10 نکته و ترفند مهم و کاربردی برای پیدا کردن مسیرهای مختلف در گوگل مپ مکان یاب

به گزارش وبلاگ واحدی، در سال های اخیر اپلیکیشن مسیریابی گوگل مپ مکان یاب تبدیل به یکی از مهم ترین ابزارهای تبلیغات و بازاریابی به خصوص برای شرکت های بزرگ شده است. در حقیقت کسب و کارهای بزرگ برای جذب بیشتر مخاطب از طریق جستجو شدن اسم کسب و کارشان در گوگل و نیز به دست آوردن اعتماد بیشتر مشتریان اقوام به ثبت مکان خود در اپلیکیشن مسیریابی گوگل مپ مکان یاب می کنند. 10نکته و ترفند کاربردی ساده و مهم برای استفاده از اپلیکیشن گوگل مپ مکان یاب و پیدا کردن آسان آدرس ها و مسیرهای در دسترس و نیز اطلاعاتی در مورد ثبت فروشگاه های زنجیره ای در گوگل مپ مکان یاب را از سایت Which در مجله خبرنگاران بخوانید.

10 نکته و ترفند مهم و کاربردی برای پیدا کردن مسیرهای مختلف در گوگل مپ مکان یاب

1- با یک انگشت زوم کنید

برای استفاده از گوگل مپ کافی است به سادگی دو بار روی صفحه نمایش ضربه بزنید و البته انگشت تان را روی صفحه نمایش نگه دارید. حالا انگشت تان را به سمت نقطه ای که می خواهید روی آن زوم کنید بچرخانید یا بکشید.

2- نقشه ها را برای حالت آفلاین گوشی ذخیره کنید

فرقی نمی کنید که اینترنت گوشی شما 3G باشد یا 4 G ممکن است اینترنت گوشی شما برخی جاها به خصوص زمانی که خارج از شهر هستید قطع گردد. گاهی هم شاید برای این که صورت حساب قبض تلفن تان سر به فلک نکشد ممکن است ترجیح دهید اینترنت را خاموش کنید. خبر خوب این است که شما می توانید نقشه مکان هایی را که روی ابزار گوگل مپ پیدا کرده اید در منوی اصلی گوشی موبایل و در قسمت مکان ها یا Your Place ذخیره کنید:

*برای گوشی های آندروید روی گزینه میکروفون یا mic ضربه بزنید و جمله Ok Maps را بگویید و اینتر را بزنید تا نقشه ها در گوشی ذخیره شوند. سپس صفحه ای برای شما به نمایش در خواهد آمد که در آن تصویری از نقشه مورد نظر و همچنین دو گزینه download و close وجود دارد. روی کلید دانلود لمس کرده و منتظر بمانید تا نقشه مورد نظر دانلود گردد.

*برای گوشی های آیفون یا iOS گوشه بالای سمت راست گوشی روی منوی Three-Dot ضربه بزنید و روی گزینه Save offline map ضربه بزنید.

لازم به ذکر است که این قابلیت گوگل مپ برای اغلب شهرهای ایران غیرفعال است.

3- فرستادن راستا از کامپیوتر به گوشی و تبلت

شاید برایتان پیش آمده باشد که جهت یابی و راستا خود را از طریق نسخه دسکتاپ گوگل مپ انجام داده باشید و حالا میخواهید آن را به گوشی خود منتقل کنید تا بتوانید به درستی آدرس را روی گوشی تان نیز داشته باشید. برای اینکار ابتدا وارد اکانت گوگل (آدرس جی میل) خود شده و سپس وارد گوگل مپ شوید راستایابی خود را انجام دهید و برای ارسال راستایابی به تلفن همراه تان از گزینه Send to Device استفاده نمایید. البته این عملکرد زمانی امکان پذیر است که هر دو وسیله شما یعنی کامپیوتر یا لپ تاپ و تبلت و گوشی موبایل تان حساب کاربری گوگل داشته باشند و علاوه بر این حساب کاربری شما در هر دو وسیله مورد استفاده در حالت sign in باشند. در سیستم عامل iOS از این راستا این کار را انجام دهید:

Google Maps > Settings > Notifications > Sent from desktop maps

4- تنظیم مقیاس، واحدها، مکان ها و خانه یا محل کار و مشاهده تاریخچه و سوابق

در منو گوگل مپ و در قسمت تنظیمات می توانید واحدهای فاصله را تنظیم کنید، مقیاس نقشه را فعال کنید و نقشه های مشاهده/ویرایش و تاریخچه مکان ها را فعال کنید.

در قسمت Your places نقشه های آفلاین را لیست کنید، موقعیت مکان ها را ذخیره کنید و نیز گزینه ای وجود دارد که امکان تنظیم آدرس های خانه و محل کار را به شما نشان می دهد.

5-در طول سفر استراحتگاه پیدا کنید

یکی از ترفندهای ابزار گوگل مپ برای سیستم عامل آندروید پیدا کردن مکان استراحت به خصوص در سفرهای جاده ای است. با استفاده از گوگل مپ، می توانید چنین مکان هایی را پیش از سفر معین کنید. برای انجام چنین کاری، مراحل زیر را انجام دهید:

*گوگل مپ را باز کنید.

*روی دکمه آبی رنگ Go ضربه بزنید.

*مبدا و مقصد را معین کنید.

*روی آیکون سه نقطه عمودی در گوشه راست بالای اپلیکیشن ضربه بزنید.

*با استفاده از گزینه Add Stop تا 9 نقطه توقف بین مبدا و مقصد را می توانید معین کنید.

6- راستاهای حمل و نقل عمومی، ترافیک و راستاهای دوچرخه سواری را پیدا کنید

برای آگاهی از آخرین وضعیت ترافیک به خصوص زمانی که عجله دارید یا باید سر قرار مهمی دارید بهتر است از گوگل مپ استفاده کنید. در این گونه مواقع گوگل مپ بهترین راستا را با توجه به وضعیت ترافیک به شما معرفی می کند. اگر مثلا در حال حرکت باشید و در میانه راه ترافیک سنگینی ایجاد گردد، گوگل مپ به شما هشدار می دهد و می نویسد که حدودا رد شدن از این ترافیک چقدر طول می کشد. اگر هم راه میانبری در دسترس باشد، گوگل مپ آن را نشان می دهد تا اگر خواستید، از راستا جایگزین استفاده کنید.

برای پیدا کردن راستاهای حمل و نقل عمومی هم می توانید از گوگل مپ کمک بگیرید. کافی است از طریق اپ گوگل مپ مقصد و راستا را انتخاب کنید. بدین ترتیب کلید کوچکی در پایین صفحه، نمایش داده می گردد که با لمس آن ردیابی راستا حرکت در حمل و نقل عمومی به صورت لحظه ای آغاز شده و اطلاعات مورد نیاز به کاربر نمایش داده می گردد. به عنوان مثال به کاربر اعلام می گردد که کجا باید از اتوبوس پیاده گردد و سپس تا کجا پیاده برود و در نهایت سوار قطار گردد.

برای پیدا کردن راستاهای مناسب دوچرخه سواری، ابتدا یک جاده را در گوگل مپ معین کرده و هموارترین راستا را انتخاب کنید.

مکان کنونی خود را وارد کرده و یا به گوگل مپ اجازه دهید که مکان شما را بیابد. مقصد خود را در قسمت مخصوص جست و جو وارد کنید. شما می توانید مقصد را انتخاب کنید و جاده بین این دو مکان را پیدا کنید. روی آیکون Cycling یا دوچرخه سواری که در میان آیکون های بالا قرار گرفته است کلیک کنید. آیکون های دیگر شامل رانندگی، ترانزیت، پیاده روی و پرواز می گردد.

داده های مربوط به ارتفاع در یک گراف کوچک در سمت چپ نقشه روی دسکتاپ دیده می گردد. روی جزئیات یا (Details) کلیک کنید تا جاده را گسترش دهید. اطلاعات مربوط به ارتفاع برای هر نقطه جاده نشان داده می گردد. گوگل مپ به شما نشان می دهد که نقاط بلندتری که بهتر است از دوچرخه پیاده شوید و آن را با خود ببرید کجاها هستند.

7- بدون تایپ با دست راستاتان را پیدا کنید

زمانی که در حال رانندگی یا دوچرخه سواری هستید تایپ کردن با دست کار سخت و خطرناکی به نظر می رسد. در این گونه مواقع برای پیدا کردن بهترین راستا کافی است از فرمان های صوتی از گوگل مپ برای پیدا کردن راستا استفاده کنید. اگر گوشی آندروید دارید با گفتن نام مکان ها کارتان راه می افتد. فقط کافی است Ok Google بگویید و سپس فرمان های مربوط به گوگل مپ را بر زبان بیاورید. برخی از این عبارات عبارتند از:

?Whats my ETA - برای فهمیدن زمان رسیدن تا مقصد

Find gas stations - برای پیدا کردن نزدیک ترین پمپ بنزین

Find restaurants - برای پیدا کردن نزدیک ترین رستوران ها

Find chain stores- پیدا کردن نزدیک ترین فروشگاه های زنجیره ای

?Whats the closest hotel - برای پیدا کردن نزدیک ترین هتل

Navigate to work - برای راستایابی تا محل کار

Exit navigation - برای خارج شدن از راستایابی گوگل مپ

8- چطور زبان فارسی گوگل مپ را فعال کنیم

زبان فارسی به همراه 28 زبان دیگر در سال 2018 به اپلیکیشن راستایابی گوگل مپ اضافه شده اند. برای برای فعال کردن زبان فارسی گوگل مپ ، ابتدا باید نسخه گوگل مپ نصب شده روی تلفن همراه خود را به آخرین نسخه موجود بروزرسانی کنید.بعد از بروزرسانی اپلیکیشن، برنامه گوگل مپ را باز کرده و طبق مراحل زیر پیش بروید:

1. برنامه گوگل مپ را باز کرده و روی گزینه شبیه به سه خط موازی در گوشه بالا سمت چپ کلیک کنید.

2. از طریق گزینه Settings به تنظیمات گوگل مپ در قسمت سمت راست بالای صفحه وارد شوید.

3. در منوی تنظیمات، گزینه Navigation Settings را انتخاب کنید. (در دستگاه های iOS گزینه Voice Search را انتخاب کنید.)

4. از میان لیست زبان های نمایش داده شده، گزینه فارسی را انتخاب کنید.

9- اشتراک گذاری مکان؛ به راحتی با دوستان تان قرار بگذارید

یکی از مسائل قرار گذاشتن در یک مکان جدید پیدا کردن مکان توسط افرادی است که در آن جا قرار دارند. دانستن و پیدا کردن موقعیت مکانی که در آن با دوستان و آشنایان قرار می گذارید گاهی به کاری سخت و سخت تبدیل می گردد به خصوص زمانی که وارد یک شهر جدید شده اید و با آدرس های مختلف آشنا نیستید. در این موارد می توانید موقعیت دقیق آن مکان مذکور را با استفاده از گوگل مپ با دیگران به اشتراک بگذارید. فقط کافی است روی هر موقعیتی در نقشه انگشتتان را نگه دارید تا آیکون قرمزرنگ روی صفحه گوشی ظاهر گردد. سپس روی آیکون مذکور ضربه بزنید و گزینه Share را انتخاب کنید. بعد از انتخاب این گزینه، می توانید لینک مکان مورد نظر را از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی، اپلیکیشن های پیام رسان و سرویس های دیگر برای فرد یا افرادی که با آن ها قرار دارید بفرستید. با ضربه زدن روی لینک، موقعیت دقیق مکان مذکور در گوگل مپ نشان داده می گردد.

10- فروشگاه های زنجیره ای را به راحتی در گوگل مپ پیدا کنید

همان طور که گفتیم یکی از مهم ترین قابلیت های گوگل مپ مکان یاب پیدا کردن مکان هایی مثل رستوران، بیزینس ها و شرکت های مختلف، هتل ها، پمپ بنزین و البته فروشگاه های زنجیره ای و هایپرمارکت هایی است که موقعیت مکانی آن ها در این ابزار مفید راستایابی ثبت شده اند. فروشگاه های زنجیره ای با بیش از هزار شعبه در سرتاسر کشور و ثبت مکانی موقعیت تمام این هزار شعبه در گوگل مپ کار را برای مشتریان خود بسیار راحت کرده است. شما با سرچ فروشگاه افق کورش در گوگل مپ می توانید نزدیک ترین فروشگاه به محل زندگی یا مکانی را که در آن لحظه آن جا هستید را پیدا کنید. به این ترتیب با یک سرچ نزدیک ترین راستا به فروشگاه به شما از طریق گوگل مپ پیشنهاد می گردد. با توجه به تعداد زیاد شعبات و پراکندگی آن ها در سرتاسر کشور گاهی مشتریان برای پیدا کردن لوکیشن و نزدیک ترین فروشگاه به محل زندگی خود به مشکل برمی خوردند. حالا با استفاده از ابزار جستجوی مکان گوگل مپ و ثبت موقعیت فروشگاه های در این ابزار جهانی جامع و مفید امر خرید مایحتاج روزانه برای آن ها بسیار راحت تر از گذشته شده است.

منبع: افق کوروش
انتشار: 21 تیر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 239

به "10 نکته و ترفند مهم و کاربردی برای پیدا کردن مسیرهای مختلف در گوگل مپ مکان یاب" امتیاز دهید

1 کاربر به "10 نکته و ترفند مهم و کاربردی برای پیدا کردن مسیرهای مختلف در گوگل مپ مکان یاب" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته و ترفند مهم و کاربردی برای پیدا کردن مسیرهای مختلف در گوگل مپ مکان یاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید