واکنش منفعلانه انگلیس به آزادی گریس 1

به گزارش وبلاگ واحدی، وزارت خارجه انگلیس در بیانیه ای منفعلانه بعد از آزادی نفتکش گریس-1 گفت که لندن اجازه نخواهد داد ایران یا کشوری دیگر قوانین تحریمی اتحادیه اروپا علیه سوریه را نقض کند.

واکنش منفعلانه انگلیس به آزادی گریس 1

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ واحدی، وزارت خارجه انگلیس، بعد از آنکه جبل طارق از تصمیم برای آزادی نفتکش حامل نفت ایران اطلاع داد در بیانیه ای منفعلانه و از سر ناچاری مدعی شد که لندن اجازه نمی دهد ایران یا کشوری دیگر، قوانین تحریمی اتحادیه اروپا علیه سوریه را نقض کند.

دیوان عالی جبل طارق ساعاتی قبل تر آزادی نفتکش گریس-1 را تأیید کرد. این اتفاق بعد از آن رخ داد که مقام های جبل طارق اعلام کردند قصد ادامه بازداشت این نفتکش را ندارند.

در بیانیه وزارت خارجه انگلیس آمده ایران باید به تعهدات خود مبنی بر اینکه مقصد این نفتکش سوریه نخواهد بود عمل کند. لندن مدعی است ارسال محموله این نفتکش به سوریه نقض قوانین اتحادیه اروپا علیه سوریه به شمار می رود.

در بیانیه وزارت خارجه انگلیس آمده است: متوجه شده ایم که دولت جبل طارق اطمینان خاطرهایی دریافت نموده که گریس-1 روانه سوریه نخواهد شد. ایران باید به ضمانت هایی که ارائه نموده پایبند باشد.

کارشناسان حقوق بین الملل می گویند براساس اصل استقلال دولت ها و اصل نسبی بودن معاهدات، اعضای اتحادیه اروپا نمی توانند بدون رضایت دولت های ثالث یا غیرعضو، مقررات و مصوبات اتحادیه را بر آنها اعمال نمایند.

داریوش اشرافی کارشناس ارشد حقوق بین الملل در گفت وگویی با وبلاگ واحدی گفته است: دلیلی که انگلیس آورده، تطابقی با قواعد لازم الاجرای حقوق بین الملل ندارد و تنها چیزی که می تواند قواعد خود را بر همه دولت ها اعمال کند، قطعنامه هایی است که توسط شورای امنیت سازمان ملل و آن هم در چارچوب فصل هفتم منشور ملل متحد صادر شده باشد (جزئیات بیشتر)

نفتکش گریس 1 که حامل نفت ایران بود 13 تیر ماه امسال از سوی تفنگداران دریایی انگلیس در جبل طارق توقیف شد. جمهوری اسلامی ایران این اقدام را راهزنی دریایی انگلیس خواند و خواهان برطرف توقیف هر چه سریعتر آن شد. (جزییات بیشتر) آزادی این نفتکش در حالی صورت گرفت که آمریکا در آخرین لحظات کارشکنی هایی را برای ممانعت از برطرف توقیف آن صورت داد که با شکست روبرو شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 19 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 357

به "واکنش منفعلانه انگلیس به آزادی گریس 1" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش منفعلانه انگلیس به آزادی گریس 1"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید