کرونا نه ساده است و نه شوخی بردار

به گزارش وبلاگ واحدی، به گزارش خبرنگاران، کرونا ویروسی هزارچهره که با گذشت هفت ماه از شیوع آن در جهان، هنوز می تازد و قربانی می گیرد. ویروسی که نه جنسیت می شناسد، نه سن وسال سرش می گردد. اما هنوز عده ای سر شوخی با این ویروس دارند و زندگی خود و دیگران را با رعایت نکردن اصول ایمنی و بهداشتی به خطر می اندازند. بهترین راه مبارزه با این بیماری در خانه ماندن و قطع زنجیره انتقال است، اما عده ای بنا به مسئولیت و شغلی که دارند ناچار به حضور در اجتماع هستند که خبرنگاران و عکاسان خبری از این دسته اند. همزمان با روز خبرنگار سراغ یکی از عکاسان قدیمی رفته ایم که بیش از دو دهه در حال ثبت تصویری رویدادهای اهل قلم است.

کرونا نه ساده است و نه شوخی بردار

رضا دشتی، یکی از عکاسان خبری است که موهایش را در این حرفه سفید نموده است. مرد دوست داشتنی و آرام ایبنا نیز از این ویروس در امان نماند و یک ماه با بیماری کرونا دست وپنجه نرم کرد.

وی درباره تجربه خود از مبارزه با ویروس کرونا گفت: منبع و علت اصلی درگیری و ابتلای من به بیماری کرونا تعیین نیست. بیش از 60 سال زندگی می کنیم و یک دفعه یک طوفان مثل کرونا زندگی عادی انسان را برهم می زند. متأسفانه بعضی همه چیز را به شوخی گرفته اند و تا به این درد مبتلا نشوند آن را باور نمی نمایند.

این عکاس پیشکسوت اعلام کرد: این عده فکر می نمایند کرونا فقط مانند یک سرماخوردگی ساده است، ولی اینطور نیست و تفاوت کرونا با دیگر بیماری های ویروسی از زمین تا آسمان است. بیمار مبتلا به کرونا که ریه هایش درگیر شده و نمی تواند یک نفس به راحتی بکشد، حسی شبیه به این دارد که او را در یک گور بگذارند و سنگی هم رویش قرار دهند و تازه بعد از چند روز دوباره او را احیا و درمان نمایند.

رضا دشتی ادامه داد: این بیماری بسته به میزان ایمنی و قوای بدنی، چند هفته تا یک ماه انسان را درگیر می نماید، تازه اگر بیماری زمینه ای نداشته باشید و یا ریه ها درگیر نشوند. نفس کشیدن بسیار سخت می گردد. براساس آمار افراد بالای 60 سال و آن هایی که بیماری زمینه ای دارند، بیشتر درگیر این بیماری می شوند، ولی کرونا واقعا پیر و جوان نمی شناسد. بعد از ابتلای من، همسر و پسرم نیز مبتلا شدند که در قرنطینه خانگی دوره درمان را سپری کردند.

وی اضافه نمود: کرونا ابتدا با سردرد و تب و در ادامه درد شدید بدن آغاز می گردد و علائم دیگر نیز کم کم خود را نشان می دهند. دو بار تست PCR روی من انجام شد، یک بار برای تشخیص بیماری و یک بار در زمان بستری. در مدت 12 روزی که در بیمارستان بودم، مرتبا با دستگاه اکسیژن خونم اندازه گیری می شد. سه روز نخست بستری هیچ طعمی را تشخیص نمی دادم و فقط برای دفع عفونت، سرم وصل می شد. سرفه و عطسه نداشتم، ولی ریه هایم درگیر شده بود. بیشتر سردرد و بدن درد شدید و گرفتگی سینه آزارم می داد. عوارض کلیه و عوارض گوارشی هم نداشتم. چند روزی ریزش سنگ کلیه داشتم که با سِرُم و دارو برطرف شد.

عکاس پیشکسوت ایبنا در انتها گفت: این بیماری نه ساده است و نه شوخی بردار. ای کاش شهرداری بجای اینهمه بنرها و بیلبوردهای تبلیغاتی گوناگون که در شهر نصب می نماید، تصاویری از بیماران کرونایی در سطح شهر قرار دهد تا هشدار و تلنگری باشد برای کسانی که هنوز هم این بیماری را جدی نگرفته و با رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی، جان خود و دیگران را به خطر می اندازند.

در این زمینه در ایبنا بخوانید

ویروس کرونا منتظر یک لحظه غفلت ماست

آرزوی یک نفس کشیدن ساده را داشتم

بدترین چیز درباره کرونا دست کم دریافت آن است

هیچ دقیقه ای آرام نداشتم/مردم به جای ترسیدن احتیاط نمایند

همه باید مسئولانه بیماری کرونا را جدی بگیریم

چرا پزشک و پرستار باید تاوان بی مبالاتی عده ای را بدهند؟

لزوم همبستگی جهانی برای فرار از بیماری نوظهور کرونا

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1312

به "کرونا نه ساده است و نه شوخی بردار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا نه ساده است و نه شوخی بردار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید