یک زن کانادایی برنده نوبل فیزیک، تحقیق روی نور و لیزر

به گزارش وبلاگ واحدی، به گزارش خبرنگاران به نقل از وب سایت جایزه نوبل، امروز مصادف با دوم اکتبر 2018، جایزه فیزیک نوبل به طور مشترک به آرتور اشکین و تحقیقات جداگانه جرار مورو و دونا استریکلند اعطا شد.

یک زن کانادایی برنده نوبل فیزیک، تحقیق روی نور و لیزر

از سفر با تور ارزان کانادا لذت ببرید.

نوبل فیزیک 2018 سال جاری به تحقیقات درباره ابزارهایی برای نور تعلق گرفت. این جایزه میلیون کرونی به طور مشترک به تحقیق آرتوراشکین ، جرارد مورو و دونا استریکلند تعلق گرفته اند.

نیمی از این جایزه به تحقیق آشکین برای ابداع تیغه های نوری تعلق گرفته است. با یاری این تیغه ها می توان ارگانیسم های بسیار کوچکتر را با نور کنترل کرد.

نیم دیگر جایزه نیز به تحقیق مورو و استریکلند به نام روش های فراوری پالس های لیزری بسیار کوتاه با شدت زیاد تعلق گرفته است.

اشکین 96 ساله متوله 1922 میلادی است و دانشمند آمریکایی است که در Bell Laboratories و Lucent Technologiesفعالیت نموده است. آشکین 96 ساله ، مسن ترین برنده جایزه نوبل است.

جرارد مورو فیزیکدان فرانسوی 74 ساله است.

جالب آنکه دونا استریکلند کانادایی سومین زنی است که برنده نوبل فیزیک می گردد. او استادیار دانشگاه واترلو است. دونا استریکلند می گوید هنگام شنیدن آنکه برنده جایزه نوبل شدم، با خودم فکر کردم این دیوانگی است!

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 514

به "یک زن کانادایی برنده نوبل فیزیک، تحقیق روی نور و لیزر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک زن کانادایی برنده نوبل فیزیک، تحقیق روی نور و لیزر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید