دیپلماسی فرهنگی با عکاسی

به گزارش وبلاگ واحدی، دبیر جشنواره بین المللی عکس خیام می گوید این جشنواره می تواند به عنوان یک دیپلماسی هنری عمل کند.

دیپلماسی فرهنگی با عکاسی

علی سامعی در گفت وگو با خبرنگاران درباره این جشنواره شرح داد: جشنواره عکس خیام تنها جشنواره ای در ایران است که زیر نظر فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) برگزار می گردد. این پنجمین دوره است که بیش از 18 هزار عکس از هنرمندان 68 کشور گرفتن کردیم. دبیرخانه جشنواره به شکل سالانه فعال است یعنی پس از اختتامیه پنجمین دوره، از هفته آینده ثبت نام دوره ششم آغاز می گردد.

او ادامه داد: این دوره دارای شش بخش آزاد تک رنگ، آزاد رنگی، شهر، خلاقه، گردشگری و تلفن بوده است. هنرمندان 68 کشور آثار خود را فرستاده اند در تهران داوری انجام و نتایج اعلام گردیده است.

دبیر جشنواره عکس خیام درباره اینکه کدام کشورها بیشترین تعداد شرکت نماینده ها را در این دوره از جشنواره داشته اند؟ گفت: بعد از ایران چین بیشترین تعداد شرکت نماینده را داشته است، اسپانیا، مجارستان، ایتالیا، فرانسه و... نیز شرکت نماینده های زیادی داشتند.

او با اعتقاد به اینکه با توجه به تبلیغات منفی ای که علیه کشور ما انجام می گردد، جشنواره عکس خیام می تواند یک دیپلماسی هنری باشد، بیان نمود: ما بیش از 50 نمایشگاه در کشورهای مختلف دنیا داریم و کتاب را برای هنرمندان بیش از هفتاد کشور دنیا می فرستیم. ما در این زمینه بازخوردهای خیلی خوبی داشتیم. یکسری عکس های مربوط به تهران را در کتاب چاپ می کنیم که تا به حال بازخوردهای خیلی خوبی در این زمینه داشتیم. یک نفر از مادرید به ما گفت تهران مانند مادرید یک شهر پیشرفته است و یا افرادی که می گفتند از ایران تصور دیگری داشتیم اما حالا که این کتاب و عکس ها را دیدیم، تصورمان عوض شد.

سامعی اضافه نمود: من زمانی که در یونان حضور داشتم، آن ها از کتاب خیلی استقبال کردند و در صحبت هایشان می گفتند امپراتوری ایران و یونان در قدیم می جنگیدند اما الان گفت وگوی هنری با یکدیگر دارند. این موضوع می تواند به شناساندن ایران خیلی کمک کند و چهره ای فرهنگی از آن نشان دهد.

او همچنین درباره بخش های مختلف جشنواره شرح داد: بخش هایی در جشنواره ثابت است، مانند جایزه نجوم که به افتخار خیام است یا بخش آزاد تک رنگ و آزاد رنگی اما بخش هایی که به آن ها تم می گوییم عوض می گردد. به عنوان مثال سال جاری تم تلفن بوده است، یک سال چشم انداز، یک سال غذا و ... بوده است.

سامعی در پاسخ به این پرسش که چقدر موضوعات این جشنواره به شرایط روز مرتبط است، گفت: مجوز جشنواره های بین المللی از یک سال قبل گرفته می گردد، ما مجوز دوره ششم را قبلا گرفته ایم. اگر بخواهیم موضوع جدیدی ارائه کنیم برای دو سال آینده است. اما ما موضوع را به گونه ای انتخاب می کنیم که تمام هنرمندها بتوانند شرکت نمایند.

دبیر جشنواره عکس خیام اظهار کرد: الان عکاسان ایرانی در جشنواره های بین اللی خیلی موفق هستند؛ چالش ما ارتباط با دنیای عکاسی خارج از ایران است که البته به دلیل اینترنت و شبکه های اجتماعی بهتر است. عکاسان ایرانی روش خود را دارند اما اگر آموزش هم باشد می توانند جهش بیشتری داشته باشند.

او درباره آموزش های فیاپ در ایران گفت: آموزش های ما به شکل ورک شاپ است. درآذرماه مهمانی از آلمان خواهیم داشت که درباره عکاسی حیات وحش ورک شاپ برگزار می نماید. در دی ماه نیز رئیس و معاون فیاپ به ایران سفر خواهند کرد که درآنجا نکات مربوط به عکاسی مطرح می گردد.

به گزارش خبرنگاران، مراسم اهدای جوایز و گشایش نمایشگاه پنجمین جشنواره بین المللی عکس خیام با مشارکت فرهنگستان هنر و موسسه صبا 26 مرداد در فرهنگستان هنر برگزار گردید. نمایندگان سفارت استرالیا، سوئیس، اسپانیا، مجارستان، هندوستان و اندونزی برای گرفتن جوایزشان حضور پیدا کردند، جایزه بقیه برنده ها نیز با پست به همراه کتاب جشنواره برای آن ها ارسال می گردد.

در پنجمین دوره جشنواره بین المللی عکس خیام بیش از 18 هزار قطعه عکس از هنرمندان 68 کشور به دبیرخانه این جشنواره رسید. اسامی برگزیدگان این دوره در سایت جشنواره به نشانی www.khayyam.photo منتشر گردیده است.

جشنواره بین المللی عکس خیام به دبیری علی سامعی با هدف ارتقای سطح عکاسی و گفتگوی بصری میان عکاسان ایران و جهان و نیز به منظور بزرگداشت حکیم عمر خیام، توسط نمایندگی فدراسیون بین المللی هنر عکاسی در ایران (فیاپ) یعنی کلوپ عکس فوکوس ـ وابسته به موسسه فرهنگی هنری خانه هنر خیام ـ برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 شهریور 1397 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 39

به "دیپلماسی فرهنگی با عکاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلماسی فرهنگی با عکاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید