جاذبه گردشگری تماشایی در هرمز فرو ریخت

به گزارش وبلاگ واحدی، روزنه دریا یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری جزیره هرمز بود که در روز های اخیر به علت فرسایش از لیست منطقه ها دیدنی جزیره حذف شد و فروریخت.

جاذبه گردشگری تماشایی در هرمز فرو ریخت

به گزارش مهر، روزنه دریا نامی بود که محلی ها برای یکی از جاذبه های طبیعی جزیره هرمز انتخاب کردند. در واقع فرسایش خاک و پایین رفتن آب باعث شده بود حفره ای در یکی از صخره های رو به دریا در ضلع جنوب شرقی جزیره هرمز، در فاصله یک کیلومتری ساحل لاک پشت ها و غار رنگین کمان به وجود بیاید.

خیلی از گردشگران در زمان بازدید از جاذبه های مختلف جزیره هرمز به این منطقه هم می رفتند و تصاویر یادگاری زیادی از این محل گرفته شد.

در این میان بودند افرادی که به صورت گروهی در جزیره هرمز کمپ می زنند و باعث بهم خوردن جو حاکم بر جزیره می شوند. بازخورد رفتار های خارج از عرف این افراد چه در حوزه رعایت جامعه محلی و چه زیست محیطی زیاد بوده است هر چند که تا کنون تدبیری برای آن اندیشیده نشده است.

اما حالا با ریزش صخره روزنه دریا و از بین رفتن این جاذبه طبیعی در جزیره، بسیاری از افراد عامل این اتفاق را انسانی دانسته و معتقدند افرادی که بالای این صخره کمپ زده و میخ چادر های خودشان را در صخره فرو نموده باعث شده اند تا این صخره دیگر تاب نداشته باشد و فرو بریزد.

البته در روز های اخیر که این ریزش اتفاق افتاده کسی روی آن صخره نبوده است، اما به مرور زمان صخره دچار فرسایش شده و در نهایت ریخته است حالا اثبات اینکه عامل انسانی بوده یا در اثر فرسایش طبیعی این اتفاق اتفاق افتاده شاید کمی سخت به نظر برسد.

اما این موضوع را هم نباید فراموش کرد که گردشگری بدون تدبیر و سفر های مدیریت نشده به جزیره هرمز کم نیست و باید منتظر بود جایی مانند غار رنگین کمان نیز در اثر رفت و آمد گردشگران بی مسئولیت در جهت تخریب قرار بگیرد.

با این وجود در پی تخریب روزنه دریا افراد مختلف اظهارنظر کردند یکی از کارشناسان زمین شناسی در فضای مجازی نوشت: فرسایش در سواحل صخره ای با یک شکاف آغاز و با پیشرفت فرسایش، شکاف به غار و طاق دریایی تبدیل می گردد. در نهایت با ریزش سقف و یا دیواره طاق، بسته به اینکه جنس و استحکام سنگ ها چگونه باشد ممکن است ستون دریایی شکل بگیرد یا نگیرد. در این صورت فقط خرده سنگ ها دیده می شوند. جنس سنگی طاق دریایی هرمز مارن (سازن مارن میشان) بود که از سازند های زمین شناسی با استحکام و مقاومت پایین محسوب می شوند.

محمد زرنگاری سرپرست بخشداری هرمز نیز گفته که این صخره در جایی واقع شده است که دریا در حال حرکت و پیشروی است و رفت و آمد آب و هجوم امواج به ساحل سنگی باعث فرسایش بخش های ضعیف تر روزنه دریا و فرو ریخت آن شده است.

سرپرست بخشداری هرمز گفته که اضافه نمود: به علت ارتفاع زیاد و مناسب نبودن فضا در بالای این جاذبه گردشگری امکان برپایی کمپ و چادر از سوی گردشگران ورودی به جزیره هرمز بر روی این صخره وجود نداشته است که این صخره تو خالی نتواند وزن آنان را تحمل نموده و فرو بریزد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2208

به "جاذبه گردشگری تماشایی در هرمز فرو ریخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه گردشگری تماشایی در هرمز فرو ریخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید