رصد تخلفات معاینه فنی غیرواقعی در تاکسیرانی

به گزارش وبلاگ واحدی، تهران (پانا) - انجام معاینه فنی دوره ای ناوگان حمل و نقل عمومی تاثیر بسیار زیادی بر کاهش آلودگی هوا، کاهش مصرف سوخت و تصادفات دارد و براساس قانون، تاکسی ها باید براساس سن خودرو هر شش ماه یا سه ماه یک بار معاینه فنی شوند اما مشاهده می گردد که بعضی تاکسیرنان برای اخذ معاینه فنی به مراکز خارج از شهر مراجعه می نمایند و تخلفاتی نیز در این فرایند صورت می گیرد.

رصد تخلفات معاینه فنی غیرواقعی در تاکسیرانی

طی چند سال گذشته سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران سیمفا برای ساماندهی و نظارت بر عملکرد مراکز مکانیزه معاینه فنی خودرو های سبک کشور، توسط اتحادیه سازمان های حمل و نقل همگانی کل کشور راه اندازی شده است. پیش از اجرای سامانه سیمفا در کشور، که کنترل و نظارت یکپارچه را در مراکز معاینه فنی ایجاد می نماید، آمار جعل برگه های معاینه فنی در سراسر کشور بسیار بالا بود که هم اکنون با ایجاد سامانه یکپارچه دوربین تمامی پلاک هایی که به مراکز معاینه فنی مراجعه می نماید، می خواند و در سامانه ذخیره می نماید؛ پس از بازدید خودرو توسط کارشناسان نتیجه در این سامانه ثبت می گردد و قبولی یا مردودی خودرو به صاحب آن اعلام و با این اقدام میزان جعل برگه های معاینه فنی در سراسر کشور به صفر می رسد. اکنون خودرو هایی که فاقد معاینه فنی باشند توسط دوربین های ثابت و سیار پلیس شناسایی می شوند و روزانه این خودرو ها 50 هزار تومان جریمه می شوند.

بر اساس مصوبه هیأت دولت انواع وسایل نقلیه عمومی با عمر 10 سال یا کمتر هر 6 ماه و با عمر بالای 10 سال هر 3 ماه باید نسبت به معاینه فنی آنها اقدام گردد. از طرفی با توجه به اینکه بخشی از آلودگی هوای کلانشهرها از جمله کلانشهر تهران، به بخش حمل و نقل عمومی مربوط است بنابراین معاینه فنی دوره ای این دو ناوگان بسیار اهمیت دارد. بنا به گفته حسین مقدم، مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران، از ابتدای امسال تا خاتمه مهرماه 25 هزار دستگاه تاکسی به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه نموده است و هفت هزار و 500 دستگاه اتوبوس نیز به این مراکز مراجعه نموده است.

در فرایند اخذ معاینه فنی تاکسی ها مشاهده می گردد که بعضی تاکسیرانان دچار تخلف می شوند و برای اخذ معاینه فنی به مراکز خارج از شهر تهران مراجعه می نمایند که به گفته متولیان مدیریت شهری کنترل و نظارت مهم ترین ابزار در برخورد با تخلفات در حوزه معاینه فنی است. محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران نیز در گفت وگو با پانا درباره مراجعه بعضی رانندگان تاکسی به مراکز معاینه فنی خارج از شهر تهران گفت: شهرداری به صورت موردی این موضوع را رصد و کنترل می نماید و در صورت مشاهده تخلف، معاینه فنی غیر واقعی باطل می گردد و تنها راه مقابله با آن کنترل است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1469

به "رصد تخلفات معاینه فنی غیرواقعی در تاکسیرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رصد تخلفات معاینه فنی غیرواقعی در تاکسیرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید