مقاله: دکتر توفیق موسیوند از ایرانیان پیروز در کانادا

به گزارش وبلاگ واحدی، موسیوند از پدر و مادری کرد در روستای ورکانه همدان به جهان آمد. پدرش کرد عراق بود. او به عنوان پسر ارشد خانواده از سنین جوانی به کار چوپانی پرداخت. پایان، از تجارت پر سود گله داری خود چشم پوشید و به تحصیل در رشته مهندسی در دانشگاه تهران پرداخت. در سال 1965، سخت کوشی و فداکاری موسیوند هنگام دریافت بورسیه تحصیل در رشته هیدرولوژی در دانشگاه آلبرتا در کانادا به بار نشست. پایان، او به مطالعه آنچه که به خاطر آن شهرت جهانی یافته است، ادامه داد: مهندسی پزشکی. موسیوند در ادامه دکترای خود را در رشته های مهندسی پزشکی و علوم پزشکی در دانشگاه آکرون و کالج پزشکی دانشگاه های شمال اوهایو دریافت کرد. پس از آن، به بیمارستان و بنیاد تحقیقات کلینیک کلیولند پیوست و در نهایت در سال 1989، به کانادا بازگشت.

مقاله: دکتر توفیق موسیوند از ایرانیان پیروز در کانادا

لوئیس چاو، مشاور ارشد سابق دانشگاه اوتوا معتقد است که رمز پیروزیت او مربوط به این واقعیت است که او علاوه بر اینکه یک نابغه است کارگری بسیار سخت کوش است .

دکتر موسیوند در میان بسیاری از پیروزیت های دیگر، موسسه نوآوری در دستگاه های پزشکی را در دانشگاه اوتاوا تشکیل داده است که متشکل از تیمی شامل استادان، پزشکان، دانشمندان و مهندسان واجد شرایط است که همگی آرزوی مشترک برای توسعه جامعه به وسیله پیشرفت تجهیزات پزشکی دارند. در حال حاضر، موسیوند و گروهش در حال کار بر روی بیست و چهار فناوری نوین دستگاه پزشکی از جمله پروژه ای هستند که در حال ساخت یک ریز تراشه است که می تواند DNA فرد را از یک اثر انگشت در کمتر از پانزده ثانیه شناسایی کند. علاوه بر این، موسیوند عضو آموزشگاه بین المللی قلب و عروق و عضو آموزشگاه علوم اروپا است. در سال 2001، وی برنده جایزه هم افزایی دانشگاه و صنعت NSERC شد. وی یکی از اعضای انجمن سلطنتی کانادا (بالاترین افتخار علمی کانادا) است.

منبع مقاله: دکتر توفیق موسیوند از ایرانیان پیروز در کانادا

انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1616

به "مقاله: دکتر توفیق موسیوند از ایرانیان پیروز در کانادا" امتیاز دهید

3 کاربر به "مقاله: دکتر توفیق موسیوند از ایرانیان پیروز در کانادا" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاله: دکتر توفیق موسیوند از ایرانیان پیروز در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید