نگرانی کارخانه های فرانسوی از برگزیت بی توافق بریتانیا، افزایش 50 درصدی هزینه مواد غذایی

به گزارش وبلاگ واحدی، براساس پیش بینی ها برگزیت بدون توافق به روند کار تولیدکنندگان مواد غذایی در هر دو سوی کانال آسیب می زند.

نگرانی کارخانه های فرانسوی از برگزیت بی توافق بریتانیا، افزایش 50 درصدی هزینه مواد غذایی

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس ارزان همراه باشید.

دود سفید بر فراز کارخانه چغندر قند در شمال فرانسه بلند می شود و تعداد زیادی از کامیون های کارخانه در حال پر کردن بار خود از طلای سفید هستند تا آن را به نقاط مختلف اتحادیه اروپا برسانند.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، با شروع فصل برداشت چغندر قند در زمین های منطقه لیلرز فرانسه، کارخانه ترئوس به عنوان سومین کارخانه بزرگ قند و شکر دنیا فعالیت برداشت خود را شروع نموده است. در این میان کامیون های فراوان نیز برای رساندن بار شیرین به بازارهای اروپا در برابر سایت های مختلف این کارخانه بزرگ صف می کشند.

بسیاری از این کامیون ها در نزدیکی بندر کاله راه بریتانیا را در پیش می گیرند. بریتانیا پنجمین بازار بزرگ شکر ترئوس فرانسه محسوب شده و شکر آن برای تهیه فرآورده های یونایتت بیسکوئیت یا شکر مصرفی برند وایت ورث در بریتانیا مورد استفاده قرار می گیرد.

اما اینک گمرک در انتقال شکر از 14 سایت کارخانه فرانسوی شکر ترئوس به بریتانیا نقشی بسیار مهم بازی می نماید و اگر بریتانیا بدون توافق جدایی اتحادیه اروپا را در 31 اکتبر ترک کند، عبور شکر به آن سوی مرزها به روندی تلخ تبدیل شده و سخت تر می شود.

بریتانیا در صورت خروج بدون توافق مجبور به پرداخت تعرفه های بیشتر بر اقلام وارداتی است. براساس پیش بینی ها این موضوع به روند کار تولیدکنندگان مواد غذایی در هر دو سوی کانال آسیب می زند.

ترئوس در این باره گفت: در صورت خروج بدون توافق هزینه شکر برای مشتریان بریتانیا حدود 50 درصد افزایش خواهد یافت.

کارشناسان شرکت قند و شکر ترئوس اظهار کردند: امروز در حال آنالیز تعرفه واردات 150 یورویی برای هر تن شکر هستیم. با این اوصاف قیمت یک تن شکر به 400 یورو خواهد رسید. از طرفی هزینه های گمرگ و لجستیک نیز حدود 200 دلار به قیمت شکر می افزایند و به همین دلیل قیمت شکر در برای بریتانیایی ها 50 درصد افزایش می یابد.

برگزیت بدون توافق از شیرینی صادرات قند فرانسوی به بریتانیا می کاهد/ خبرگزاری فرانسه

تعاونی 12000 پرورش دهنده چغندر قند فرانسوی نگران نگه داشتن محموله های خود در دورترین نقطه مرزی بندر کاله هستند. از طرفی کنترل محموله ها نیز در این میان اجرایی خواهد شد.

در هفته های گذشته بندر کاله فرانسه، سومین تمرین آزمایشی برای خروج احتمالی برگزیت بدون توافق را اجرایی کرد. در این مانور کامیون هایی که بین بندر کاله فرانسه و بخش مشابه دوور در انگلیس جا به جا می شوند، به صورت آزمایشی مورد آنالیز صادرات و واردات قرار می گیرند.

جان میشل تیلر معاون خدمات گمرک فرانسه در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت: ما برای تغییر و خروج بدون توافق بریتانیا آماده هستیم. او با اشاره به فناوریمرز هوشمند که هدفش کاهش ترافیک در شلوغ ترین مسیرهای حمل و نقل دنیا است گفت: ما در حال بازگشت به دوره مرز سخت در این بخش هستیم.

با این وجود تاخیر یک یا دو روزه محموله های ترئوس در کاله باعث به خطر افتادن بسیاری از مشاغل در منطقه خواهد شد. به عنوان مثال بعضی از شیره های تولیدی این کارخانه در طول یک یا دو روز سفت شده و بیسکوئیت ساز بریتانیایی که اساس تولیدش به لحظه بازمی شود، با کمبود یا اتمام شکر روبه رو خواهد شد.

مشتریان بریتانیایی در صورت برگزیت بدون توافق با افزایش شدید قیمت مواد غذایی روبرو می شوند/ خبرگزاری فرانسه

از طرفی خروج بدون توافق بریتانیا اثر زیادی بر روی قیمت بازارهایی موسوم به رانگیس خواهد گذاشت. در این بازار تمامی مواد غذایی تازه و باغی با قیمتی ارزانتر به فروش می رسد.

ماریه ریونژ مدیر گروه غذاییGRG که یکی از بزرگترین فروشندگان گوشت عمده در فرانسه به شمار می آید و روزانه بیشتر از 600 بره از بریتانیا وارد می نماید در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت: هیچ اطلاعاتی در باره چک بهداشتی مواد غذایی و گوشت پس از برگزیت وجود ندارد.

او نگران افزایش تعرفه های واردات گوشت های بره در صورت برگزیت بدون توافق است. احتمالا تعرفه این بخش تا 50 درصد قیمت گوشت وارداتی افزایش خواهد یافت.

ماریه ریونژ مدیر گروه غذایی GRG با هشدار در باره خطر بالای روابط خوب بین گروه GRG و تولیدکنندگان بریتانیایی گوشت گفت: در صورت خروج بی توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا دیگر قادر به تهیه گوشت خود از بریتانیا نخواهیم بود. این در حالیست که گروه GRG و تولیدکنندگان از دهه 1970 ارتباط بسیار خوبی با هم دارند.

او اضافه کرد: شرایط بسیار بسیار پیچیده است.

خبرگزاری فرانسه در این باره نوشت: حدود 100 هزار شرکت فرانسوی در حال تجارت با بریتانیا هستند و بریتانیا ششمین شریک بزرگ تجاری فرانسه محسوب می شود.

از سال گذشته دولت فرانسه با یاری تشکل کارفرمایان فرانسه مِدف و اتاق های بازرگانی این کشور خود را برای برگزیت آماده می نماید.

هیچ اطلاعاتی در مورد آنالیز های بهداشتی مواد غذایی پس از خروج بدون توافق وجود ندارد/ خبرگزاری فرانسه

اما نگرانی در مورد سطح آمادگی شرکت های کوچک و متوسط با سطح تجربه کمتر در ارتباط با کشورهای خارج از اتحادیه اروپا همچنان وجود دارد.

مدیر عامل شرکت قند و شکر ترئوس در این باره گفت: در فکر استفاده از تجهیزاتی هستیم که شیره و شربت هایمان را در مدت بیشتری سالم نگه داریم.

مدیر گروه گوشت و پروتئن GRG نیز در این باره گفت: قصد نداریم با تغییرات برگزیت مشتریان خود را در مورد قیمت و کمبود گوشت نگران کنیم. به همین دلیل پیش بینی های لازم در این باره را عملیاتی خواهیم کرد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 488

به "نگرانی کارخانه های فرانسوی از برگزیت بی توافق بریتانیا، افزایش 50 درصدی هزینه مواد غذایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی کارخانه های فرانسوی از برگزیت بی توافق بریتانیا، افزایش 50 درصدی هزینه مواد غذایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید