جشنواره شعر بلوچ برای پاسداری از زبان مادری است

به گزارش وبلاگ واحدی، محمد رادمهر سه شنبه شب در مراسم اختتامیه دومین جشنواره منطقه ایی شعر بلوچ گفت: قوم بلوچ مردمانی ولایمتدار، انقلابی و پایبند به آرمانهای نظام، امام راحل و رهبری که همواره در همه صحنه ها در سنگر نظام وانقلاب بوده اند.

جشنواره شعر بلوچ برای پاسداری از زبان مادری است

رادمهر بیان داشت: بلوچها مردمی مبارز در راه وطن بوده اند که هر گاه کشورایران به این قوم پر افتخار ایرانی احتیاج داشته است با سربلندی سر و جان را فدای وطن نموده اند.

فرماندار شهرستان جاسک بیان کرد: بلوچستان از معدود جاهایی است که هیچ گاه دشمن نتوانسته از این خاک به ایران اسلامی حمله کند بطوری که پرتقالی ها را در حمله به کشور در مناطق جاسک و سیریک و چابهار زمین گیر کرد و نگذاشتند تابه ایران وارد شوند.

رادمهر اضافه نمود: این قوم در برابر پیشنهادهای وسوسه انگیز پرتقالی ها تحریک نشدند تابلوچ و بلوچستان و ایران را در تاریخ سربلند نمایند.

فرماندار جاسک با اشاره به کتاب مهاجمان سرحد از ژنرال دایر انگلیسی گفت :در این کتاب می خوانیم که بلوچ های خاش چطور مقابل انگلیسی ها ایستادگی کردند و در دره نالک سنگان خاش هم اکنون 300 نفر انگلیسی و بلوچ ها دفن هستند ولی نگذاشتند ایران و بلوچستان به دست اجنبی بیفتد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت این جشنواره در انتقال فرهنگ قوم بلوچ به نسل جوان تشریح کرد : بخشی از مقاومت های دلیرمردان بلوچ به صورت سینه به سینه و در قالب شعر حماسی به آیندگان منتقل شده شعر بلوچ با محتوای حماسی و عارفانه ، عاشقانه ، عشق به خدا و وطن بلوچستان است که بسیاری از داستان های عاشقانه تاریخی بلوچ به خصوص هانی و شیخ مرید و یا مقاومت های تاریخی این قوم با شعر و هنر آمیخته است.

فرماندار جاسک ضمن تشکر از رئیس اداره ارشاد جاسک وهمچنین فرماندهی نیرو دریایی و دستگاه های اجرایی و همه حامیان ودست اندرکاران برگزاری این رویداد مهم فرهنگی گفت: امروزه شعر بلوچ یک بخش بزرگی از فرهنگ و هنر و تاریخ پر افتخار آن را نقل می نماید به همین دلیل است صندلی ویژه ای بین مردمان این دیار دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 209

به "جشنواره شعر بلوچ برای پاسداری از زبان مادری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره شعر بلوچ برای پاسداری از زبان مادری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید