خبرنگاران کاهش دامنه نوسان بورس به دو درصد منتفی شد

به گزارش وبلاگ واحدی، تهران - خبرنگاران - تصمیم دقیقه نودی سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر کاهش دامنه نوسان بورس به دو درصد هجمه ای از اعتراضات را میان فعالان بازار ایجاد کرد؛ این تصمیم با نامه ای از سوی وزیر اقتصاد و دارایی منتفی اعلام شد.

خبرنگاران کاهش دامنه نوسان بورس به دو درصد منتفی شد

دو شب گذشته بود که فرابورس با انتشار ابلاغیه ای از کاهش دامنه نوسان از پنج درصد به دو درصد خبر داد؛ از همان زمان شاهد نگرانی هایی در بین فعالان بازار در راستای افت شاخص بورس و خروج نقدینگی ها از این بازار بودیم.

این اقدام سازمان بورس به اندازه ای شوکه کننده بود که حتی هیچ یک از مسوولان حاضر در سازمان بورس و اعضای شورای عالی بورس حاضر به مصاحبه با وبلاگ واحدی برای روشن شدن موضع سازمان بورس و ارائه اطلاعات دقیق از این تصمیم نبودند.

از صبح روز پنج شنبه مصاحبه ها در این زمینه با خبرگزاری ها صورت گرفت که در این راستا همه مسوولان، دفاع از حقوق سهامداران و جلوگیری از ضرر و زیان های احتمالی را علت اصلی چنین تصمیمی مطرح کردند.

آنها مدعی بودند که در چند وقت اخیر هیجانات موجود در بازار به شدت افزایش یافته است که این تصمیم کمکی در جهت بهبود فرایند معاملات و کاهش دامنه هیجانات خواهد بود.

ما در کنار سهامداران هستیم

در این زمینه امیر هامونی مدیر عامل فرابورس در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ واحدی اعلام کرد: سهامداران و سرمایه گذاران از چنین تصمیمی آسوده خاطر باشند، ما همیشه در این بازار در کنار فعالان بازار بوده ایم و اینگونه نیست که با چنین تصمیماتی دنبال کاهش بازدهی سهامداران باشیم.

به گفته مدیرعامل فرابورس، کاهش دامنه نوسان در شرایط کنونی که به دنبال حمایت و صیانت از حقوق سهامداران و حاکم شدن روح تحلیل و منطق بر دادوستد سهام وضع شده است، یکی از تصمیماتی است که در شرایط فعلی می توان از آن دفاع کرد.

نظر همتی در خصوص محدود شدن دامنه نوسان بورس

در این زمینه عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ واحدی در واکنش به ابلاغیه جدید سازمان بورس گفت: دغدغه رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار را درک می کنم و تلاش های وی برای مدیریت بازار قابل تقدیر است.

رئیس کل بانک مرکزی از مذاکره با وزیر اقتصاد در این خصوص خبر داد و گفت: وزیر اقتصاد نظر مشورتی اعضای شورای عالی بورس را مدنظر دارد و لذا با توجه به مجموعه دیدگاهها، تاکید وی نیز تعویق این تصمیم در شرایط امروز است.

همتی اعلام کرد: معتقدم تا بررسی بیشتر ابعاد موضوع، تصمیم هیات مدیره سازمان به تعویق بیافتد.

در ادامه صحبت های مطرح شده از سوی رئیس کل بانک مرکزی نامه ای سوی وزارت اقتصاد و دارایی از یک ساعت گذشته در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که حاکی از مخالفت وزیر اقتصاد و دارایی به ابلاغیه سازمان بورس است؛ وی خواستار بازگشت دوباره دامنه نوسان بورس به پنج درصد بود.

در قسمتی از این نامه آمده است: ضروری است مصوبه هیات مدیره سازمان بورس در خصوص کاهش دامنه نوسان به دو درصد فعلا منتفی شود و از روز شنبه (17 اسفند) سال جاری دامنه نوسان در بورس و فرابورس به روال عادی بازشود.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 996

به "خبرنگاران کاهش دامنه نوسان بورس به دو درصد منتفی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کاهش دامنه نوسان بورس به دو درصد منتفی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید