نماینده عراقی: برهم صالح با تکیه بر حکم باطل دادگاه فدرال، نخست وزیر را انتخاب کرد

به گزارش وبلاگ واحدی، بعضی نمایندگان عراقی حکم اخیر دادگاه فدرال را که به موجب آن، برهم صالح حق فراکسیون اکثریت در انتخاب نخست وزیر را مصادره کرد، غیرقانونی و باطل دانستند.

نماینده عراقی: برهم صالح با تکیه بر حکم باطل دادگاه فدرال، نخست وزیر را انتخاب کرد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ واحدی، محمد اللکاش نماینده سابق مجلس عراق ضمن ابراز تاسف از انتخاب عدنان الزرفی به عنوان نخست وزیر مامور تشکیل کابینه عراق، فرایند قانونی بودن این انتخاب از سوی برهم صالح رئیس جمهور عراق را زیر سوال برد.

وی با اشاره به اینکه فعالیت دادگاه فدرال عراق به موجب بعضی از حکم های صادره از سوی شورای عالی قضاوت به حالت تعلیق درآمده گفت که این دادگاه دو روز پیش اختیاراتی غیرقانونی به برهم صالح اعطاء نموده است که به موجب آن الزرفی نخست وزیر مامور تشکیل کابینه شد.

وی در گفت وگو با پایگاه خبری المعلومه توضیح داد: حکم دادگاه فدرال به شماره29/اتحادیة/2020 که در تاریخ 2020.3.16 و پس از درخواست برهم صالح در همین روز صادر شد، حکمی مصیبت بار و خطرناک بود که به موجب آن دادگاه فدرال حق فراکسیون بزرگتر مجلس در انتخاب نامزد جدید نخست وزیری را با تکیه بر بند سوم ماده 76 قانون اساسی از این فراکسیون گرفت و به رئیس جمهور واگذار کرد.

اللکاش اضافه کرد: دادگاه فدرال در این حکم به بند سوم ماده 76 قانون اساسی اشاره می نماید اما این حکم با مفهوم بند سوم ماده 76 قانون اساسی در تعارض است. زیرا در متن این بند آمده است: ر ئیس جمهور نامزد جدید نخست وزیری را مامور تشکیل کابینه می نماید... در این متن عبارت نامزد جدید ذکر شده یعنی این نامزد باید از سوی فراکسیون بزرگتر انتخاب گردد لذا این حق رئیس جمهور نیست که خود وی را انتخاب کند. این امر مخالف نص قانون اساسی است.

وی در ادامه از فراکسیون های شیعی به دلیل اهمال در قبال این اختیار قانونی خود و واگذاری ان به دیگران به دلیل اختلافات داخلیشان و اصرار بعضی بر سهم خواهی های سیاسی انتقاد کرد و گفت همین امر بعضی از اعضای سایر جناح های سیاسی که تحت حمایت کشورهای بیگانه هستند را ترغیب کرد تا اکثریت مردم را به سوی یک معادله ظالمانه که چندین دهه بر عراق حکومت نموده اند، سوق دهند. معادله ای که ما برای در هم شکستن آن، هزاران شهید و زخمی داده ایم.

علاوه بر محمد اللکاش، نعیم العبودی نماینده فراکسیون مجلسی الصادقون نیز امروز حکم دادگاه فدرال درباره اختیارات برهم صالح در انتخاب نخست وزیر را باطل دانست.

وی طی پستی در توئیتر نوشت: حکم دادگاه فدرال درباره اعطای حق انتخاب نخست وزیر باطل است زیرا کاملا غیرقانونی است.

العبودی نوشت که این حکم با مشارکت محمد رجب الکبیسی که عضویت وی در این دادگاه لغو شده، صادر شده است. در نتیجه حدنصاب این دادگاه که برای صدور حکم هشت نفر است، کامل نبود؛ لذا گویی که اساسا حکمی صادر نشده است.

ئیس جمهور عراق دیروز (سه شنبه-17 مارس)، به طور رسمی عدنان الزرفی، رئیس فراکسیون ائتلاف النصر، استاندار پیشین نجف اشرف و دبیرکل حزب الوفاءالعراقیه را مامور تشکیل کابینه این کشور کرد.

هنوز ساعاتی از انتخاب عدنان الزرفی به عنوان نخست وزیر جدید عراق نگذشته که علاوه بر مخالفت جناح های سیاسی، تظاهرات هایی در رد این انتخاب در بغداد و نجف برگزار گردید و کاربران شبکه های اجتماعی نیز علیه او دست به کار شدند و وی را مزدور آمریکا دانستند و تاکید کردند که وی واجد شرایط لازم برای تصدی این پست نیست.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1030

به "نماینده عراقی: برهم صالح با تکیه بر حکم باطل دادگاه فدرال، نخست وزیر را انتخاب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده عراقی: برهم صالح با تکیه بر حکم باطل دادگاه فدرال، نخست وزیر را انتخاب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید