی حضور داشتند که این رقم تنها برابر با یک سوم مؤسسات ژاپنی حاضر در نمایشگاه بود؛ علت اصلی این موضوع هم آن بود که اصطکاک تجاری چین و آمریکا بر صادرات آمریکا به چین تاثیر گذاشته است.

طبق توافق رهبران چین و آمریکا در بوینوس آیرس، چین بر اساس احتیاج داخلی واردات خود از آمریکا در زمینه محصولات کشاورزی، انرژی، فراوری و خدمات را افزایش خواهد داد. چین و آمریکا در این ابعاد مکمل یکدیگر هستند و افزایش واردات از آمریکا بر توسعه تجارت دو طرف در مسیر تعادل و سوددهی بیشتر تأثیر خواهد گذاشت؛ برای نمونه در زمینه انرژی میزان فراوری نفت و گاز چین در سال 2016 به ترتیب 200 میلیون تن و 138 میلیارد و 390 میلیون متر مکعب بود اما میزان مصرف داخلی در همان سال به 580 میلیارد تن و 210 میلیارد و 340 میلیون متر معکب رسید که نشان می دهد فاصله بین عرضه و تقاضا در این زمینه تا چه اندازه جدی است. آمریکا یکی از بزرگ ترین فراورینمایندگان نفت و گاز طبیعی در دنیا است و افزایش واردات از آمریکا به نفع چین خواهد بود و بدون شک نتیجه ای برد-برد خواهد داشت.

شی جین پینگ در نخستین نمایشگاه بین المللی واردات چین بیان کرد، چین بیش از پیش تعرفه خود را کاهش خواهد داد و اقداماتی مانند کاهش محدودیت نسبت سهام برای سرمایه گذاران خارجی را در پیش می گیرد، پیش بینی می گردد در 15 سال آینده میزان واردات کالا و خدمات چین به ترتیب از 30 تریلیون دلار و 10 تریلیون دلار فراتر برود. چنین اقداماتی برای سرمایه گذاران کشورهای مختلف از جمله آمریکا فرصت های بیشتر فراهم خواهد آورد.

طبق توافق رهبران چین و آمریکا، تیم اقتصادی و تجاری دو طرف هرچه زودتر دوره جدید گفت وگوهای خود را از سر خواهند گرفت. چین همچنان با در نظر داشتن منافع مشترک دو کشور و وضعیت کلی تجارت دنیای راه حلی واقع بینانه را مطرح خواهد نمود.

در عین حال طرف چینی می داند که مسئله اصطکاک اقتصادی و تجاری بین چین و آمریکا بسیار پیچیده است و نباید به این امید باشد که با چند دوره گفت وگو همه مسائل حل گردد، حتی در جریان این گفت وگوها ممکن است همه چیز بار دیگر تکرار گردد، به همین خاطر چین همچنان طبق آهنگ خود، امور را به خوبی انجام خواهد داد و با آرامش در برابر باد و باران پیش خواهد رفت. چین بر این آن باور است که هیچ طوفانی نمی تواند دریای اقتصادش را متلاطم کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 فروردین 1398 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 132

به "توقف موقت اصطکاک تجاری چین و آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف موقت اصطکاک تجاری چین و آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید