چرا اقتصاد ایران از امثال ترکیه و مالزی عقب افتاد؟

به گزارش وبلاگ واحدی، دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایان پتروشیمی با انتقاد از سیاست بانکی کشور گفت: یکی از دلایل اصلی عقب ماندگی ایران به نسبت کشورهایی همچون ترکیه یا مالزی آن است که امروز به جای تعریف سود در فراوری، سودآوری در دلالی و خواباندن پول در بانک ها تعریف شده است.

چرا اقتصاد ایران از امثال ترکیه و مالزی عقب افتاد؟

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار مالی خبرنگاران، احمد مهدوی ابهری دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایان پتروشیمی در جلسه امروز شورای راهبردی توسعه صادرات با اشاره به علت اصلی عقب افتادگی ایران نسبت به کشورهایی همچون ترکیه و مالزی در درآمدهای صادراتی اظهار کرد: زمانی کشورهای مالزی و ترکیه با ایران قابل قیاس نبودند ولی امروز شاهد هستیم که متاسفانه ما نسبت به این کشورها عقب افتاده ایم و حتی مالزی که منابع نفتی هم ندارد بیش از 270 میلیارد دلار درآمد صادراتی دارد.

وی اضافه نمود: شاید بتوان بزرگترین و اصلی ترین دلیل این عقب افتادگی در صادرات کشورمان را نگاه شعاری به فراوری دانست و اینکه متاسفانه به جای آنکه فراوری در کشور سودآور باشد دلالی بیشترین سود را دارد؛ در چنین شرایطی طبیعی است که فراوری در کشور با مشکل روبرو خواهد شد.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایان پتروشیمی با انتقاد از سیاستگذاری مالی در کشور که باعث شده به جای سودآوری در فراوری، دلالی و خواباندن سرمایه و پول در بانک سودآور گردد، گفت: من به خاطر دارم در بهبوبه جنگ و در آن شرایط که کشور ما دچار جنگ تحمیلی شده بود، همه برای فراوری و ورود به بحث فراوری در کشور راغب بودند ولی متاسفانه امروز شاهدیم به دلیل آنکه خواباندن پول در بانک و دلالی سودآور است و در فراوری سود قابل توجهی وجود ندارد، همه از فراوری فراری هستند.

مهدوی ابهری همچنین با انتقاد از سیستم بانکی کشور و نحوه تسهیلات صندوق توسعه ملی برای فراوریکنندگان گفت: پذیرفتنی نیست در شرایط امروز که شرایط جنگ مالی و باز کردن ال سی اگر غیرممکن نباشد کار بسیار سختی است، صندوق توسعه ملی بگوید من به فراوریکنندگان دلار داده ام و امروز آنها علیرغم این شرایط ارزی باید به من دلار بدهند. این در حالیست که رئیس جمهور از رئیس کل بانک مرکزی خواستند تا موانع پیش روی فراوریکنندگان را بردارند.

وی در انتها با اشاره به اینکه مشوق های نقدی برای صادرات امکانپذیر نیست گفت: جایزه های صادراتی به صورت نقدی اصلا محقق نخواهد شد و باید به سراغ مشوق های دیگری بجز مشوق های نقدی رفت.

منبع: تسنیم
انتشار: 15 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 347

به "چرا اقتصاد ایران از امثال ترکیه و مالزی عقب افتاد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا اقتصاد ایران از امثال ترکیه و مالزی عقب افتاد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید