ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی

به گزارش وبلاگ واحدی، کانادا به عنوان یکی از تامین کنندگان اصلی سلاح برای ماشین جنگی سعودی ها ، دستش تا آرنج به خون مردم بی گناه و فقیر یمن آغشته است.

ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ واحدی، کانادا به عنوان یکی از تامین کنندگان اصلی سلاح برای ماشین جنگی سعودی ها ، دستش تا آرنج به خون مردم بی گناه و فقیر یمن آغشته است. حالا همین رفیق گرمابه و گلستان ریاض بر سر آن چه دغدغه حقوق بشری می خواند با دوست قدیمی سرشاخ شده است. ماجرا از آن جا شروع شد که کریستیا فریلند، وزیر خارجه کانادا، با انتشار پیغامی در توئیتر از بازداشت هفته گذشته سمر بدوی، فعال حقوق زنان در عربستان انتقاد نموده و خواستار آزادی او شده بود. وزارت خارجه عربستان نیز در واکنشی بی سابقه در سیاست خارجی این کشور، با انتشار بیانیه ای اظهار داشت که سفیر کانادا باید در مدت 24 ساعت خاک سعودی را ترک کند و ریاض تمامی روابط بازرگانی جدید خود با کانادا را متوقف می نماید. عربستان سعودی همچنین اظهار داشت که سفیر خود را از کانادا فرا می خواند و بورس تحصیلی دانشجویان خود در کانادا را به حالت تعلیق در می آورد. هفت هزار دانشجوی سعودی ساکن کانادا باید به همراه خانواده های خود برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر منتقل شوند. شرکت هواپیمایی ملی عربستان سعودی نیز پروازهای خود به تورنتو و از این شهر به ریاض را متوقف نموده است. این واکنش شدید سعودی ها برای بسیاری به ویژه کانادایی ها غیر قابل درک محسوب می گردد.طنز ماجرا این جاست که قاتلان بچه ها یمنی در کانادا مدعی هستند که شعار اول حقوق بشر را سرلوحه سیاست خارجه خود قرار داده اند و همین موضوع است که باعث شده تنش های اخیر در روابط دو کشور پیش بیاید. آن ها در ژستی ریاکارانه تاکید دارند که حاضر نیستند از ارزش های خود کوتاه بیایند. اما واقعیت ماجرا چیست؟ ریشه این تغییر رفتار سعودی ها در عرصه سیاست خارجی را باید در کجا جست وجو کرد؟

اشتباه محاسباتی کانادا و فرصت طلبی ریاض

واقعیت این است که این روزها سعودی ها به ویژه محمد بن سلمان ولیعهد جاه طلب و البته بی تجربه عربستان به دلیل شکست های متعددی که در حوزه سیاست خارجی متحمل شده اند، مترصد فرصتی بودند تا علاوه بر حصول یک دستاورد دیپلماتیک بتوانند مشروعیت از دست رفته داخلی خود را نیز ترمیم بخشند. فرصتی که کانادایی ها بر اساس یک اشتباه محاسباتی در اختیار ریاض قرار دادند. سیاستمداران کانادایی که همیشه کوشش نموده اند با ژست حقوق بشری در عرصه بین الملل حاضر شوند، مدتی است که به دلیل صادرات سلاح به ریاض و مشارکت در کشتار بچه ها یمنی، زیر تیغ انتقاد فعالان حقوق بشر قرار گرفته اند. از همین رو اوتاوا هر از چند گاهی با طرح انتقاداتی از وضعیت حقوق بشر در عربستان ، کوشش می کرد تا ژست بشر دوستی خود را حفظ کند. اما بن سلمان که این روزها به دلیل باج دهی بیش از حد به کشورهای غربی و آن چه موسوم به سیاست شیردوشی آمریکا نسبت به ریاض است، تحت انتقادهای شدید قرار گرفته تصمیم گرفت تا از این فرصت به وجود آمده استفاده کند و اصطلاحا با یک تیر چند نشان بزند. در ادامه مطلب به اهداف سه گانه ریاض در این زمینه، می پردازیم:

ژست استقلال خواهی ریاض

اولین هدف سعودی ها از این چرخش در تعاملات دیپلماتیک را می توان کوشش برای ترسیم یک تصویر قهرمانانه از بن سلمان در عرصه داخلی دانست. امری که ولیعهد جوان سعودی به دلیل ناکامی های متعدد در یمن، سوریه، لبنان و عراق به شدت به آن نیازمند است. علاوه بر این تحلیل گران معتقدند، علت پنهان و شاید مهم ترین دلیل عربستان برای قطع یک باره و غیرمنتظره مناسبات دیپلماتیک، مالی و آموزشی با دولت کانادا را می توان مربوط به خدشه دار شدن وجهه این کشور در میان مسلمانان دنیا، به عنوان سرسپرده غربی ها دانست. در حقیقت، طی سال های اخیر کشورهای ایران و تاحدودی ترکیه، با تاکید بر استقلال هیئت حاکمه و ملت خود، غربی ها را از هر گونه دخالت در امور داخلی کشور خود برحذر داشته و در مناسبات سیاسی با خارج روح استقلال خواهی را حفظ نموده اند اما بر خلاف این دو کشور، عربستان با همراهی بی چون وچرای خود با مواضع آمریکا و دیگر کشورهای غربی، عملا در نقش سرسپرده آن ها در میان دنیا عرب و مسلمانان دنیا بازنمود پیدا نموده است. اکنون دولتمردان سعودی قصد دارند با دریافت ژستی مبتنی بر استقلال در مواضع (آن هم در مقابل کشوری که قدرت چندانی در روابط بین الملل ندارد)، اتهام سرسپرده بودن غربی ها را از خود بردارند. هر چند گستره سرسپردگی های سعودی ها به اندازه ای است که با چنین ژستی نمی توان آن را زدود.

ایجاد یک ائتلاف بین المللی

دومین دلیل را می توان ایجاد یک ائتلاف از کشورهای همسو با عربستان در منطقه در مقابل یک بحران بین المللی دانست. از همین رو خیلی سریع بعد از شروع تنش در روابط ریاض- اوتاوا شاهد بودیم که کشورهای عربی منطقه و حتی مصر و اردن به صورت صریح از ریاض در مقابل کانادا حمایت کردند. نکته جالب تر این که روسیه نیز در دعوای عربستان و کانادا طرف ریاض را گرفت. سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این باره تاکید نمود: ما به طور مداوم و با احترام به حریم خصوصی ملی و سنت های دیرینه کشورها از احترام به حقوق بشر دفاع می کنیم و از نظر ما سیاسی کردن مسائل حقوق بشر غیرقابل قبول است. حمایت ها از ریاض در منطقه باعث شده تا به رغم تشدید اختلافات در میان کشورهای عربی، محمد بن سلمان مانور قدرت موفقی را در حوزه دیپلماتیک تجربه کند.

انتقال یک پیغام به غرب

هدف سوم را می توان ارسال یک پیغام به کشورهای غربی دانست. بن سلمان کوشش می نماید این گونه نشان دهد که ما هیچ گونه انتقادی را از بیرون درباره وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی قبول نمی کنیم. البته باید اذعان کرد که زمینه برای دریافت چنین ژستی و ارسال چنین پیغامی را رفتار دیپلماتیک دولت آمریکا ایجاد نموده است. تاکید ترامپ بر بی علاقگی و بی توجهی اش به مسائل حقوق بشری از یک سو و اتخاذ سیاست خارجی کاسب کارانه عریان از طرف واشنگتن از سوی دیگر باعث شده است تا عربستان هیچ ابایی از تغییر لحن خود نداشته باشد. واشنگتن تنها به کسب دلارهای نفتی سعودی فکر می نماید، بهایی که شاهزاده های عربستان به سهولت آماده پرداخت آن هستند. از همین رو ست که روزنامه انگلیسی گاردین رویکرد جدید سیاست خارجی عربستان را ناشی از چراغ سبز آمریکا می داند. دربار عربستان خیلی خوب این موضوع را درک نموده که در عصر نابه سامان ترامپ در غرب دیگر کسی برای حقوق بشر تره خرد نمی نماید.

ندامت دیپلماتیک کانادا

اما در طولانی مدت بعید است دولت ریاکار و کاسبی چون کانادا حاضر بگردد از دلارهای نفتی سعودی به این راحتی چشم بپوشد. کانادا خواستار تقویت سرمایه گذاری ها و صادراتش به عربستان به دنبال سیاست های تنوع مالی در این کشور بوده است. عربستان دومین بازار بزرگ صادرات کانادا در حوزه خلیج فارس بعد از امارات محسوب می گردد. در سال 2017 میزان صادرات کانادا به عربستان 1.4 میلیارد دلار کانادا بود. اولین چیزی که از قطع روابط تجاری دو طرف تحت تاثیر قرار می گیرد فروش نفربرهای زرهی سبک به عربستان به ارزش 15 میلیارد دلار کاناداست. بی دلیل نیست که خبرگزاری فرانسه گزارش داد، به دنبال تصمیم عربستان برای تعلیق روابط تجاری و نخریدن گندم و جو از کانادا، اوتاوا به دنبال آن است که از آلمان و سوئد بخواهد برای کاهش تنش با ریاض واسطه شوند.

یادداشت خراسان، دکترعلیرضارضاخواه

منبع: تسنیم
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 434

به "ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی" امتیاز دهید

1 کاربر به "ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید