تقویت مهارت تصمیم گیری با تکیه بر 10 اصل مهم

به گزارش وبلاگ واحدی، تصمیم گیری صحیح، یکی از مهارت های مهم در زندگی ما انسان هاست چرا که اگر تصمیمات درست در زندگیمان اتخاذ شود، موفقیت پیش روی ما خواهد بود. این مقاله به معرفی روش های اصولی و ترفندهای مهم در تصمیم گیری اختصاص یافته است.

تقویت مهارت تصمیم گیری با تکیه بر 10 اصل مهم

به این سوالات توجه کنید:

برای صرف شام به کدام رستوران بروم؟

چه فیلمی را مشاهده کنم؟

آیا اگر فلان لباس را بخرم، می توانم کمی از پولم را نیز ذخیره کنم؟

شاید برای شما هم گاهی پاسخ به چنین سوالاتی، در عین پیش پا افتادگی مشکل به نظر برسد.

ما هر روز در زندگی خود تصمیم گیری می کنیم و برای تصمیم هایمان، با طیف گسترده ای از گزینه های گوناگون روبرو می شویم. برای همه ما پیش آمده است که به سبب تصمیمات اشتباهی که در گذشته گرفته ایم، متحمل هزینه های گوناگونی شده و به ستوه درآمده ایم. شاید بتوان گفت که یکی دغدغه های اصلی بشر همیشه این بوده است که چگونه تصمیم گیری کند؟ چه معیار هایی برای تصمیم گیری وجود دارد؟ چه روش هایی در تصمیم گیری، می تواند موفقیت آمیز بودن آن را تضمین کند؟ در این مقاله به 10 اصل مهم در تصمیم گیری اشاره خواهیم کرد.

تصمیم گیری یا به صورت فردی و یا به صورت گروهی انجام می پذیرد که در هر کدام ویژگی های مخصوصی نهفته است و باید به صورت جداگانه بررسی شوند. ابتدا با تصمیم گیری فردی و تکنیک های آن آشنا می شویم و سپس به تصمیم گیری در اجتماع و گروه خواهیم پرداخت.

تصمیم گیری فردی

تصمیم گیری فردی همان گونه که از اسمش هویداست، متعلق به شماست و شخص دیگری در آن دخالت ندارد.

1- هزینه و سود تصمیم گیریتان را برآورد کنید

منظور از تحلیل هزینه و سود این است که همیشه پیش از آن که در موضوعی تصمیم گیری کنید، جنبه های مثبت و منفی تصمیمتان را روی ترازو بگذارید. هیچ وقت تا زمانی که به درستی تصمیمتان پی نبرده اید اقدامی انجام ندهید. البته این بدان معنی نیست که در تصمیم گیری وسواس باشید بلکه بدان معناست که بادقت فکر کنید و به نتیجه برسید و زمانی که به اطمینان خاطر درباره آن موضوع رسیدید، بی درنگ اقدام نمایید چرا که وسواس و تردید در تصمیم گیری، موفقیت را به مخاطره می اندازد. بدون شک مرز باریکی بین وسواس داشتن و بادقت بودن وجود دارد که باید به آن توجه شود.

2- گزینه های خود را محدود کنید

اگر بتوانید گزینه های پیش رویتان را به حداقل برسانید، تحلیل هزینه و سود کار آنچنان سختی نخواهد بود. هرچه گزینه های بیشتری پیش روی شما باشد، بدون شک انتخاب برای شما سخت تر خواهد شد چرا که وقتی شما گزینه های متعددی را جلوی پایتان قرار می دهید، می خواهید تمام احتمالات را درباره آن موضوع در نظر بگیرید در حالی که این کار فقط نتیجه معکوس خواهد داشت. در چنین حالتی پس از آن که تصمیمی را اتخاذ کردید، ممکن است دچار پشیمانی شوید و با خود فکر کنید که شاید می توانستید از گزینه های بهتری نیز استفاده کنید.

3- اهمیت تصمیم خودرا در نظر داشته باشید.

مقدار زمانی که شما باید برای یک تصمیم در نظر بگیرید، به اهمیت موضوع و ریسک احتمالی آن بستگی دارد. برای این که احتمال خطا را در انتخاب خود به حداقل برسانید، اهمیت موضوع پیش رویتان را به خوبی درک کنید و یک ضرب العجل مناسب برای تصمیم گیری نهاییتان معین کنید. به عنوان مثال با خود فکر کنید که تصمیم شما چقدر می تواند زندگی خودتان و دیگران را تحت الشعاع قراردهد؟ چه هزینه هایی ممکن است پس از این انتخاب به شما تحمیل شود؟

4- وقت خودتان را صرف موضوعات فرعی نکنید

گاهی تصمیم گیری ما به انتخاب یک رستوران برای ناهار و یا انتخاب یک فیلم برای تماشا کردن محدود می شود. به موضوعات گوناگون بسته به اهمیت آن توجه کنید و زمان مناسب را برای آن کنار بگذارید. این امر کاملا بسته به اهمیت موضوعیست که شما باید راجب آن تصمیم گیری کنید. بنابراین اگر انتخاب شما تأثیر آنچنانی در زندگی خودتان و دیگران ندارد، زمان زیادی را برای آن در نظر نگیرید.

5- راجب موضوعی که می خواهید تصمیم گیری کنید، تحقیق کنید.

تصور کنید که می خواهید از بین برندهای گوناگون و مدل های مختلف، بسته به نیازتان یک تلفن همراه و یا یک خودرو خریداری کنید. پیشنهاد ما این است که زمان خود را صرف بالا بردن اطلاعاتتان درباره برند ها و مدل های گوناگون کنید. افزایش اطلاعات در زمان خرید، تفاوت ها را بین رضایت از تهیه یک محصول مناسب و یا پشیمانی از تهیه یک محصول نامناسب رقم خواهد زد.

6- از نظرات سازنده استفاده کنید

شما می توانید از تحقیقات شخصی خود برای تصمیم گیری راجب موضوعی فراتر روید و از افراد آگاه در این باره نیز کمک بگیرید. مشورت با دیگران می تواند خیال شما را بابت انتخابتان راحت کرده و تصمیم گیری موفقی را برای شما به ارمغان آورد. مثلا شما می توانید از دوستتان که در امور مکانیکی خودرو فعالیت می کند، در موضوع خرید خودرو مشورت کنید. همچنین می توانید نظرات گوناگون مصرف کنندگان آن خودرو را نیز چه به صورت رودررو و چه به صورت کامنت در اینترنت، مورد بررسی قراردهید.

تصمیم گیری گروهی

اگر درباره موضوعی قرار است به صورت گروهی تصمیم گیری شود، به ترفندهای زیر توجه کنید.

7- مهارت مدیریت مناقشات را فراگیرید

تصمیم گیری گروهی همیشه سخت است. وجود ایده ها و نظرات مختلف در یک مجموعه، احتمال اختلاف و نزاع را زیاد می کند. بنابراین شما به عنوان تصمیم گیرنده، باید بتوانید این اختلافات را مدیریت کنید. همیشه تفاوت بین یک توافق برد-باخت و برد-برد را در ذهن داشته باشید و آن را در گروه نیز به دیگران یادآور شوید. توافق برد-باخت توافقی است که در آن یک طرف مذاکره باید از همه خواسته های خود بگذرد و به خواسته های طرف مقابل تن دهد که بدون شک رسیدن به نتیجه در این حالت تقریبا غیرممکن است؛ در حالی که یک توافق برد-برد توافقی است که در آن همه اعضا، از خواسته های خود می کاهند تا بتوانند تصمیمی بر مبنای رضایت همه طرف ها بگیرند.

8- دوراندیش باشید

زمانی که باید تصمیمی گروهی اتخاذ شود، بهتر است پیش از تصمیم نهایی در مورد جزییات موضوع مطرح شده کاملا به توافق برسید چرا که این روش می تواند از مناقشه بین اعضای گروه جلوگیری نماید. دوراندیشی می تواند در بسکمک از تصمیمات کارساز باشد. مثلا تصور کنید که می خواهید با جمعی از دوستانتان به مهمانی بروید و یا یک فیلم تماشا کنید. بهتر است قبل از اقدام، راجع به همه جزئیات آن با دوستانتان به توافق برسید. این امر به شما کمک می کند تا توانایی و مهارت تصمیم گیری خود را افزایش داده و احتمال اختلاف را در گروه به حداقل برسانید.

9- کنترل امور را در دست داشته باشید.

بالاخره زمانی می رسد که در گروه باید بگومگو ها تمام شده و نتیجه ای حاصل شود. اگر با افراد گروه به نتیجه نرسیدید، بهتر است خودتان کنترل امور را در دست گرفته و اقدام به تصمیم گیری کنید. در غیر این صورت، باید شاهد هدررفت زمانتان برای تصمیم گیری باشید در حالی که می توانستید در از این زمان برای خوش گذرانی، گردش و یا انجام یک کار مفیدتر بهره می بردید.

10- در اشتباهات گذشته غرق نشوید

مهم ترین مانع برای یک تصمیم گیری صحیح این است که در اشتباهات گذشته تان غرق شوید. اگر بخواهید با ناراحتی ها و پشیمانی های پیش آمده پس از تصمیم گیری های اشتباهتان در گذشته زندگی کنید، فاقد توانایی تصمیم گیری صحیح در آینده خواهید بود؛ بنابراین به جای غرق شدن در اشتباهات قبلی، با دقت انتخاب کنید و گذشته های شاید تلختان را فراموش کنید.

همان گونه که مشاهده نمودید تصمیم گیری اگر بر اساس اصول و منطق باشد، موفقیت آمیز خواهد بود. توجه به اصول ذکر شده به شما در تصمیم های حیاتی زندگیتان، کمک شایانی خواهد کرد.

برگرفته از : wisebread

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1530

به "تقویت مهارت تصمیم گیری با تکیه بر 10 اصل مهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقویت مهارت تصمیم گیری با تکیه بر 10 اصل مهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید