فروش میانکاله واقعیت دارد؟

به گزارش وبلاگ واحدی، معاون محیط زیست طبیعی مازندران گفت: در تالاب میانکاله، از سمت استان گلستان و بندر ترکمن، طی 2 سال اخیر با شیوه جدیدی از شکار مواجهیم که شکارچیان به صورت جرگه ای حمله می کنند و کار حفاظت را برای همکاران ما سخت کرده اند.

فروش میانکاله واقعیت دارد؟

به گزارش ایسنا، روح الله اسماعیلی معاون محیط زیست طبیعی مازندران به مناسبت روز میانکاله، اظهار کرد: میانکاله از چندین عنوان حفاظتی برخوردار است که با عناوین ذخیره گاه زیست کره، پناهگاه حیات وحش و تالاب بین المللی معروفیت دارد.

وی با تاکید بر اینکه ارزش های اکولوژیک میانکاله بر کسی پوشیده نیست، اضافه کرد: این منطقه به دلیل اینکه حوزه اثرگذار چندین روستا و چندین شهر مازندران و گلستان است در معرض تعارضات انسانی و طبیعی قرار گرفته و مهم ترین مسئله خشکی تالاب است.

معاون حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه در چند سال اخیر روند خشکی تالاب میانکاله افزایش پیدا کرده است و همچنان ادامه دارد، اضافه کرد: 30درصد از سطح تالاب که نزدیک به 15 هزار هکتار از پهنه آبی تالاب خشک شده را از دست دادیم و از آنجایی که منابع آبی آب شیرین از بالادست تامین نمی شود به لحاظ کیفی نیز تالاب در معرض تهدید است.

اسماعیلی با بیان اینکه فعالیت های انسانی در حوزه تالاب همگام با طبیعت نیست، شرح داد: تهدیدات انسانی، بحث حقابه و مصرف سم و کود نیز موجب شده تالاب شرایط خوبی نداشته باشد و همگام با طبیعت نباشد. این نشان می دهد که در فعالیت های انسانی در حوزه آبریز خوب عمل نکردیم.

حمله جرگه ای شکارچیان به تالاب میانکاله

وی درباره مسئله شکار پرندگان و چالش های موجود نیز، گفت: در بحث شکار نیز به جهت محدودیت های شکار که به لحاظ قانونی در حال اعمال است از سمت استان گلستان و بندر ترکمن طی دو سال اخیر با شیوه نوی از شکار مواجهیم که به صورت جرگه ای حمله می کنند و کار حفاظت را برای همکاران ما سخت کردند.

معاون محیط زیست طبیعی مازندران، اضافه کرد: به همین جهت دست کمک به سوی نیرو های نظامی و امنیتی مازندران و گلستان دراز کردیم و از آن ها کمک خواستیم تا جلوی این شکارچیان که مخرب محیط زیست هستند گرفته شود.

فروش میانکاله منتفی است

اسماعیلی در پاسخ به مسئله فروش میانکاله؛ این موضوع را رد کرد و گفت: محدوده تالاب میانکاله قسمت اعظم از آن منابع ملی و غیر قابل فروش است اگر بخشی از آن که در اختیار بخش خصوصی و غیر ملی است تنها در صورتی که مستثنیات قانونی داشته باشد محدودیتی برای فروش برای او وجود ندارد.

وی اضافه کرد: مرجع اعلام منابع ملی و غیر ملی سازمان منابع طبیعی است، زیرا حفاظت با منافع قانونی افراد در تعارض نیست، اما منابع ملی قابل فروش نیست و درباره میانکاله با حساسیت های موجود موضوعیت ندارد.

وی ادامه داد: افرادی که مالکیت خصوصی در میانکاله دارند در چهارچوب قانون مجوز فعالیت هایی که با بحث حفاظت انطباق دارد را نیز دریافت خواهد کرد.

این مسئول گفت: در سال 1342 از طریق پایش هوایی مستثنیات قانونی میانکاله شناخته شد و منابع ملی مرزهایش معین و به نام دولت ملی اعلام شد.

معاون محیط زیست طبیعی مازندران، شرح داد: اراضی که در اختیار اشخاص بود مستثنیات قانونی شناخته شد و اگر منابع طبیعی اعلام کند منعی ندارد، اما به نظر می رسد مطرح کردن فروش میانکاله بازی رسانه ای است، زیرا امکان فروش منابع ملی وجود ندارد تخلف محسوب می شود.

تلفات پرندگان میانکاله به صفر رسید

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود درباره پرندگان و مرگ و میر های گذشته حیات وحش در این تالاب اشاره کرد و گفت: در دو سال گذشته تلفات آماری پرندگان را مشاهده نکردیم و به لحاظ جمعیت پرندگان، سرشماری هایی که انجام شده جمعیت پرندگان نسبت به سنوات قبل کمتر شده، اما تلفات نو نداشتیم و تالاب رو به پایداری است.

وی اضافه کرد: تلفات حیات وحش در میانکاله همانطور که پیش از این از طریق مراجع سازمان دامپزشکی اعلام شده بود به دلیل سم بوتولیسم بود که موجب مرگ و میر پرندگان شد و خوشبختانه درحال حاضر مرگ و میر به صفر رسیده است.

معاون محیط زیست طبیعی مازندران از مردم دوستدار محیط زیست خواستار کمک و همراهی شد و گفت: ما دست نیاز به سمت مردم دراز می کنیم بحث حفاظت موضوعی همه جانبه است دستگاه های اجرایی باید در زمینه حفاظت کمک کنند تا به نتیجه مطلوب برسیم.

اسماعیلی گفت: از سال 1398 در سطح ملی ستاد حفاظت از تالاب ها که با ریاست معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شد، حفاظت تالاب میانکاله نیز در دستور کار قرار گرفت که مصوبات خوبی داشتیم.

وی با اشاره به اینکه تامین منابع مالی یکی از دلایلی بود که مصوبات حالت اجرایی 100 درصد پیدا نکردند، یادآور شد: در این راستا دستگاه های اجرایی و مردم باید در زمینه حفاظت از تالاب ها و تالاب میانکاله که منحصربه فرد است کمک کنند تا گام های اساسی در حفاظت از این موهبت الهی برداشته شود.

منبع: فرارو
انتشار: 1 بهمن 1401 بروزرسانی: 1 بهمن 1401 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2332

به "فروش میانکاله واقعیت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش میانکاله واقعیت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید