دیپلماسی تنها راهکار مسائل تجاری ایران با سایر کشورهاست

به گزارش وبلاگ واحدی، رئیس اتاق بازرگانی اردبیل گفت: امروزه در حوزه مالی، در بحث صادرات و واردات با مشکلاتی روبرو هستیم که فقط با دیپلماسی قابل حل است و از این جهت می توان به هدف گذاری های اجرا شده برای توسعه تجارت خارجی جامه عمل پوشاند.

دیپلماسی تنها راهکار مسائل تجاری ایران با سایر کشورهاست

حسین پیرموذن در ملاقات با سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه تأکید کرد: در خصوص روابط مالی با کشور آذربایجان تا قبل از تشکیل کمیسیون مشترک مالی مسائل عدیده ای داشتیم که بعد از تشکیل این کمیسیون با دستور رئیس جمهور، و همکاری بیشتر طرف آذربایجانی شرایط بهتر شده است.

رئیس اتاق مشترک ایران و آذربایجان اضافه نمود: مشکل اصلی تجاری ما در خصوص کشور آذربایجان قوانین و پیمان سپاری ارزی است، ما اگر راهی برای وارد کردن ارز حاصل از صادرات به کشور نداشته باشیم صادرات استان به آذربایجان تا شصت درصد کاهش خواهد یافت.

پیرموذن گفت: بحث دیگر در خصوص بارانداز مرزی است که توافق هایی قبلاً انجام شده اما امروز باید به اهمیت این بارانداز توجه بیشتری داشته باشیم و اتصال ریلی استان اردبیل به جمهوری آذربایجان با اجرای دوازده کیلومتر خط آهن را به عنوان یک موضوع خیلی مهم در نظر داشته باشیم.

رئیس اتاق اردبیل یادآور شد: شهرک صنعتی مشترک بین ایران و آذربایجان هم پیشنهاد دیگری از طرف ما بود که تفاهم های اولیه بین دو کشور انجام شده است، امیدواریم که در دوران تصدی آقای موسوی بر سفارت ایران در آذربایجان این مورد به انتها برسد که فواید بسیاری برای اقتصاد استان و کشور در پی خواهد داشت.

او توضیح داد: این نکته که وزارت امور خارجه معاونت مالی را در این وزارتخانه احیا کرد، و دیپلماسی مالی را جدی گرفت، نشان از توجه ویژه وزیر محترم و دولت به موضوع اقتصاد دارد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و آذربایجان تأکید کرد: برجام سندی بود که می توانست هم بخش خصوصی و هم کشور را نجات دهد، بعد از امضای برجام شرایط ما در جهان بسیار بهتر شد، ما به عنوان بازرگان در جهان شخصیت حقوقی و حقیقی خودمان را پیدا کردیم، اما این فرصت طلایی متأسفانه بازهم امروزه از دست رفته است.

حسین پیرموذن ادامه داد: فقط در حوزه هیات های تجاری ما 178 هیات تجاری را در مدت بعد از برجام پذیرش کردیم و اگر رشدی هم در سنوات گذشته داشتیم نتیجه برجام و این تبادلات مالی با جهان بود.

او اضافه نمود: توجه ویژه آقای ظریف به مسئله اقتصاد در امور خارجه، و حضور آقای موسوی در این وزارتخانه که دیدگاهی مالی دارند، فرصت مناسبی برای توسعه روابط دیپلماتیک و حل وفصل مسائل موجود در راستا تجارت کشور است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1260

به "دیپلماسی تنها راهکار مسائل تجاری ایران با سایر کشورهاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلماسی تنها راهکار مسائل تجاری ایران با سایر کشورهاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید