خبرنگاران چراغ روشن خانه نشینی در برابر کرونا

به گزارش وبلاگ واحدی، شهرکرد- خبرنگاران- خانه نشینی برای حفظ سلامتی جامعه امری ضروری و اجتناب ناپذیر است اما اینکه مردم این شرایط را تا چه زمانی تاب می آورند با اما و اگرهایی همراه است که می طلبد راهکارهایی برای آن اندیشیده گردد.

خبرنگاران چراغ روشن خانه نشینی در برابر کرونا

جهت دریافت خدمات خرید اینترنتی درب ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

زمانی که ویروس کرونا در کشور شیوع پیدا کرد، عده ای بی تابانه قصد رفتن به بازار را داشتند، اما فکرش را می کرد که در آستانه عید نوروز و فصل بهار عده ای از مردم بتواند روزهای متوالی را در قرنطینه خانگی به سر ببرد.

اما با وجود همه سختی ها و چالش هایی که در این جهت وجود داشت بیشتر مردم کشور با درک شرایط و برای سلامتی خود و اطرافیانشان خانه نشینی را ترجیح دادند و فعالیت های روزانه، شغل و حرفه خود را تعطیل کردند و سبک جدیدی از زندگی را در پیش گرفتند.

با این اوصاف، روانشناسان، مشاوران و کارشناسان حوزه خانواده راهکارها و روش های مختلفی را برای روزهای قرنطینگی پیشنهاد دادند.

پویش های مختلفی به راه افتاد و عده ای به مطالعه و کتاب خواندن روی آورند، بعضی به انجام کارهای عقب افتاده خود در خانه مشغول شدند، تعدادی از خانواده ها در حیاط خانه با انجام ورزش و بازی های محلی خود را سرگرم کردند، بعضی از مادران تجربه تهیه غذاهای جدید را کسب کردند و تعدادی از پدران کوشش کردند فاصله بین خود و فرزندانشان را کمتر نمایند و ساعات بیشتری را در کنار خانواده سپری نمایند.

دوران قرنطینه خانگی فرصت مناسبی برای محک تاب آوری جامعه به شمار می رود که در کنار همه اضطراب ها، سختی ها و چالش های مخصوص به خود فرصت هایی نیز خلق کرد.

با این وجود دوران قرنطینه خانگی فرصت مناسبی برای محک تاب آوری جامعه به شمار می رود که در کنار همه اضطراب ها، سختی ها و چالش های مخصوص به خود فرصت هایی نیز خلق کرد.

اما مساله مهم این است که که این خانه نشینی تا چه زمانی باید ادامه داشته باشد و اینکه مردم تا چه موقع این شرایط را تاب می آورند؟

از روز شنبه 16 فروردین، با نگاهی به خیابان های شهر، مردم شاهد افزایش ترددها هستند که ممکن است به دلیل خانه نشینی خسته نماینده باشد.

مسئولان نسبت به این موضوع هشدار می دهند و از مردم درخواست دارند تا قرنطینه خانگی را ادامه دهند، چرا اعلام می نمایند که همچنان شرایط اوج شیوع ویروس کرونا وجود دارد و ممکن است هرگونه بی احتیاطی کنترل شیوع ویروس را از حالت عادی خارج کند.

مردم قرنطینه خانگی را ادامه دهند

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری در همین خصوص گفت: اگر چه ممکن است مردم از خانه نشینی خسته شده اند و یا نسبت به مهار ویروس کرونا در استان خوش بین شده باشند، اما این تصور نادرست است و همچنان باید قرنطینه خانگی را ادامه دهند.

شکستن قرنطینه خانگی و حضور در اجتماعات سبب می گردد تا با پیک های ثانویه شیوع ویروس کرونا روبرو شویم.

مجید شیرانی با بیان اینکه ویروس کرونا در استان در عین حال که مدیریت شده، اما هنوز مهار نشده است، اضافه کرد: شکستن قرنطینه خانگی و حضور در اجتماعات سبب می گردد تا با پیک های ثانویه شیوع ویروس کرونا روبرو شویم که این موضوع بسیار خطرناک است و می طلبد مردم همراهی و همکاری خود را تداوم بخشند.

وی با تاکید بر اینکه در روزهای اوج شیوع ویروس کرونا قرار داریم، گفت: اگر پیش بینی ها به درستی محقق گردد، اوج شیوع ویروس کرونا بین 2 تا 3 هفته دیگر ادامه خواهد داشت و سپس با یک شیب ملایم فرایند نزولی به خود می گیرد.

شیرانی خاطر نشان کرد: چهارمحال و بختیاری جزو استان هایی است که توانسته شیوع ویروس کرونا را تحت مدیریت و کنترل قرار دهد اما اگر همراهی لازم انجام نگیرد، ممکن است این شرایط وارد فرایند ناگواری گردد از همین رو از مردم استان تقاضا می گردد تا در 3 هفته آینده همچنان نسبت به رعایت نکات وضوابط بهداشتی اهتمام لازم را به کار گیرند.

وی از تدوین پروتکل هایی برای تداوم زندگی اجتماعی مردم در شرایط شیوع ویروس کرونا اطلاع داد و گفت: برای تداوم فعالیت اقشار مختلف استان از جمله کارگران فصلی، کشاورزان، دامداران و سایر مشاغل و حرف دستورالعمل هایی تدوین شده که با سپری کردن اوج شیوع ویروس کرونا در اختیار آنها قرار داده می گردد.

با این وجود عده ای از مردم خسته شده و طاقت در خانه ماندن را ندارند.

احتیاج مردم به اعلام دقیق مدت زمان قرنطینه خانگی

یک شهفرایند شهرکردی در همین خصوص به خبرنگار خبرنگاران گفت: مردم درک می نمایند که شرایط بحرانی است و باید برای حفظ سلامتی خودشان در خانه بمانند و از حضور در تجمعات دوری نمایند، اما همانطور که مسئولان عنوان می نمایند شیوع ویروس کرونا ممکن است تا انتها طول بکشد و تحمل این مدت بسیار سخت است.

عسگری اضافه کرد: خانه نشینی در شرایطی که بسیاری از مردم شغل آزاد دارند و برای امرار معاش باید کسب و کار خود را فعال نمایند، سخت است و شاید تا الان این موضوع را تحمل کردند اما تحمل آن در ادامه سخت تر است.

وی توضیح داد: مسئولان باید برای تامین معیشت مردم جدی تر فکر نمایند و یا راهکاری در نظر بگیرند.

این شهفرایند شهرکردی ادامه داد: فرزندان بسیاری از خانواده ها در سن جوانی و نوجوانی قرار دارند و نگه داشتن آنها در خانه سخت است و از سوی دیگر بچه ها نیز بهانه گیری می نمایند و توجیه کردن آنها دیگر به راحتی امکانپذیر نیست.

رفتارهای متفاوت مردم ناشی از ناهمگونی طیف های جامعه است

یک کارشناس مسائل اجتماعی با بیان اینکه مردم حق دارند که از خانه نشینی خسته شوند و یا برای امرار معاش خود از خانه بفرایند، به خبرنگار خبرنگاران گفت: هر جامعه ای از طیف های مختلفی تشکیل شده که دارای نگرش ها، باورها، روحیات و توانمندی های متفاوتی هستند و طبیعی است تحمل شرایط کنونی برای عده ای بسیار سخت باشد.

شهرام مقدس اضافه کرد: بعضی از مردم دغدغه معیشت خود را دارند و مجبورند قرنطینه خانگی را بشنمایند اما در مقابل عده ای هم هستند که با چنین دغدغه ای روبرو نیستند، اما یا اعتماد به نفس کاذبی دارند و یا خطر را زیاد جدی نمی گیرند و با بی تفاوتی اقدام به انجام کارهای پرخطر نظیر رفتن به سفر می نمایند.

افرادی که دانش و آگاهی لازم را در مورد ویروس کرونا دارند و از سوی دیگر مسئولیت پذیر هستنداجازه نمی دهند زنجیره مقابله با این ویروس قطع گردد.

وی توضیح داد: این در حالی است که افرادی که دانش و آگاهی بیشتری را در مورد ویروس کرونا دارند و از سوی دیگر مسئولیت پذیر هستند، اجازه نمی دهند زنجیره مقابله با این ویروس قطع گردد و به قرنطینه خانگی ادامه می دهند.

مقدس با تاکید بر افزایش سطح آگاهی مردم جامعه، گفت: مردم هر چقدر از پدیده های نوظهور آگاهی و درک بیشتری کسب نمایند، در روبروه با آن رفتار مستحکم تری خواهند داشت و این موضوع می طلبد رسانه ها بیش از پیش فرهنگسازی و اطلاع رسانی نمایند.

این کارشناس مسائل اجتماعی ادامه داد: دولت نیز باید بسته های حمایتی خود را به شکل مناسب تر و سریع تر در اختیار اقشار آسیب پذیر قرار دهد تا دغدغه این خانواده ها نسبت به تامین معیشتشان برطرف گردد و کمتر در جامعه حضور پیدا نمایند.

به گزارش خبرنگاران، ویروس کرونا (کووید 19) به بیشتر کشورهای دنیا سرایت نموده است و سازمان بهداشت دنیای را برآن داشته است تا شرایط فوق العاده اعلام کند.

شست وشوی دست ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن های مکرر و منع سفر و اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می نمایند.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 949

به "خبرنگاران چراغ روشن خانه نشینی در برابر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چراغ روشن خانه نشینی در برابر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید