جاذبه های چین آماده جذب 1.5 میلیارد گردشگر

به گزارش وبلاگ واحدی، چینی ها حسابی برای جذب گردشگرهای خارجی در تلاش هستند و برنامه هایی را نیز ترتیب داده اند، ویژگی های تاریخی و طبیعی این کشور پهناور و قدیمی باعث شده است که جذابیت فراوانی برای گردشگری داشته باشد و این پتانسیل نیز مورد توجه مسئولین و سرمایه گذاران در این کشور قرار گرفته است. در ادامه با جاذبه های گردشگری چین بیشتر آشنا میشویم.

جاذبه های چین آماده جذب 1.5 میلیارد گردشگر

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که چین عنوان بزرگ‌ترین کشور میزبان گردشگران خارجی در جهان را با جذب 1.4 میلیارد گردشگر به خود اختصاص خواهد داد، اما در پایتخت این کشور، بخش اعظم درآمدهای توریستی از سوی گردشگرانی حاصل می‌شود که ترجیح می‌دهند در ایام تعطیلات داخل کشور باقی بمانند. اگر برنامه پکن برای بازگشایی مناطق جدید گردشگری به روی بازدیدکنندگان تور چین موفقیت‌آمیز باشد، در این صورت صنعت گردشگری داخلی یکی از اصلی‌ترین ظرفیت‌های اقتصادی چین را تشکیل خواهد داد. نیمه اول سال 2015 بیش از دو میلیارد نفر از شهروندان چینی داخل کشور سفر کرده‌اند که این آمار در مقایسه با آمار همین بازه زمانی در سال گذشته افزایش 10 درصدی داشته است. بر پایه آمار رسمی، گردشگران چینی سرمایه‌ای برابر 65/1 تریلیون یوان (171 میلیارد پوند) در سفرهای خود خرج کرده‌اند. بر اساس آمار و ارقام موجود، سیل عظیم گردشگران داخلی آمار بازدیدکنندگان بین‌المللی از تور چین را تحت‌الشعاع قرار داده و مسئله رشد پایین گردشگری خارجی در کشور چین را تااندازه‌ای کمرنگ‌تر جلوه می‌دهد.

تالار قصر در امتداد تابستان

مقامات کشور چین رشد گردشگری را هم در بخش داخلی و هم خارجی مهم تلقی کرده‌اند. با این حال کشور چین قوانینی در زمینه گردشگری دارد که بر اساس آن مسئولان چینی آن دسته از مدیران تورهای گردشگری که مشتریان خود را به سفرهایی همراه با خرید اجباری برده‌اند تحت تعقیب قرار دادند. از سوی دیگر، گردشگرانی که در خارج از کشور رفتار نادرست داشته‌اند نیز باید منتظر جرایمی از سوی سازمان گردشگری ملی چین باشند. کشور چین در مدت دو سال با صعود از جایگاه چهل و پنجم به هفدهم در مجمع جهانی اقتصاد، توانایی‌اش را در زمینه ایجاد بستر مناسب برای گردشگری تا حد زیادی بهبود بخشیده است. مجمع جهانی اقتصاد همچنین چین را به‌عنوان برترین کشور از حیث داشتن منابع طبیعی و فرهنگی معرفی کرده است. بنابر نظرات کارشناسان سد سیل‌گیر شانگهای و کنده‌کاری‌های موجود بر روی صخره‌های این کشور مدرکی دال بر تاریخ یک‌میلیون‌ساله این سرزمین است.

میدان تیان آن من، بزرگترین فضای باز عمومی در جهان - پکن

بااین‌وجود، کشور چین در پژوهش‌های جاری به لحاظ زیرساخت صنعت گردشگری رتبه پایین صد و دوم را از میان 141 کشور جهان کسب کرده و از نظر پایداری محیطی نیز در جایگاه 137 قرار گرفته است. در این میان، مقامات بخش گردشگری چین در تلاش‌ هستند تا مانند برخی دیگر از قطب‌های گردشگری جهان طرح‌های ابتکاری برای جذب مسافران به مناطق ویژه اجرا کنند. امسال جاده ابریشم برای این هدف در نظر گرفته‌شده و قرار است با اختصاص بخشی از بودجه چند میلیارد پوندی دولت، بازدیدکنندگان به نحوی مجاب شوند و سفر 3000 کیلومتری از پکن به بیابان‌های سین کیانگ (Xinjiang) را در پیش بگیرند.

ساحل قرمز پانجین چین

مقامات پکن امیدوارند که تا سال 2020 میلادی، سالانه مبلغ 5/5 تریلیون یوان از بخش توریسم درآمد داشته باشند، این رقم از دو برابر کل درآمد حاصل از گردشگری در سال 2013 نیز بیشتر است. با این وجود، صنعت توریسم می‌تواند آمار پنج درصد از کل درآمد چین را به خود اختصاص دهد. انتظار می‌رود که تعطیلات ملی چینیان، مانند هفته طلایی در ماه اکتبر، در رسیدن به این هدف بسیار مؤثر باشد. البته در تعطیلات سال گذشته، جشن خوش‌گذرانی معروف چینی که همه‌ساله در اماکن جذابی همچون دره‌های سه‌گانه و نبردگاه جنگجویان سفالی برگزار می‌شود، با صرف هزینه 6/1 میلیارد یوانی باز هم نتوانست رکورد هزینه ثبت‌شده در سال 2013 را بشکند.

دیوار بزرگ چین

در این میان، شرکت‌های هواپیمایی جنوب چین گزارش دادند که آمار پرواز گردشگران هفته طلایی که برای گذراندن تعطیلات به خارج از کشور مسافرت کرده‌اند 20 درصد افزایش‌ یافته، درحالی‌که آمار پرواز گردشگران داخلی تنها رشد 4 درصدی داشته است.

چشم انداز لی جی آنگ

شهرهایی مانند فورپان (Turpan) که در ارتفاع150 متری از سطح دریا در یکی از گرم‌ترین حوزه‌های جهان قرار دارند به‌کلی دگرگون شده‌اند. در این ناحیه، آبراه کاریز (karez) با بیش از هزار سال قدمت که از دل کوهستان تیانزشان (Tians Shan) آب را به پایین‌دست منتقل می‌کند برای کشت انگور اختصاص یافته است. امید آن می‌رود انگورهای شیرینی که در تاکستان‌های این ناحیه تولید می‌شوند دارای مرغوبیت لازم برای صادرات باشد؛ خانواده‌هایی که محصول انگور برداشت می‌کنند علاوه بر این، خانه‌های تازه رنگ‌شده خودشان را به ازای 20 یوان برای هر شب به گردشگران اجاره می‌دهند. همچنین یک هتل نیمه‌کاره در نزدیکی خط ریل جدید و پرسرعت ارومچی – لان جو (Urumqi-to-Lanzhou) در دست احداث است.

تندیس رزم آوران

مبالغ چشم‌گیری که به‌منظور سرمایه گذاری در جاده ابریشم صرف شده، از یک‌سو، و رونق گسترده‌تر گردشگری در چین از سوی دیگر، منتقدان را بر آن داشته تا به مجادله درباره برخی ادعاهای بزرگ مسئولان چین بپردازند. ادعاهایی که از کوزه‌های به‌ظاهر باستانی در موزه‌های این کشور شروع می‌شود و پیش‌بینی درباره رشد صنعت گردشگری را هم شامل می‌شود. این موضوع در مواردی قابل‌تردید است.

مجسمه غول پیکر بودا

بزرگ‌ترین منطقه در استان سین کیانگ در واقع دورافتاده‌ترین منطقه آن نیز محسوب می‌شود. نام بزرگ‌ترین بیابان این بخش تاکلامکان (Taklamakan) است که در زبان بومی‌های این ناحیه به درون بیا و هرگز نرو معنی می‌شود. در زمان‌های گذشته تپه‌های شن و ماسه در این منطقه بازرگانان نگون‌بختی را که در پی مسیریابی و بازگشت به جاده ابریشم بوده‌اند در کام مرگ فرو برده‌اند. فعالیت شهرهای تازه بناشده در منطقه بر مبنای ساعت رسمی سین کیانگ است. این ساعت اختلاف‌زمانی دوساعته با پکن دارد که به‌تبع آن ساعت کاری اهالی منطقه نیز در طول روز بیشتر خواهد بود. در بین ساکنان این نقطه خصلت مهمان‌نوازی چندان به چشم نمی‌خورد.

طبیعت اعجاب انگیز چین

استان سن کیانگ با وسعتی حدود 3 برابر کشور فرانسه در سال 2013 پنجاه‌ و دو میلیون بازید کننده را به خود جذب کرد که دو برابر جمعیت خود منطقه است. این آمار رشد هفت‌ درصدی و سود 67 میلیارد یوانی را برای چین به ارمغان آورد، اما در مجموع، این منطقه سهم کوچکی از سود صنعت گردشگری چین را فراهم آورده است. گردشگران خارجی جمعیتی حدود 5/1 میلیون نفر از مسافران سین کیانگ را تشکیل می‌دادند که بنا بر اظهارات مقامات منطقه بیشتر آن‌ها از کشورهای همسایه مانند قزاقستان، قرقیزستان و مغولستان به چین سفر کرده بودند. برنامه دولت جهت جذب گردشگر به سین کیانگ و کسب درآمد برای ساکنان منطقه پس از شورش‌ مرگباری تدوین شد که در سال 2009 در شهر ارومچی (Urumqi) مرکز این استان اتفاق افتاد. شورش یادشده پس از پیدایش ناآرامی‌ها بین 56 تیره نژادی ساکن در این بخش رخ داد و در جریان آن 197 تن کشته شدند.

منطقه ماگائو گروتز (بافت قدیم چین)

همان‌طور که مقامات صنعت گردشگری در شهر تورپان ادعا کردند یک جسد مومیایی در سین کیانگ کشف‌شده است، به‌موازات این خبر، کارگردان سریال شفق (Twilight series) تصمیم گرفته تا فیلمی به نام زیبای لولان (Loulan Beauty) درباره یک مومیایی در سین کیانگ بسازد. به‌علاوه، مسئولان موزه تورپان ادعا کرده‌اند جسد تمام اسکلت یکی از نادرترین گونه‌های کرگدن عظیم‌الجثه را در این موزه نگه‌داری می‌کنند، خبری که اخیراً در مجلات دانشگاهی نیز به چاپ رسیده است. همچنین مسئولان شهر آلتای (Altay) در شمال این استان ادعا می‌کنند که شهرشان زادگاه ورزش اسکی است که احتمالا چنین ادعایی صحت داشته باشد.

Clay warriors

اما فرهنگ و تاریخ غنی قومی در استان سین کیانگ کمتر مورد توجه قرار گرفته است. مراسم اویغور موکام (The Uyghur Muqam) مجموعه‌ای از پایکوبی و موسیقی‌های مذهبی چینی است که در فهرست یونسکو به‌عنوان نمونه‌ای از میراث فرهنگ جهانی به ثبت رسیده است. این مراسم یکی از سنت‌های مردم سین کیانگ است و اکثریت جمعیت این استان را مسلمانان تشکیل می‌دهند. موزه‌ها و مناسبت‌های گوناگون این قبیل مراسم‌ را به نحو مطلوب برگزار می‌کنند، اگرچه برخی اعضای همین قومیت‌ها ادعا می‌کنند حق برگزاری مراسم آیینی برای آنان محدود شده است.

مزارع برنج

گفتنی است پس از شورش سال 2009 چراغ‌های خیابان‌ها در این استان قطع شد و تا شش ماه دسترسی به اینترنت به تعویق افتاد. از آن‌ پس، سریال‌ دستگیری‌ و انتقام‌جویی‌های رعب‌آوری در منطقه ادامه پیدا کرد و سال گذشته یک مورد حمله با چاقو در یکی از ایستگاه‌های قطار در مرکز استان گزارش شد.

حیات وحش چین

چندی پیش یکی از متولیان صنعت گردشگری اعلام کرد که در سال‌های اخیر شمار بازدیدکنندگان کاهش‌یافته است. او با تاکید بر این مطلب افزود:این کاهش چه‌بسا به دلیل رکود کلی اقتصاد در عرصه گردشگری چین باشد. بنابراین سین شیانگ هم از این قاعده مستثنا نیست.

انتشار: 6 تیر 1397 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 7

به "جاذبه های چین آماده جذب 1.5 میلیارد گردشگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های چین آماده جذب 1.5 میلیارد گردشگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید