خبرنگاران ترمیم سیاه زخم های چهره طبیعت دشتستان

به گزارش وبلاگ واحدی، بوشهر- خبرنگاران- شماری از دوست داران طبیعت دشتستان در حرکتی داوطلبانه و خودجوش به کشت بذر درخت در مناطق کوهستانی آسیب دیده از آتش سوزی های تابستان امسال در بخش بوشکان این شهرستان اقدام کردند.

خبرنگاران ترمیم سیاه زخم های چهره طبیعت دشتستان

به گزارش خبرنگاران، تابستان امسال فصلی سخت و طاقت فرسا برای طبیعت شهرستان دشتستان بود زیرا با آتش سوزی های متوالی بخش قابل توجهی از گونه های گیاهی و جانوری این منطقه طعمه حریق شد.

یکی از مناطقی که در سه مورد شعله های آتش دامن آن را گرفت محدوده کوه های زاگرس جنوبی در حوالی روستای طلحه بخش بوشکان بود.

براساس آمار رسمی در تابستان امسال 64 مورد آتش سوزی در عرصه های طبیعی استان بوشهر رخ داد و در این حوادث سه هزارو 365 هکتار از مراتع و جنگل های این استان آسیب دید که بخش عمده آن در شهرستان دشتستان واقع است.

داغ سنگین این آتش سوزی ها دوست داران طبیعت آنها را بر این داشت تا در روزهای برگ ریزی پاییزی به امید بهاری سرسبزتر قدمی ارزشمند برای احیای پوشش گیاهی مناطق سوخته شده در پیش گیرند.

یکی از دوست داران محیط زیست و مجریان این طرح گفت: در کوهنوردی ها با مشاهده انبوه گونه های گیاهی درختی و درختچه ای سوخته در آتش سوزی ها تصمیم بر آن گرفتیم تا همراه با دوستان خود اقدام به کاشت گونه ای سازگار با شرایط آب و هوایی منطقه هدف کنیم.

عبدالحسین محمودی اضافه کرد: در این بین با توجه به رشد سریع بادام کوهی و اینکه به عنوان یکی از گونه های غالب منطقه آتش سوزی شده به شمار می رود این گونه برای کاشت انتخاب شد.

وی ادامه داد: تا به امروز یکهزار بذر بادام کوهی در کوه های محدوده دشت طلحه کاشته شد که در صورت همراهی بیشتر نیروهای مردمی چشم انداز کاشت 10 هزار بذر محقق خواهد شد.

محمودی گفت: در این ارتباط با استفاده از فضای مجازی و به صورت حضوری اطلاع رسانی لازم به چوپانان انجام شد تا در هنگام چرای گوسفندان مراقبت لازم از بادام های روئیده شده را انجام دهند.

با توجه به اینکه فصل مناسب کشت بذر بادام کوهی تا حدود کمتر از یک ماه آینده است برنامه داریم با بکارگیری هم محلی ها که انس و الفتی دیرینه با محیط زیست پیرامونی خود دارند چشم انداز کاشت 10 هزار بذر بادام کوهی را در منطقه فراهم کنیم.

وی یادآور شد: با توجه به اجرای این طرح در مناطق کوهستانی و صعب العبور انتظار می رود دستگاه های ذیربط از جمله اداره کل محیط زیست حداقل بیمه افراد داوطلب مشارکت در طرح را متقبل شوند تا زمینه بکارگیری نیروهای بیشتری برای طرح احیا پوشش گیاهی مناطق دچار آتش سوزی شده فراهم شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: با توجه به سوختن گونه های بی شمار گیاهی درختی و درختچه ای در آتش سوزی های تابستان اخیر این اقدام خودجوش ستودنی و ارزشمند است تا از این طریق زمینه برای احیای بخشی از پوشش گیاهی نابوده شده در این منطقه فراهم شود.

فرهاد قلی نژاد اضافه کرد: با توجه به آتش سوزی گسترده تابستان اخیر و نابودی بخش قابل توجهی از پوشش گونه های درختی و درختچه ای در اقصی نقاط کشور به نظر می رسد که می توان با الگوبرداری از چنین طرحی زمینه احیای پوشش گیاهی نابود شده را فراهم کرد.

وی ادامه داد: محیط زیست از این اقدام ابتکاری دوست داران طبیعت و محیط زیست حمایت ویژه می کند و در صورت نیاز گونه های درختی بیشتر برای اجرای طرح را در اختیار جامعه محلی قرار خواهد داد.

قلی نژاد یادآور شد: بزودی در نشستی با مجریان این طرح داوطلبانه، تعامل و هماهنگی لازم صورت می گیرد تا متناسب با ظرفیت اداره کل محیط زیست موارد موردنیاز آنان برای اجرا طرح فراهم شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1540

به "خبرنگاران ترمیم سیاه زخم های چهره طبیعت دشتستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ترمیم سیاه زخم های چهره طبیعت دشتستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید