نمایش قدرت ایران در تولید واکسن کرونا و موفقیت انجام تست های بالینی

به گزارش وبلاگ واحدی، با برگزاری وبیناری، تجربه های ایران به عنوان یکی از کشورهای توانمند در حوزه تولید دارو و واکسن کووید 19 در ابعاد بین المللی معرفی گشت.

نمایش قدرت ایران در تولید واکسن کرونا و موفقیت انجام تست های بالینی

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این وبینار به همت واحد بین المللی شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد تا دستاوردهای دانشمندان و شرکت های ایرانی در تولید واکسن کرونا معرفی شود. این رویداد آنلاین، بستری تعاملی میان متخصصان و فناوران فعال در حوزه های سلامت ایجاد و دستاوردهای ایران در تولید واکسن کووید 19 را معرفی کرد. همچنین فعالان شرکت های برجسته ایرانی تجربه ها و دستاوردهای خود را در مورد واکسن کرونا، میزان اثربخشی و مراحل تولید ارائه دادند.

از اواخر سال 98 بود که ویروس کووید 19 دنیا را درگیر کرد. ویروسی با چهرهای ناشناخته از خانواده آنفلوآنزاهای معمول هر ساله که جهش یافته بود و شکلی مقاوم تر داشت. این بیماری با سرعتی باورنکردنی دنیا را درنوردید و همه کشورها را درگیر کرد. ایران از جمله کشورهایی بود که خیلی زود به این بیماری مبتلا شد. اما از همان روزهای ابتدایی دانشمندان کشورمان دست به کار شدند و در تکاپوی یافتن راهی برای درمان این بیماری بودند. تولید واکسنی برای ریشه کنی ویروس کووید 19 که نفس بیماران، کادردرمان، اقتصاد و مناسبات و تعاملات دنیای را به شماره انداخته است.

این تلاش ها امروز به ثمر نشسته و چند واکسن ایرانی برای درمان بیماری کرونا در حال گذراندن مراحل تست های بالینی است. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز از حامیان اصلی این کار محسوب می شود. به همت شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با برگزاری وبیناری، این دستاوردها در سطح بین المللی معرفی شد.

در این وبینار بین المللی که بیش 70 متخصص از 10 کشور شرکت کردند، کیهان آزادمنش مدیر گروه تحقیقات و ویروس شناسی انستیتوپاستور، سیدرضا بنی هاشمی، رئیس گروه تحقیق و توسعه موسسه تحقیقات واکسن و سرم رازی و محمد تقویان عضو گروه تحقیقاتی واکسن کوو ایران برکت حضور داشتند و دستاوردهای ایران در این حوزه را معرفی کردند.

واکسنی بدون عوارض جدی

محمد تقویان عضو گروه تحقیقاتی واکسن کوو ایران برکت در این رویداد برخط، با اشاره به ارائه دستاوردهای شرکت شفا فارمد در تولید واکسن کرونا، گفت: در مرحله نخست حدود 150 نفر در تست بالینی شرکت کردند و با فاصله های زمانی دو هفته ای میزان آنتی بادی ها کنترل و نتایج ثبت شد.

وی افزود: پس از واکسیناسیون، عوارض جانبی مختصری مانند بدن درد و تب خفیف در این داوطلبان دیده شد و عوارض شدیدی گزارش نشد. فاز های دوم و سوم بالینی نیز به ترتیب با حضور 260 و 20 هزار نفر داوطلب شروع شده است. امکانات لازم برای تولید واکسن تهیه شده و پیش بینی می شود که ماهیانه 20 میلیون دز از این واکسن تولید شود

واکسیناسیون 10 هزار نفر از داوطلبان واکسن تا شهریورماه 1400

در ادامه این وبینار، سیدرضا بنی هاشمی رئیس گروه تحقیق و توسعه موسسه تحقیقات واکسن و سرم رازی با ارائه تاریخچه ای از موسسه واکسن سازی رازی، خاطرنشان کرد: در فاز نخست حدود 133 نفر، در فاز دوم 500 نفر واکسن دریافت کردند و در فاز سوم که تا شهریور ماه ادامه خواهد داشت بیش از 10 هزار نفر از داوطلبان واکسن را دریافت خواهند کرد.

کیهان آزادمنش مدیر گروه ویروس شناسی موسسه پاستور ایران نیز، توضیحاتی در مورد ساختار انواع مختلف واکسن های کرونا فعلی ارائه کرد و میزان تاثیرگذاری آنها را مورد بررسی قرار داد و مزایا و معایب آنها را تشریح کرد

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1787

به "نمایش قدرت ایران در تولید واکسن کرونا و موفقیت انجام تست های بالینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش قدرت ایران در تولید واکسن کرونا و موفقیت انجام تست های بالینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید