مپنا تک فرزند صندوق پروژه در بازار سرمایه ، وزیر اقتصاد به وعده بورسی خود عمل نکرد

به گزارش وبلاگ واحدی، برخلاف وعده های مکرر مسئولین در سالیان اخیر صندوق سرمایه گذاری آرمان پرند مپنا با نماد پرند تنها صندوق پروژه تعریف شده در بورس ایران است.

مپنا تک فرزند صندوق پروژه در بازار سرمایه ، وزیر اقتصاد به وعده بورسی خود عمل نکرد

گروه مالی خبرنگاران- سینا احدیان؛ یکی از اصلی ترین مسائل اقتصاد ایران موضوع تامین مالی بنگاه های تولیدی است و یا به بیان دیگر مهم ترین مانع پیش روی بسکمک از فعالیت های تولیدی و همچنین پروژه های عمرانی و زیرساختی تامین سرمایه اولیه یا سرمایه در گردش است.

به عبارت دیگر جدای از تعطیلی یا فعالیت با حداقل ظرفیتِ بسکمک از کاخانجات و واحدهای صنعتی و ضعف نظام پولی و مالی کشور در هدایت نقدینگی به سمت تولید و راه اندازی واحدهای تولیدی در صنایع مختلف، بخش زیادی از پروژه های عمرانی در سراسر کشور که منابع مالی آن ها از بودجه کشور تامین می گردد و معمولا سالانه تنها نیمی از بودجه مصوب عمرانی کشور که حدود 60 هزارمیلیارد تومن است محقق می گردد (کمتر از 30 هزار میلیارد تومان)، انبوهی از پروژه ها نیمه تمام باقی می ماند و حتی هزینه هایی مثل هزینه استهلاک روی دست دولت می گذارد و نیمه کاره مانده و رها می گردد. از این قبیل پروژه ها در بخش های مختلف راه و شهرسازی، صنایع و معادن، طرح های توریستی، تفریحی، ورزشی و غیره در هر شهر و استانی وجود دارد به حدی که طبق آخرین بررسی های مرکز پژوهش های مجلس حدود 6 هزار طرح ملی و 87 هزار طرح استانی نیمه تمام وجود دارد که حداقل به 600 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری برای تکمیل و بهره برداری از آنها نیاز است.

صندوق پروژه ها یکی از بهترین راه های تامین مالی

صندوق پروژه، صندوق یا نهاد مالی است که برای یک یا چند پروژه معین ذیل سازمان بورس و اوراق بهادار تاسیس می گردد و به جمع آوری منابع خرد از مردم و تخصیص آن به پروژه یا پروژه هایی معین مبادرت می کند. به بیان ساده تر برای تامین مالی یک پروژه معین و دارای طرح توجیهی مالی یک صندوق با ارکان مختلف حقوقی و مالی تشکیل شده و مردم را دعوت به سرمایه گذاری در آن پروژه می کند. به این ترتیب با مشارکت مردمی یک پروژه ملی یا استانی و یا حتی بخش خصوصی با طرحی شفاف و معین و تحت نظارت و حسابرسی دولت می تواند به بهره برداری برسد.

این صندوق ها به منظور انجام پروژه مورد نظر خود در چارچوب اساسنامه و با رعایت مقررات، یک شرکت سهامی خاص به نام شرکت پروژه تأسیس می کند که آن شرکت، پس از تکمیل و آغاز مرحله بهره برداری تبدیل به یک شرکت سهامی عام شده و در بورس یا بازار خارج از بورس پذیرش و قابل معامله می گردد. پس از ساخت پروژه و با تبدیل به سهامی عام شدن و عرضه شدن سهام شرکت، پروژه فعالیت صندوق خاتمه پذیرفته، تمامی دارایی ها و بدهی های صندوق به شرکت پروژه منتقل شده و به دارندگان واحدهای سرمایه گذاری صندوق، به همان نسبت، سهام شرکت پروژه واگذار می گردد.

بیشتر بخوانید:

ممنوعیت نوسان گیری؛ تصمیم درست یا غلط؟ / حقوقی ها پرچمدار سفته بازی در بورس

چند میلیون نفر پالایشی یکم خریدند؟ / برای فروش دارادوم چه کنیم؟ / داراسوم چه زمانی عرضه خواهد شد؟

در ساختار صندوق پروژه از ارکان مختلف مثل مدیر، بازارگردان، حسابرس و ناظر به منظور پوشش ریسک سرمایه گذاران استفاده می گردد.

مزایای صندوق پروژه ها در اقتصاد

1. مشارکت مردمی در اقتصاد و آبادانی کشور

2. تامین مالی پروژه ها؛ کمک به رونق مالی و جهش تولید

3. امکان سرمایه گذاری با سرمایه های اندک در پروژه های بزرگ

4. انتفاع عموم مردم با سرمایه گذاری مطمئن در فعالیت های سازنده و غیرمخرب

5. هدایت نقدینگی و جلوگیری از افزایش تورم ناشی از پول های سرگردان

6. شفافیت و هدفمند شدن تخصیص منابع در نظام مالی کشور

مزایای صندوق پروژه ها برای بورس و سهامداران

1. تعمیق بازار سرمایه و ایجاد تعادل و ثبات در عرضه و تقاضای بورس

2. امکان فروش اوراق تبعی صندوق پروژه در سررسید

3. قابلیت معامله و امکان خرید و فروش در بازار ثانویه بعد از اتمام پروژه

4. فرهنگ سازی سهامداری در برابر سهام بازی

5. توزیع عادلانه ثروت و درآمد

6. معافیت مالیاتی جابجایی واحدهای صندوق پروژه ها

سرمایه گذاری بلندمدت مردم در آبادانی کشور

دولت دارایی های خوبی دارد که می تواند از طریق این صندوق ها به مردم واگذار کند. پروژه های مرود تایید با توجه به طرح توجیهی ارائه شده از لحاظ مطالعاتی و امکان سنجی جایگاه مناسبی دارند و به جز این خود کارشناسان و سهامداران می توانند با مطالعه پروژه برای سرمایه گذاری در آن تصمیم گیری کنند. حتی بخش زیادی از سرمایه گذاری این پروژه ها انجام شده و ریسک خاصی ندارند. مردم می توانند سرمایه های خود را به جای قراردادن در بازارهای مختلف، در این صندوق ها سرمایه گذاری کرده و هم در توسعه آبادانی کشور سهیم باشند و هم بتوانند از عایدی این صندوق ها استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

همه اقدامات برای بازگشت شاخص/ راهکار های ثبات و تعادل بازار سرمایه در بلندمدت

تشدید بی اعتمادی سهامداران در سایه سردرگمی سازمان بورس

زیان مردم در سایه عدم شفافیت تالار شیشه ای

انواع استراتژی فروش سهم صندوق پروژه

استراتژی فروش یا واگذاری در این صندوق ها به طور کلی از سه حالت خارج نیست. اول، اگر فردی که در این صندوق ها سرمایه گذاری کرده، بخواهد در زمان اتمام پروژه از این صندوق خارج گردد، می تواند یونیت هایی که در اختیار دارد را بفروشد و به پول نقد تبدیل کند.

دوم یک نوع اختیار فروش تبعی در این صندوق ها تعبیه شده که می تواند از این طریق تعداد واحدهای سرمایه گذاری خود را بفروشد. استفاده از این اختیار فروش تبعی می تواند هم در دورانی که این پروژه در حال اجراست در سررسیدهای معینی مثلاً یکسال بعد از پذیره نویسی و هم در دوره خاتمه پروژه انجام گردد. در هر دوره ای که فرد بخواهد تسویه نقدی انجام دهد با سودی معین می تواند از این صندوق پروژه خارج شده و سود سرمایه گذاری خود را دریافت کند.

سوم هم سهامداری فرد در شرکت سهامی عامی است که پس از اتمام پروژه تشکیل می گردد و از این طریق این واحدهای سرمایه گذاری تبدیل به سهام شده و می تواند پس از ورود شرکت به بورس سهام خود را به فروش برساند. به عبارت دیگر، با اتمام پروژه، دارندگان واحدهای سرمایه گذاری صندوق می توانند به میزان سرمایه گذاری انجام شده، سهامدار این شرکت سهامی عام شوند و هر سه استراتژی برای افرادی که در این صندوق پروژه ها سرمایه گذاری می کنند می تواند عایدی خوبی به همراه داشته باشد.

مپنا تنها صندوق پروژه بورس ایران!

با اینکه حدود 7 سال از طرح صندوق پروژه در بازار سرمایه می گذرد اما شرکت مپنا اولین و تنهاترین متقاضی صندوق پروژه است که کار خود را با پذیره نویسی در 16 مهر سال 1396 از طریق بورس انرژی آغاز کرده و در حال فعالیت است؛ صندوق سرمایه گذاری آرمان پرند مپنا در نماد پرند با تعداد واحدهای قابل پذیره نویسی 318 میلیون و 167 هزار و 357 واحد و دامنه قیمت در محدوده 3، 112 ریال تا 3، 174 ریال تشکیل شد. هدف از تاسیس این صندوق جمع آوری منابع مالی لازم از سهامداران و اختصاص این منابع مالی به تبدیل نیروگاه گازی پرند مپنا به سیکل ترکیبی بود که امروز در مراحل خاتمهی قرار گرفته است.

مپنا تجربه های موفقی از تأمین مالی پروژه ها در قالب صندوق پروژه

مهندس شریفی، مدیر عامل نیروگاه پرند شرکت مپنا گفت: بیش از 90 درصد تجهیزات نیروگاه های سیکل ترکیبی توسط گروه مپنا در داخل کشور ساخته می گردد و برای خرید و تأمین مالی تجهیزات خارجی از صندوق پروژه کمک گرفته شده است.

سید علی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی ایران 14 مرداد 99 گفت: ایجاد صندوق پروژه ها می تواند بر فضای بازار سرمایه کشور نیز تاثیر گذار باشد. یعنی در کشور پروژه های نیمه تمام و نزدیک به اتمامی وجود دارد که پروژه های خوبی هستند که در آینده نزدیک و با بهره برداری از انها به شرکت های سودده و پربازدهی تبدیل می شوند که می توان بخشی از منابعی که در حال وارد شدن به بازار سرمایه است را از طریق این صندوق پروژه ها به بخش های عمرانی و سرمایه گذاری اختصاص داد. در حال حاضر به علت عدم وجود یا عدم کفایت جهت های انتقال صحیح نقدینگی به بخش های مولد و با ارزش اضافه کرده بالا، باعث شده نقدینگی موجود در جامعه به افزایش بی دلیل قیمت برخی سهم ها در بورس بیانجامد که می تواند در آینده تبعات خطرناکی داشته باشد.

حسینی افزود: این صندوق ها طوری طراحی شده اند که می توانند چند پروژه را هم به طور همزمان پشتیبانی کنند. طراحی این صندوق ها چند سال طول کشیده است تا به مرحله اجرایی برسد و تقریبا مکانیزمی برای رفع تمام ابهاماتی که درخصوص این صندوق ها وجود دارد، ایجاد شده است. استفاده از این صندوق ها مغفول مانده است و دولت نیز باید در این زمینه از این صندوق ها حمایت کند. دولت علاقه مند است منابعی که وارد بازار سرمایه می گردد تنها صرف سفته بازی نگردد و این سرمایه ها در اجرای پروژه ها نیز دخالت داده شوند. ساختار محکم این صندوق ها تا حدود زیادی می تواند در توسعه کشور و تامین منابع مالی اجرای پروژه ها کمک شایان توجهی داشته باشند. این صندوق ها می توانند حلقه واسط میان سرمایه های خرد و پروژه هایی در کشور باشند که نیاز به منابع مالی برای اجرا و تکمیل شدن دارند.

این اظهارات درحالی است که رئیس بورس انرژی بهمن 97 در پنجمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی هم با بیان اینکه سرمایه گذاری در حوزه انرژی برای افزایش ظرفیت های تولیدی بسیار اهمیت دارد، گفته بود: برای سرمایه گذاری نیاز به منابع مالی است که یکی از راهکارهای اساسی تأمین این منابع مورد نیاز استفاده از ظرفیت صندوق های سرمایه گذاری پروژه است. اما معین نیست چرا با این همه مزایا و اهمیت هنوز تلاشی برای تاسیس هیچ صندوق پروژه ای در این سال ها نشده است!

وعده محقق نشده وزیر اقتصاد 14 مرداد و 5 شهریور

فرهاد دژپسند؛ وزیر اقتصاد نیز چندین بار به ویژه در مرداد و شهریور امسال تاکید کرده بود: طبق تفاهم نامه ای که با سرپرست سابق وزارت صنعت داشتیم قرار است 50 شرکت خصوصی در بازار سرمایه عرضه اولیه شوند و 10 صندوق پروژه نیز تا خاتمه شهریور در بورس عرضه خواهیم کرد.

با این همه بعد از گذشت هفت سال که موضوع صندوق پروژه ها در بازار سرمایه مطرح و برای اجرای آن بالا و پایین های زیادی انجام شده و تمام مسائل و زیرساخت های آن فراهم شده اما همچنان خبری از تامین مالی پروژه ها از طریق این طرح ارزشمند نیست و همچنان وعده مسئولان بورسی و بویژه وزیر اقتصاد تنها در حد حرف باقی مانده و متاسفانه از چنین ظرفیت های کارآمد و موثری برای رفع مسائل و رشد و رونق مالی به دلایل نامعلوم استفاده نمی گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1386

به "مپنا تک فرزند صندوق پروژه در بازار سرمایه ، وزیر اقتصاد به وعده بورسی خود عمل نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مپنا تک فرزند صندوق پروژه در بازار سرمایه ، وزیر اقتصاد به وعده بورسی خود عمل نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید