10 دره بکر برای کوه پیمایی و طبیعت گردی در اروپا

به گزارش وبلاگ واحدی، در گوشه و کنار قاره سبز، جاذبه های گردشگری بی شمار عاشقان طبیعت گردی و کوه پیمایی را از سراسر دنیا جذب می نمایند. از مهم ترین این جاذبه ها، دره های سرسبز و چشم نوازی هستند که برخی از آن ها به دلیل دسترسی راحت تر، مورد توجه بیشتری قرار دارند و بازدید از آن ها سفری رؤیایی و خاطره ساز خواهد بود. برای معرفی 10 دره مناسب برای کوه پیمایی و طبیعت گردی در اروپا با خبرنگاران همراه باشید.

10 دره بکر برای کوه پیمایی و طبیعت گردی در اروپا

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

در این دره های زیبا و چشم نواز، می توانید بدون احتیاج به تجهیزات و مهارت، به کوه پیمایی سبک و حتی صعود به قله های بلند بپردازید و از تماشای مناظر بی بدیل و حیرت انگیز لذت ببرید.

ویکاس (Vikos)، یونان

یونان بیشتر به دلیل تاریخ پرفرازونشیب و فرهنگ تأثیرگذار بر تمدن امروزی شناخته می گردد ولی طبیعت و حیات وحش آن نیز جاذبه های زیادی دارند. به عنوان مثال دره سرسبز و پردرخت ویکاس در منطقه کوهستانی پینداس (Pindus) که جنگل های آن جولانگاه خرس و گراز هستند. این دره 20 کیلومتری با 1600 متر عمق و گذرگاه هایی که به پرتگاه های یک شکل با دیواره های سنگ آهکی منتهی می شوند، نمونه مشابهی در جهان ندارد. بهترین نقطه برای شروع گشت وگذار در ویکاس، روستای خوش منظره مونودندری (Monodendri) است و روستای ویکاس نیز ایستگاه مناسبی برای شروع یک کوه پیمایی 6 ساعته محسوب می گردد. در مونودندری به تمام مقدمات و امکانات لازم از جمله رزرو تاکسی برای بازگشت از روستای ویکاس دسترسی دارید. روستای ویکاس یک راستا دیگر نیز برای دسترسی به رودخانه نیمه منجمد ولی مناسب برای شنا کردن دارد؛ مانند سایر دره ها، در دره ویکاس نیز بعد از بارندگی، خطر سرخوردن روی صخره ها و سقوط در رودخانه افزایش پیدا می نماید و به جز تابستان، سفر به این دره باید با توجه به در نظر دریافت وضعیت آب وهوا انجام گردد.

ماتکا (Matka)، مقدونیه

اگر در سفر به اسکوپیه (Skopje) پایتخت مقدونیه، از تماشای بناهای یادبود جدید و جذاب شهر خسته شدید، می توانید سری به دریاچه و دره ماتکا در 15 کیلومتری جنوب غربی شهر بزنید. در این محل امکانات مناسب و امن برای انواع تفریحات نظیر کوه پیمایی، طبیعت گردی، قایقرانی، صخره نوردی، غارنوردی و حتی تماشای حیات وحش و آثار باستانی در دسترس بازدیدکننده ها واقع شده است. در دره ماتکا چندین صومعه قرون وسطایی با نقاشی های دیواری خیره کننده و تعداد زیادی غار به چشم می خورد که دسترسی به برخی از آن ها فقط با قایق و به وسیله دریاچه ماتکا امکان پذیر است. اتوبوس های خط 60 اسکوپیه در مدت 40 دقیقه به دره ماتا می رسند ولی تعداد آن ها زیاد نیست. تاکسی های اسکوپیه نیز با دریافت 5 یورو بازدیدکننده ها را به این محل می رسانند. از آخرین ایستگاه اتوبوس تا دریاچه 15 دقیقه راه است و در این راستا تعدادی رستوران نیز وجود دارد. راستا کوه پیمایی سراسری دره نیز از این محل شروع می گردد. این راستا در بیشتر قسمت ها هموار و امن است ولی در چند نقطه حفاظ و نرده ندارد و عبور از آن دلهره آمیز خواهد بود. اگر اهل پیاده روی نیستید، می توانید با قایق از غار آبی رلو (Vrelo) با پوششی زیبا از گلفهشنگ های زیبا و عمق نامشخص بازدید کنید.

کاوا دی ایسپیکا (Cava dIspica)، سیسیل

این دره زیبای 13 کیلومتری حاصل شکست زمین در فلات جزیره سیسیل ایتالیا است و در حدفاصل دو شهر توریستی مودیکا (Modica) و ایسپیکا (Ispica) در جنوب جزیره واقع شده است. دسترسی به کاوا دی ایسپیکا بسیار آسان است و محیط آرام و دل نشین آن زیستگاه مناسبی برای پرندگان شکارچی محسوب می گردد. بارزترین ویژگی این دره و دلیل منحصربه فرد بودن آن، آثار به جامانده از دوره های مختلف تمدن و یکجانشینی انسان، از دوران نوسنگی گرفته تا اواسط قرن بیستم در غارهای آن است، ازجمله تعدادی مقبره و پلکان باستانی و حتی چند کلیسا. برای رسیدن به این دره باید از جاده SP47 ایسپیکا که خروجی آن در حاشیه غربی شهر واقع شده است، خارج شده و در حاشیه جاده به دنبال تابلوی کاوا دی ایسپیکا بگردید. با پرداخت چند یورو می توانید از ورودی حفاظت شده دره بهره ببرید و یا کمی پایین تر بعد از گذشتن از یک تپه، مستقیما وارد کاوا دی ایسپیکا شده و آزادانه از گشت وگذار در آن لذت ببرید.

ساکلیکنت (Saklikent)، ترکیه

این دره در آسیا واقع شده ولی چون بخشی از استان موغله محسوب می گردد و این استان یکی از مقاصد گردشگری محبوب اروپایی به شمار می رود، نام آن در این فهرست ذکر شده است. ساکلیکنت مملو از جاذبه های طبیعی مانند تنداب های کف آلود و خروشان و همین طور دیواره های عمودی بی خاتمه است. در این دره یک جاده صنعتی 18 کیلومتری برای دسترسی به معادن سنگ نیز وجود دارد که تا ارتفاع 3000 متری بالا می رود ولی فقط 4 کیلومتر آن را می توان پیاده طی کرد. برای کوه پیمایی در این دره بعد از پرداخت ورودی 1.15 یورو، باید حتما کفش مخصوص، کلاه ایمنی و تیوپ نجات کرایه کنید. در ابتدای راستا، چاره ای جز گذشتن از یک تنداب به یاری طناب های ایمنی نخواهید داشت و به همین دلیل به همراه بردن بچه ها به این دره توصیه نمی گردد چراکه آب حداقل تا زانوی یک فرد بزرگ سال عمق دارد. در ساکلیکنت به خصوص بعد از بارندگی، گاهی سنگ های کوچک از دیواره ها سقوط می کنند و به همین دلیل استفاده از کلاه ایمنی اجباری است.

وردن (Verdon)، فرانسه

با یک رانندگی یک ساعته در جهت شمال شهر فرژو (Fréjus) در خلیج آزور (Azur)، به یک دره زیبا و فراموش نشدنی می رسید که در کمال تعجب بازدیدکننده زیادی ندارد. دره وردن در سال 1905 توسط مهندسان شرکت تأمین برق منطقه ای موردبررسی کامل نهاده شد و بعدازآن تا دهه 50 هیچ کاوشی در آن انجام نشد. در حال حاضر این دره و دریاچه مصنوعی سن کروا (Saint Croix) محل هایی بسیار مناسب برای طبیعت گردی هستند؛ به خصوص راستا 25 کیلومتری بین شهرهای کاستلان (Castellane) و موستیه سن ماری (Moustiers-Sainte-Marie) که دره بسیار باریک می گردد. گذرگاه آمبوت (Imbut) در روستای کوهستانی و مرتفع اگین (Aiguines)، محل بسیار مناسبی برای کوه پیمایی است. این راستا 8 کیلومتر طول دارد و از کنار درخت های سرو کوهی 2000 ساله و مکان های اسرارآمیز مثل استیکس (Styx - رودخانه ای به مقصد جهانی زیر زمین) می گذرد. وب سایت رسمی دره وردن به بازدیدکننده ها هشدار می دهد که برای جلوگیری از سقوط در رودخانه، با نهایت دقت در این دره حرکت کنند و از همراه بردن بچه ها خودداری کنند زیرا رودخانه وردن بسیار پرپیچ وخم است و در طول راستا به دفعات از غارهای ناشناخته می گذرد.

پارتناخ (Partnach)، آلمان

این دره زیبا که دسترسی به آن بسیار راحت است، در کوه های آلپ استان باواریا واقع شده است. پارتناخ تنها 700 متر طول دارد و دارای دیوارهای 80 تا 90 متری ساده ولی چشم نواز است. گذرگاه هموار این دره به گردشگران اجازه می دهد در تمام فصول سال از آن بازدید کنند که این مسئله به دلیل زیبایی خارق العاده دره در زمستان، امتیاز بزرگی محسوب می گردد. ورودی پارتناخ برای بزرگ سالان 4 یورو است و علاوه بر این تورهای یک روزه زیادی به مقصد این دره برگزار می شوند. از ورزشگاه المپیک زمستانی 1936 در شهر گارنیش پارتنکرچن (Garmish-Partenkirchen) با 20 دقیقه پیاده روی می توان به دره پارتناخ رسید که این راستا امن و هموار ولی باریک است و در روزهای شلوغ عبور از آن به کندی انجام می گردد. بافاصله کمی از خاتمهی دره در بالای یک تپه، یک کافی شاپ و رستوران سنتی آلمانی به چشم می خورد. راستا بازگشت را می توانید با یک تله کابین قدیمی (9 صبح تا 4 بعدازظهر) طی کنید یا از راستا میانبر کوهستانی به ورزشگاه بازگردید. رفت وبرگشت بدون توقف، درمجموع 4 تا 5 ساعت زمان می برد.

گولا سو گوروپو (Sardinia)، جزیره ساردنی، ایتالیا

جزیره ساردنی با سواحل ماسه ای باشکوه و فریبنده، جاذبه زیادی برای گردشگران دارد ولی بازدید از زیبایی های این جزیره همواره آسان نیست و به بسیاری از نقاط دیدنی آن نمی توان بدون هدایت و اطلاعات کامل دسترسی پیدا کرد. یکی از این نقاط، دره ای چشم نواز ولی دورافتاده در ارتفاع 1000 متری کوهستان سوپرامونت (Supramonte) است. از شهرهای دورگالی (Dorgali) و کالاگانون (Cala Gonone) در شرق جزیره، می توان به راحتی با خودرو تا نزدیک کوه رسید ولی بعدازآن 90 دقیقه کوه پیمایی در پیش است. البته خودروهای قدرتمند کوهستانی می توانند به وسیله جاده SS125 تا توقفگاه جینا سیلانا (Genna Silana) پیشروی نموده و راستا کوه پیمایی را کوتاه تر کنند. عرض کم گولا سو گوروپو (در برخی نقاط تا 5 متر) و دیواره های 400 متری، آن را به زیستگاه مناسبی برای حیات وحش تبدیل نموده است. رودخانه خروشان فلومیندو (Flumineddu) اشکال زیبا و پیچیده ای در صخره های آهکی دره ایجاد نموده که چشم انداز حیرت انگیزی دارند. در این دره چند حوضچه مناسب برای شنا نیز وجود دارد. کوه پیمایی بیشتر از چند کیلومتر در گولا سو گوروپو بسیار مشکل است و در برخی نقاط به تجهیزات کوهنوردی احتیاج دارد.

وینگار (Vintgar)، اسلوونی

شهر کوهستانی بلد (Bled) در آلپ اسلوونی، بیشتر به خاطر دریاچه آن و کلیسای کاترین با یک برج دیده بانی زیبا در جزیره وسط دریاچه شهرت دارد. علاوه بر این در 4 کیلومتری شمال شهر، دره ی1.4 کیلومتری وینگار در نزدیکی روستای پودوم (Podhom)، نقطه بسیار مناسبی برای کوه پیمایی و تماشای مناظر بی نظیر رشته کوه آلپ است. گردشگران می توانند به وسیله گذرگاه های امن و پل های چوبی رودخانه رادونا (Radovna)، به راحتی از زیبایی های طبیعت این منطقه و به خصوص آبشار شوم (Šum) بازدید کنند. بعد از آبشار، راستا از رودخانه فاصله می گیرد و به منطقه ای مرتفع می رسد که چشم انداز بی نظیری به کلیسای کاترین دارد. راستا رفت وبرگشت از دریاچه به خاتمهی دره، درمجموع 10 کیلومتر طول دارد.

کارس (Cares)، اسپانیا

برای بازدید از دره کارس با 12 کیلومتر طول و 1000 متر عمق، می توانید از یک راستا قدیمی ولی کاملا امن و مطمئن بهره ببرید که در اصل برای دسترسی به کارگاه ساخت سد و نیروگاه برق آبی در روی دیواره دره ساخته شده است. روستای کین (Cain) در پارک ملی پیکوز دِ اروپا (Picos de Europa)، نقطه شروع یک کوه پیمایی 15 کیلومتری و تماشای مناظر فراموش نشدنی و گاهی سرگیجه آور دره کارس است. راستا دره از شمال روستا شروع می گردد و در اولین گام از یک گذرگاه باریک و دیواره هایی به ظاهر غیرقابل نفوذ می گذرد. با گذشتن از این قسمت، بازدیدکننده ناگهان خود را در نقطه ای بسیار مرتفع و مشرف به رودخانه ای خروشان می یابد. ادامه راستا به جز چند گذرگاه شیب دار و صعب العبور در خاتمه، تقریبا هموار و مسطح است. این راستا به روستای پونکه بوس (Poncebos) منتهی می گردد ولی بسیاری از گردشگران به دلیل ناهمواری خاتمهی آن، به کین بازمی گردند. در تعطیلات تابستانی دره کارس بازدیدکننده زیادی دارد و پیدا کردن محل اقامت یا جای پارک در روستای کین بسیار مشکل است.

ساماریا (Samariá)، جزیره کرِت، یونان

جزیره کرت مرکز کوه پیمایی اروپا به شمار می آید. ساحل جنوب شرقی این جزیره به دره هایی چشم نواز در میان کوه های سفیدرنگ با ارتفاع بیشتر از 2000 متر منتهی می گردد که در طی جنگ جهانی دوم، مخفی گاه مناسبی برای نیروهای متفقین و مبارزان جبهه مقاومت بودند. ساماریا مشهورترین دره در این منطقه است، البته نباید دره های زیبای ایمبروس (Imbros) و کورتالیوتیکو (Kourtaliotiko) را نادیده گرفت. همه مراکز عمده گردشگری در جزیره، برای بازدید از دره ساماریا تورهای سازماندهی شده دارند ولی دورافتاده بودن دره، رسیدن به آن را مشکل می نماید. برای بازدید از دره ساماریا، ابتدا باید با اتوبوس به دره ای در نزدیکی روستای امالوس (Omalos) بروید و بعد از روستای آجیا روملی (Agia Roumeli) در خاتمهی دره، با قایق به نزدیک ترین بندر که اتوبوس های ساماریا در نزدیکی آن توقف می کنند، سفر کنید. اتوبوس ها در 16 کیلومتری دره توقف می کنند. در ادامه، با یک کوه پیمایی رؤیایی و سرمست کننده، از مناطق مرتفع کوهستانی به جنگل های انبوه کاج نزدیک دره می رسید. البته در بین راه می توانید در روستای متروک ساماریا استراحت و تجدیدقوا کنید. ورودی دره ساماریا تنها 2 متر عرض دارد و با نام دروازه آهنین شناخته می گردد. در ماه های اکتبر و آوریل، به دلیل بارندگی شدید و خطر ریزش کوه، ورود بازدیدکننده ها به دره ممنوع است. منبع : The Guardianمنبع: کجارو
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 565

به "10 دره بکر برای کوه پیمایی و طبیعت گردی در اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 دره بکر برای کوه پیمایی و طبیعت گردی در اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید