برای سکونت در مریخ باید گیاهخوار شویم!

به گزارش وبلاگ واحدی، بر اساس مطالعه ای که در مورد برنامه های ایلان ماسک برای ایجاد یک مستعمره در مریخ انجام شده است، به دلیل منابع محدود، مستعمره نشینان آینده مریخ باید رژیم غذایی گیاهخواری داشته باشند.

برای سکونت در مریخ باید گیاهخوار شویم!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دیلی میل، ماسک شرکت اسپیس ایکس را با هدف تبدیل بشر به گونه ای چند سیاره ای در سال 2002 تاسیس کرد.

این میلیاردر از جزئیات یک سکونتگاه مریخی، از جمله ایده ساخت گنبدهای شیشه ای که به عنوان زیستگاه های موقتی برای انسان ها عمل می کنند تا زمانی که مریخ به نحوی برای سکونت آماده و زمینی سازی شود و همچنین استفاده از مزارع آب کشت برای تولید میوه و سبزیجات سخن گفته است. آب کشت شیوه کشت گیاه بدون خاک است. در این نوع کشت متخصصان نیازهای غذایی گیاه را اندازه گیری کرده و به جای خاک با استفاده از آبی که به گیاه داده می شود با افزودن عناصر ریزمغذی و درشت مغذی و نگه داشتن گیاه از طریق مواد نگهدارنده بی اثر عملاً نیاز به خاک را منتفی می کنند.

از آنجایی که به نظر می رسد موشک مریخی استارشیپ به زودی اولین پرواز آزمایشی مداری خود را در سال جاری به انجام برساند و هدف آن سفر بدون خدمه در سال 2024 است، کارشناسان نگاهی به آنچه برای سکونت در مریخ نیاز داریم می اندازند. جان کی استریکلند(John K. Strickland)، از انجمن ملی فضایی، در مقاله ای که برای Space Review نوشته است می گوید: تعداد افرادی که با مصرف گوشت و ماهی می توانند در گنبدهای شیشه ای زندگی کنند نصف کسانی خواهد بود که رژیم غذایی وگان دارند. یک کلنی متشکل از 5000 نفر که از رژیم غذایی گیاهی استفاده می کنند، می توانند از یک مزرعه سه دهم مایل مربعی استفاده کنند.

ماسک به تایم گفته است که در اولین مرحله استعمار مریخ مردم باید به رژیم گیاهخواری روی بیاورند اما گام بزرگ بعدی ساخت یک شهر خودکفا و بردن حیوانات و سایر موجودات زمینی به مریخ است. درست شبیه به کشتی نوح. البته ما بیش از یک جفت خواهیم برد.

استریکلند نوشت که برای رسیدن به هدف ماسک، پیش از آن که بتوان غذا تولید کرد باید 5000 سفر انجام شود که در هر کدام 200 تن محموله حمل می شود. هنگامی که تمام تجهیزات منتقل شد، می توان کار بر روی تولید غذا را آغاز کرد. او می گوید برای هر نفر 2000 فوت مربع(185 متر مربع) زمین و 100 کیلووات انرژی لازم است. این بدان معناست که برای خدمه ای 100 نفره که ساخت و ساز اولیه را انجام دهند باید 10 مگاوات انرژی و 215 هزار فوت مربع(20 هزار متر مربع) زمین داشت.

او پیشنهاد کرد مساحتی حدود یک میلیون فوت مربع(93 هزار متر مربع)، که در چهار طبقه مساوی پراکنده شده است، برای تغذیه 5000 نفر با رژیم گیاهخواری کافی است. وی افزود که اندازه قابل توجهی نیرو برای پشتیبانی از 5000 نفر مورد نیاز است. استریکلند با اشاره به نیاز به تولید انرژی برای وسایل نقلیه و رفت و برگشت گفت: اندازه زیادی نیرو نیز برای تولید سوخت مورد نیاز خواهد بود. این نیرو باید از شکافت، همجوشی یا آرایه های خورشیدی فضایی به دست آید، زیرا هیچ سوخت فسیلی در مریخ وجود ندارد، و برپایی آرایه های خورشیدی زمینی بزرگ در نور ضعیف خورشید در مریخ کار دشواری است.

برخی از این انرژی نیز باید برای حمایت از زمین شناسان صرف شود. تا در پی منطقه ها دارای ذخایر معدنی مفید برای تولید مواد مورد نیاز برای ساخت وساز بگردند. او پیشنهاد می کند که ناسا به جای اینکه به تنهایی کار کند، باید با اسپیس ایکس همکاری کند. استریکلند نوشت که با بزرگ تر شدن سکونت گاه در مریخ، اهمیت آن در فکر مردم روی زمین بیشتر می شود و این سیاره به خانه دوم بشریت تبدیل می شود.

زمینی سازی(terraforming) به آماده سازی جو، دما، مکان نگاری پوسته یا بوم شناسی یک سیاره یا قمر به سبک کره زمین برای زندگی انسان می گویند. پیش تر الان ماسک از ارسال سلاح های هسته ای به مریخ به عنوان راهی برای ایجاد اثرات گلخانه ای و کمک به غلیظ تر شدن جو سخن گفته است. با این حال او معتقد است که این اتفاق به سرعت رخ نخواهد داد و تغییر اکوسیستم یک سیاره صدها تا هزاران سال به طول خواهد انجامید و تا آن زمان نیاز به گنبدهای شیشه ای از بین نخواهد رفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 خرداد 1401 بروزرسانی: 10 خرداد 1401 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2186

به "برای سکونت در مریخ باید گیاهخوار شویم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای سکونت در مریخ باید گیاهخوار شویم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید