آیا باید قرص چربی بخورم؟

به گزارش وبلاگ واحدی، داروهای استاتینی که کاهنده چربی خون هستند، بیش از 30 سال است که در دسترس قرار گرفته اند و به طور رایج مصرف می شوند.

آیا باید قرص چربی بخورم؟

مصرف روزانه استاتین ها می تواند خطر بیماری های قلبی-عروقی را که به حمله قلبی و سکته مغزی می انجامد، کاهش دهد.

این داروها با مهار کردن آنزیمی در کبد به نام HMG-CoA ردوکتاز عمل می نمایند. مهار این آنزیم باعث کاهش تولد کلسترول در کبد و کاهش میزان کلسترول در خون می گردد.

تصمیم به مصرف قرص های استاتین تصمیم مهمی است چرا باید این داروها را برای زمان درازی مصرف کنید.

نخست باید دریابید که آیا این داروها برای شما سودمند هستند. اگر بیماری تشخیص داده شده شریان های کرونری قلب دارید یا دچار سکته مغزی شده اید، مصرف این داروها می تواند برای شما سودمند باشد. بنابراین با پزشک عمومی با متخصص قلب تان مشورت کنید تا در صورت لزوم آن را برای شما تجویز کند.

حتی اگر بیماری شریان کرونری قلب نداشته باشید، هم ممکن است مصرف استاتین ها برای شما تجویز گردد، در صورتی در گروه افراد پرخطر برای بیماری قلبی قرار داشته باشید. به جز افراد دچار بیماری قلبی پیشین، این افراد در گروه پرخطر قرار می گیرند و تجویز داروهای استاتینی می تواند برایشان مفید باشد:

- افرادی که میزان LDL یا کلسترول بد خون آنها 190 میلی گرم دسی لیتر یا بیشتر است.

- افراد در فاصله 40 سال تا 75 سال که دچار دیابت نوع 2 هستند.

- افرادی که بین 40 تا 75 سال که میزان خطر 10 ساله دچار شدن به بیماری قلبی (که محاسبه می گردد) 7.5 درصد یا بیشتر باشد.

البته استاتین ها هم مانند همه داروهای دیگر ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. در صورت بروز عوارض جانبی وخیم که به ندرت رخ می دهند، باید مصرف دارو را قطع کرد.

شایع ترین عارضه جانبی استاتین ها درد عضلانی است. که بین 5 تا 20 درصد افراد به خصوص افرادی که دوزهای بالای دارو را مصرف می نمایند، ممکن است به آن مبتلا شوند. گاهی تغییر نوع استاتین تجویز شده، کاهش دوز آن یا مصرف یک روز در میان آن ممکن است این عارضه را که معمولا خفیف است، رفع کند.

در موارد بسیار نادری، استاتین ها ممکن است باعث آسیب عضلانی شدید (رابدومیولیز شوند که عارضه خطرناکی است. این عارضه در بعضی استاتین ها ممکن است رخ دهد، به خصوص اگر با داروهای دیگر تداخل نمایند. همواره به یاد داشته باشید که داروهای دیگری که مصرف می کنید، چه داروهای نسخه ای و چه داروهای بی نسخه و مکمل ها را به پزشکتان اطلاع دهید.

یک عارضه جانبی نادر دیگر استاتین ها آسیب کبدی و پزشکتان ممکن است هر چند وقت یک بار آنزیم های کبدی شما را از برای آنالیز اندازه بگیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1307

به "آیا باید قرص چربی بخورم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا باید قرص چربی بخورم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید