خروج از ایتالیا ممنوع ، تابلوی 530 ساله داوینچی به لوور نمی رود

به گزارش وبلاگ واحدی، نمایشگاه آثار لئوناردو داوینچی در موزه لوور به مناسبت 500 سالگی مرگ نقاش شهیر ایتالیایی بدون یکی از بزرگ ترین تابلوهای او برگزار می گردد.

خروج از ایتالیا ممنوع ، تابلوی 530 ساله داوینچی به لوور نمی رود

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش وبلاگ واحدی به نقل از گاردین، در فاصله دو هفته تا افتتاح نمایشگاه آثار داوینچی در موزه لوور پاریس دادگاهی در ایتالیا حکم خروج تابلوی موسوم به مرد ویترویوسی را به مقصد فرانسه به حالت تعلیق درآورد. بیش از 530 سال از قدمت این تابلو می گذرد و امروز در ونیز نگهداری می گردد. به این ترتیب، دوستداران هنر استاد ایتالیایی نمی توانند مرد ویترویوسی را در موزه لوور از نزدیک تماشا نمایند.

ایتالیا نوسترا که یک گروه فعال در حوزه میراث فرهنگی است، مدعی شده بود تابلویی که داوینچی در 1487 خلق نموده نباید از ونیز خارج گردد. کارشناسان معتقدند این نقاشی قدیمی به قدری شنماینده است که اگر از ایتالیا تا فرانسه برود و برای مدتی طولانی در لوور در معرض دید مردم قرار بگیرد، به احتمال فراوان آسیب های جدی و اساسی می بیند. نمایندگان ایتالیا نوسترا پرونده خروج مرد ویترویوسی را به دادگاه کشانده اند.

نمایشگاه آثار داوینچی روز 24 اکتبر در پاریس افتتاح می گردد و تا همین امروز غیبت دو تابلوی بسیار مشهور در آن در هاله ابهام است؛ یکی همین مرد ویترویوسی که با حکم دادگاهی در ایتالیا از حضور در نمایشگاه بازمانده و دیگری سالواتور موندی به عنوان گران ترین نقاشی تاریخ که کوشش ها برای به نمایش درآوردن آن در لوور بدون نتیجه ماند. دیگر مشکل پیش روی برگزارنمایندگان نمایشگاه تهدید یکی از گروه های مخالف رئیس جمهوری فرانسه به بستن درهای لوور است.

مدر ویترویوسی معمولا در بازه های زمانی شش سال برای مدت بسیار کوتاه به نمایش درمی آید و از آنجا که اوایل امسال میلادی در نمایشگاهی در ونیز روی دیوار رفته، نمی توان آن را به پاریس منتقل کرد. دادگاه ایتالیا روز 16 اکتبر به حرف های موافقان و مخالفان امانت دادن تابلوی 532 ساله داوینچی به موزه لوور گوش می دهد و بعد تصمیم نهایی را می گیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 451

به "خروج از ایتالیا ممنوع ، تابلوی 530 ساله داوینچی به لوور نمی رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج از ایتالیا ممنوع ، تابلوی 530 ساله داوینچی به لوور نمی رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید