گام محققان علوم پزشکی شهیدبهشتی در فراوری حیوانات ترانس ژن، تجاری سازی داروها و واکسن های نوترکیب

به گزارش وبلاگ واحدی، رییس مرکز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولکولی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن تشریح فعالیتها و دستاوردهای این مرکز در حوزه بیوتکنولوژی و محصولات نوترکیب، از فراوری حیوانات ترانس ژن در داخل کشور در آینده و تجاری سازی فراوری داروها و واکسن های نوترکیب اطلاع داد.

گام محققان علوم پزشکی شهیدبهشتی در فراوری حیوانات ترانس ژن، تجاری سازی داروها و واکسن های نوترکیب

دکتر بهرام کاظمی در گفت وگو با وبلاگ واحدی، بیان کرد: دستاوردهای مرکز تحقیقات در سه حوزه فراوری حیوانات ترانس ژن، ژن درمانی و فراوری داروها و واکسن های نوترکیب و اپی ژنتیک و تهیه و فراوری بیومارکرهای تشخیصی بوده است.

وی با اشاره به فراوری حیوانات ترانس ژن با هدف فراوری مدل های حیوانی جهت مطالعه بیماری های انسانی و همچنین استفاده های دارویی، اظهار کرد: در این حوزه فعالیت های خوبی اجرا شده و تحقیقات انجام شده به بومی سازی این تکنیک ها در کشور منجر شده، به گونه ای که انشاءالله در آینده حیوانات ترانس ژن در داخل کشور فراوری خواهد شد.

دکتر کاظمی با اشاره به دستاورد مرکز در حوزه ژن درمانی و فراوری داروها و واکسن های نوترکیب، توضیح داد: ژن درمانی انسولین در این مرکز آغاز شده و نتایج آن نیز قابل قبول بوده و هم اینک در حال آزمایش روی حیوانات آزمایشگاهی هستیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه چند محصول در حال تجاری سازی هستند، گفت: فراوری آلبومین نوترکیب، داروی ترومبین نوترکیب، پروتئین A با کاربرد آزمایشگاهی، فراوری زیر واحد زتا پروتئین 3-3-14- نوترکیب با مصرف آزمایشگاهی، فراوری کیت تشخیصی بروسلا در دام، کیت تشخیصی کیست هیداتیک در انسان و همچنین تحقیقات روی واکسن بروسلا در حال پیشرفت است.

رییس مرکز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولکولی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به تحقیقات این مرکز در حوزه اپی ژنتیک و تهیه و فراوری بیومارکرهای تشخیصی اشاره نمود و ادامه داد: در این حوزه یکی از اعضا کیت تشخیصی microRNA طراحی و فراوری نموده که دستاورد بسیار خوبی است، دیگر اعضا نیز در حال تحقیق برای تهیه بیومارکرهای تشخیصی هستند.

دکتر کاظمی به سایر فعالیتهای مرکز در حیطه مهندسی بافت و سلول های بنیادی اشاره نمود و گفت: تحقیقات این بخش در حال تکمیل است و محققان این حوزه به نتایجی قابل رقابت با دیگران رسیده اند که به زودی اعلام می گردد.

وی با بیان اینکه این مرکز در حیطه جنین شناسی، باروری و ناباروری و سرطان نیز دستاوردهای خوبی داشته است، گفت: تا کنون دانشجویان زیادی در این حوزه آموزش دیده و انتها نامه خود را به انجام رسانده اند، بطوری که مرکز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولکولی یکی از مراکز فعال در این زمینه بوده و اکثر فارغ التحصیلان این مرکز در مراکز ناباروری کشور مشغول خدمت رسانی هستند.

رییس مرکز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولکولی در انتها با بیان اینکه فعالیتهای این مرکز در ارتباط با بالین و صنعت بوده و همه آنها در ارتقای رتبه دانشگاه در بین دانشگاه های دیگر موثر است، بیان کرد: برای تحقق این اهداف هرچند امکانات نسبتا خوبی در مرکز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولکولی وجود دارد، اما کمبودهایی به چشم می خورد، به عنوان نمونه دستگاه های مورد استفاده فرسوده شده و احتیاج به نوسازی دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 182

به "گام محققان علوم پزشکی شهیدبهشتی در فراوری حیوانات ترانس ژن، تجاری سازی داروها و واکسن های نوترکیب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام محققان علوم پزشکی شهیدبهشتی در فراوری حیوانات ترانس ژن، تجاری سازی داروها و واکسن های نوترکیب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید