دهه اول محرم تمام شد؛ روسیاهی بماند برای ستاد ملی شیوع کرونا!

به گزارش وبلاگ واحدی، به لطف! ستاد ملی مبارزه با کرونا چه بسیار هیئت هایی که برای اولین بار تشکیل شد و چه بسیار افرادی که برای نخستین بار در عمرشان بانی مجلس عزای حسین(ع) شدند و خانه هایشان حسینیه شد.

دهه اول محرم تمام شد؛ روسیاهی بماند برای ستاد ملی شیوع کرونا!

گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران-محمودرضا زارع؛ با آغاز ماه محرم و برپایی خیمه های عزای امام حسین(ع) کوشش برای القاء این ذهنیت که برگزاری هیئت های عزاداری مانع از رعایت پروتکل های بهداشتی خواهد شد و این امر تمام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع کرونا در کشور را ناکام خواهد گذاشت، توسط جریانات معاند و کاسبان محرم در فضای مجازی شدت گرفت.

در این بین ستاد ملی مبارزه با کرونا هم که به عنوان متولی امر مبارزه با ویروس کووید-19 در همان آغازین روزهای شیوع این ویروس در کشور تشکیل شده بود یکی از سختگیرانه ترین پروتکل های بهداشتی خود را برای حفظ سلامتی مردم تدوین و شروطی را برای برگزاری هیئت های عزاداری تهیه و ابلاغ کرد؛ البته این پروتکل بهداشتی بارها دچار تغییر شد و در حالی که تا یک هفته مانده به ماه محرم به شکل دیگری تعیین شده بود اما یک روز مانده به فرا رسیدن این ماه، با تغییر در یکی از مهمترین شروط برگزاری که مربوط به مکان برپایی هیئات، تکایا و حسینیه ها بود بسیاری از خادمان و بانیان هیئت ها دچار سردرگمی شدند و در امر برپایی بسیاری از خیمه های عزا خلل ایجاد کرد.

با این حال در طول دهه اول از ماه محرم، برپایی مجالس عزاداری برای سیدالشهدا(ع) به لطف! ستاد ملی مبارزه با کرونا پرشورتر و نمایان تر از سال های قبل برگزار گردید ضمن آنکه رعایت پروتکل های بهداشتی این ستاد از سوی عزاداران و برگزارنمایندکان مراسم مذهبی به بهترین شکل صورت گرفت و بارها مورد تقدیر مسئولان بهداشتی و مقامات سیاسی از جمله رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور واقع شد.

توزیع ماسک و اقلام بهداشتی در بین عزاداران، ضدعفونی کردن مکان و فضای برگزاری هیئت ها، رعایت فاصله اجتماعی که مهمترین نکته ستاد ملی مبارزه با کرونا بود، عدم برپایی ایستگاه های صلواتی و عدم حضور دسته های عزاداری در خیابان ها و معابر(به رغم میل باطنی بسیاری از عزاداران) عمده رفتارهایی بود که از سوی مردم و شیفتگان حسینی در این ده روز گذشته از ماه محرم شاهد آن بودیم.

شاید تأسف بارتر ولی در عین حال خشنود تر این باشد که بسیاری از هیئت های مذهبی در یک شب مانده به ماه محرم به دلیل ابلاغیه جدید ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر عدم برگزاری مراسم در زیر سقف(که البته قبل از آن با برگزاری مراسم عزاداری در زیر سقف با ارتفاع 16 ،17 متر موافقت شده بود) نتوانسته بودند مکانی را برای برپایی خیمه عزای سیدالشهدا مهیا نمایند و اینجا بود که بسیاری از مردم پای کار دستگاه امام حسین(ع) آمدند و حیاط منزل خود را در اختیار خبرنگارانن قرار دادند؛ چه بسیار هیئت هایی که برای اولین بار تشکیل شد و چه بسیار افرادی که برای نخستین بار در طول عمرشان بانی مجلس عزای حسین(ع) شدند و خانه هایشان حسینیه شد.

گزارش تصویری/ خانه های سیه پوش در عشق حسین (ع)

القاء کاهش عزاداری ها خیانت جدید بعضی مدیران شهری است/ شور عزاداری در پایتخت سازمان یافته تر شده است

*سختگیری های ستاد ملی مبارزه با کرونا برای عزاداری و بی خیالی در مقابل سفر!

سختگیری ستاد ملی مبارزه با کرونا در برگزاری مراسم عزاداری و تدوین پروتکلی عجیب که از سوی بسیاری از مردم و صاحب نظران مورد انتقاد قرار داشت در حالی مورد پذیرش عزاداران نهاده شد و به بهترین شکل ممکن اجرا شد که دوگانگی در تصمیمات این ستاد قابل مشاهده بود؛ کوشش برای جلوگیری از تجمع در برگزاری هیئت ها که برای مقابله با شیوع کرونا بود، اگرچه موضوعی پذیرفته و عقلانی است؛ اما عدم مدیریت در دیگر حوزه هایی که می تواند به پررنگ شدن شیوع این ویروس بینجامد، نکته ای بود که باید از سوی مسئولان این ستاد پاسخ داده گردد.

در طول یک ماه گذشته به موازات اینکه هرچه کوشش برای تدوین سختگیرانه ترین پروتکل بهداشتی در برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا صورت می گرفت؛ اما هیچ اقدامی برای کنترل سفر در تعطیلاتی که از مدت ها معین بود با حجم سنگینی از مسافرت به شمال کشور و دیگر نقاط گردشگری روبه رو خواهیم شد و بارها در فضای مجازی و رسانه ها مورد تذکر قرار می گرفت انجام نشد؛ آنچه مایه تعجب بیشتر است اینکه در طول 6 ماه گذشته سفر کردن و مسافرت یکی از مهمترین دلایل شیوع ویروس کرونا معرفی شده و بارها این موضوع مورد انتقاد مسئولان بهداشتی کشور و کادر درمان نهاده شده بود اما هیچ جایگاهی در تصمیمات اخیر این ستاد به ظاهر مبارز! وجود نداشت.

البته رئیس جمهور در واکنشی منفعلانه با اشاره به مسافرت بعضی هموطنان در تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی به مراکز گردشگری و تفریحی کشور گفته بود کسانی که به سفر رفته اند باید با رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از حضور در اماکن شلوغ، مانع از وارد شدن آسیب به موفقیتی شوند که در مهار موج دوم بیماری کرونا حاصل شده است.

این واکنش نشان از این می دهد ستاد مبارزه با کرونا برنامه ای برای برخورد با مهمترین عامل شیوع کرونا که سفر کردن بود نداشته و تمام هم و غم این ستاد برای سخت دریافت به برپایی عزای امام حسین(ع) بود.

معین نیست ستادی که وظیفه اش قطع زنجیره شیوع کرونا و مبارزه با آن است در زمانی که بارها از سوی مسئولان بهداشتی کشور، رسانه ها و عموم مردم نسبت به برخورد سلبی و ایجابی برای عدم سفر آن هم به مناطقی که عمدتاً نقاط قرمز هستند، هشدار داده شده بود سکوت اختیار نموده و تمام توجهش به چانه زنی و سختگیری در امر برپایی هیئت های عزاداری بود، چرا اقدامی در این بخش انجام نداد؟ این درحالی است که وزیر بهداشت در اظهار نظری که بوی اختلاف در بین اعضای این ستاد به مشام می رسید، گفته بود هیچ ابزاری به جز خواهش و تمنا در موضوع سفر نکردن شهروندان ندارد!

اهتمام تمام و کمال عزاداران حسینی به رعایت نکات بهداشتی در دهه اول محرم و در عین حال بی مسئولیتی و خودپسندی هموطنانی که عزم سفر تفریحی و غیر ضروری به نقاط تفریحی کشور داشتند معین می نماید که کدام فرهنگ و منشی قابل ستایش است و البته این موضوع نمره ای منفی به کارنامه نه چندان درخشان ستاد ملی مبارزه با کرونا می افزاید که هیچ کوششی در بزنگاه مبارزه با شیوع این ویروس و قطع زنجیره انتشار آن انجام نداد.

4076/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1330

به "دهه اول محرم تمام شد؛ روسیاهی بماند برای ستاد ملی شیوع کرونا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دهه اول محرم تمام شد؛ روسیاهی بماند برای ستاد ملی شیوع کرونا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید