واردات برق ایران نسبت به سال قبل 1.8 برابر شد

به گزارش وبلاگ واحدی، واردات برق به 1.8 برابر سال گذشته رسید؛ مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق می گوید: به طور متعارف بین 400 تا 500 مگاوات واردات داشته ایم، اما سال جاری به عدد 650 مگاوات هم رسیده و قطعاً طی روزهای آینده به 700 مگاوات هم خواهد رسید که تقریباً 1.8 برابر سال گذشته است.

واردات برق ایران نسبت به سال قبل 1.8 برابر شد

صنعت برق خاموشی های متوالی را طی می نماید؛ بهمن ماه 1399، اردیبهشت ماه سال جاری و ممکن است تا مدت ها این شرایط ادامه داشته باشد.

مسئولان این حوزه تحریم، کاهش بارندگی را دلیل خاموشی ها می دانند؛ به گفته رجبی مشهدی تحریم و عدم توسعه نیروگاهی یکی از دلایل چالش کمبود برق در کشور است. از طرفی نیروگاه های برقابی در سال گذشته حدود 10 هزار مگاوات فراوری برق داشتند، اکنون به طور میانه نباید بیش از 4 هزار مگاوات از برقابی ها استفاده کنیم تا امکان تأمین برق در ماه های گرم پیش رو را داشته باشیم، بنابراین سال جاری به دلیل کاهش بارندگی 6 هزار مگاوات کاهش در فراوری برق نیروگاه های برقابی داریم.

رجبی مشهدی قبلاً گفته بود: سال جاری 3 هزار مگاوات کمبود برق خواهیم داشت؛ از هم اکنون احتیاجمند مدیریت مصرف مشترکان هستیم تا بتوانیم پیک را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم.

او دلیل این کمبود را بارندگی کم در سال 1400 می داند: تا حدود 34 درصد اندازه مخازن برق آبی ها نسبت به سال گذشته کمتر است. برای اینکه از واحدهای برقابی بی احتیاج شده و یا کمتر استفاده کنیم باید بین 6 هزارتا 10 هزار مگاوات نیروگاه نو بسازیم که رقم سرمایه گذاری برای ساخت این اندازه نیروگاه بیش از 230 هزار میلیارد تومان بوده که سرمایه گذاری بسیار سنگینی است.

حالا دولت تصمیم گرفته برق از آذربایجان و ترکمنستان وارد کند. به گفته سخنگوی صنعت برق، از 20 خرداد واردات برق از جمهوری آذربایجان شروع شده است؛ به این صورت که با سنکرون شدن خطوط انتقال برق مغان به شبکه برق جمهوری آذربایجان، واردات برق از این کشور شروع شد. هم اکنون 73 مگاوات برق از این خط انتقال به شبکه داخلی ایران تزریق می گردد. اندازه برق وارداتی از این خط انتقال تا 130 مگاوات در ساعت پیک مصرف قابل افزایش است.

هم چنین حدود 140 مگاوات برق از ترکمنستان برای تأمین احتیاج کشور وارد می گردد.

بر پایه آخرین آنالیز های انجام شده در مرکز پژوهش های اتاق تهران و هم سندیکای صنعت برق کشور نشانگر آن است که ایران شانزدهمین فراوریکننده و هم هجدهمین مصرف کننده برق دنیا است. اما به دلایل مختلف همچنان صنعت برق ایران شرایط نامساعدی را سپری می نماید تا جایی که دسترسی به موقع به برق به یکی از چالش های فضای کسب وکار تبدیل شده است.

رضا پدیدار، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران معتقد است: براساس آخرین اطلاعات و آمارهای ارائه شده در مجلس بخش خصوصی نشانگر آن است که این صنعت در آینده هم با کسری بودجه هزینه ای و سرمایه ای روبرو خواهد شد که احتمالاً کار را سخت تر هم خواهد ساخت. البته به خوبی می دانیم که صنعت برق ایران به اسم یک صنعت زیرساختی با چالش های متعددی روبه رو بوده که بعضی از آن ها به صورت مزمن به جای مانده و استمرار آن ها موجب شده تا دسترسی به برق به یکی از چالش های فضای کسب وکار ایران تبدیل گردد و صندلی ایران در رتبه بندی محیط کسب وکار را با تغییر روبرو کند.

حمیدرضا صالحی هم معتقد است: سوابق موجود اصلاحات ساختاری مکرر و خصوصی سازی ناکارآمد اتلاف بالا و بهره وری پایین در بخش های فراوری انتقال و توزیع تداوم کسری بودجه و انباشت بدهی وزارت نیرو و رشد چشمگیر مصرف خانگی برق به ویژه در روزهای گرم سال و به طور ویژه و اختصاصی به لحاظ پاندومی کرونا در روزهای پیک زمستان شماری از مهم ترین مسائل صنعت برق در سالیان اخیر بوده که یکی از علل نمود و تداوم آن ها نابسامانی های موجود در اقتصاد صنعت برق کشور بوده و تبیین آن احتیاجمند تجزیه وتحلیل جریان اقتصادی این صنعت با توجه به عملکرد بودجه وزارت نیرو است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1884

به "واردات برق ایران نسبت به سال قبل 1.8 برابر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات برق ایران نسبت به سال قبل 1.8 برابر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید