25 سال کوشش برای ارتقای کیفیت و استاندارد

به گزارش وبلاگ واحدی، بیست وپنج سال پیش با سرانجام هدف یافتن تدریجی مسائل بعد از جنگ و با شروع سال های سازندگی بحث کیفیت در فراوریات و خدمات داخلی مطرح شد. بعضی فراوریکنندگان و ارائه دهندگان خدمات با پشت سر گذاردن پستی و بلندی های بسیار پیروز به دریافت گواهینامه استانداردهای سری ایزو 9000 در بحث مدیریت کیفیت و سری ایزو 14000 در بحث محیط زیست شدند. دریافت این گواهینامه ها مبین این بود که توجه به ارتقای کیفیت فراوری و خدمات و حفاظت از محیط زیست جدی شده و بر رهروان طریق ورود به بازارهای جهانی و جلب رضایت مشتریان داخلی فرض است که بدین مهم روی آورند. همین امر موجب شد تا مرحوم میراحمد سادات، رئیس فقید سازمان ملی استاندارد ایران در سال 1376 از دارندگان گواهینامه های مدیریت کیفیت (ایزو 9000) به عنوان پیشگامان مباحث کیفیت در کشور، دعوت کرد تا با ایجاد تشکلی در جهت کیفیت قدم بردارند و درنهایت انجمن مدیریت کیفیت ایران تأسیس شد.

25 سال کوشش برای ارتقای کیفیت و استاندارد

انجمن مدیریت کیفیت ایران به عنوان یک تشکل حرفه ای است که، در 25 سال فعالیت خود بیش از 400 سازمان، شرکت فراوریی و خدماتی دارای سیستم های مدیریت کیفیت عضو آن هستند. این انجمن با تربیت 1000 ارزیاب سیستم های مدیریت کیفیت نقش پررنگی در توسعه فرهنگ مدیریت کیفیت در کشور ایفا نموده. بعلاوه درزمینهٔ توسعه زیرساخت های کیفیت برای بهتر شدن شرایط سازمان ها اقدامات گسترده ای به توضیح ذیل را انجام داده است:

-معرفی اصول، مبانی، سیستم ها، ابزارها و استانداردهای مدیریت کیفیت، برای اولین بار در ایران به وسیله برگزاری ده ها کنفرانس بین المللی مدیریت کیفیت، صدها سمینار و میزگرد و اجرای صدها دوره آموزشی برای ده ها هزار نفر از مدیران ارشد کشور

-توسعه دانش مدیریت کیفیت و استانداردسازی با تألیف و ترجمه و انتشار نزدیک به صد موضوع کتاب های تخصصی در بیش از صد هزار نسخه، ازجمله هندبوک جوران در پنج جلد به عنوان بالاترین مرجع علمی مدیریت کیفیت

-ترویج مبانی و مفاهیم مدیریت کیفیت در سطح جامعه، با بیست سال انتشار منظم نشریه کیفیت و مدیریت و ارائه صدها مقاله علمی- تخصصی در نشریات مختلف در ایران و خارج از کشور.

-طراحی مدل تحول بر محور مدیریت کیفیت و برنامه ریزی و مشاوره برای استقرار آن در سطوح کلان اجرایی کشور ازجمله: معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور (سازمان امور اداری و استخدامی کشور)، وزارت نیرو، وزارت دفاع، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، وزارت نفت، بیمه مرکزی، چندین استانداری و تعدادی از سازمان های بزرگ دولتی و عمومی.

-انجام ده ها پژوهش علمی در زمینهٔ مدیریت کیفیت و استانداردسازی با مفهوم نوین آن، ازجمله؛ موضوع بازنگری قانون قدیم سازمان استاندارد که منجر به تصویب قانون تازه تقویت و توسعه نظام استاندارد شد.

-نمایندگی سازمان ملی استاندارد از سال 1994 تا به امروز در کمیته فنی 176 سازمان جهانی استاندارد، تدوین کننده استانداردهای مدیریت کیفیت و مشارکت کلیدی در تدوین استانداردهای سری ایزو 9000 به خصوص استاندارد ایزو 9004 به عنوان پیشرفته ترین و جامع ترین استاندارد مدیریت کیفیت و بعلاوه همراهی چند نفر از روسای اسبق سازمان استاندارد در اجلاس های سازمان جهانی استاندارد که منجر به عضویت ایران در هیات رئیسه سازمان ایزو شد.

-معرفی مدل های جوایز کیفیت و سرآمدی برای اولین بار در ایران و طراحی مدل بومی ارزیابی کیفیت، تندیس، لوگو، وب سایت و … و سامان دهی اجرای شانزده دوره جایزه ملی کیفیت ایران به عنوان مجری و برگزارکننده شامل طراحی دوره های آموزشی، آموزش و تربیت نزدیک به هزار نفر ارزیاب، اجرای کامل فرایند ارزیابی و برگزاری مراسم سالانه و اعطای جوایز در بالاترین سطح کیفی، در مدت نزدیک به بیست سال، تماماً با صرف منابع اقتصادی انجمن و بدون دریافت هرگونه وجه و یا ایجاد بار اقتصادی برای سازمان ملی استاندارد.

-پایه گذاری نهضت کیفیت در کشور و طراحی مدل راهبردی تحول، و مشارکت محوری در تدوین راهبردهای آن ازجمله طرح جاری تدوین سند جامع تحول و نقشه راه نظام استانداردسازی و مدیریت کیفیت کشور، طرح مدیریت کیفیت صادرات مصوب شورای عالی صادرات، برنامه راهبردی مدیریت کیفیت واردات به وسیله سازمان استاندارد، مشارکت در تدوین ده ها آیین نامه دستورالعمل و روش های اجرایی سازمان استاندارد و انجام اقدامات زیربنایی برای اجرایی شدن آن ها.

انجمن ملی کیفیت ایران 25 سال است که برای ارتقای کیفیت و استاندارد خدمات و فراوری ایرانی کوشش می نماید و معتقد است که توجه به این حوزه مقدمه توسعه پایدار است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 16 آذر 1400 بروزرسانی: 16 آذر 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2018

به "25 سال کوشش برای ارتقای کیفیت و استاندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25 سال کوشش برای ارتقای کیفیت و استاندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید