دلایل زیان سهام داران در بازار سرمایه، سودآوری بورس در افق بلندمدت

به گزارش وبلاگ واحدی، کارشناس بازار سرمایه گفت: قیمت سهام تا 2 سال آینده سقف های لمس شده را رد می نماید و افراد زیان دیده، سود خواهند کرد.

دلایل زیان سهام داران در بازار سرمایه، سودآوری بورس در افق بلندمدت

نوید اختری زاد کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار ، در مورد دلایل ضرر و زیان سهامداران بورسی، توضیح داد: یکی از اشتباهات فاحشی که سبب شد، سهامداران خرد، مخصوصاً افرادی که 6 ماه دوم سال 99 به بازار سرمایه آمدند، متحمل زیان شوند، نداشتن دانش، آگاهی و آموزش کافی بود.

وی بیان نمود: رشد خوب بازار سرمایه در 2 سال اخیر ، سبب برداشت اشتباه بسیاری از افراد شد، نسبت به اینکه بدون داشتن دانش کافی و مطالعه خاصی می توانند سود نمایند. ولی بعد از گذشت زمان، بازار سرمایه روی دیگر خود را نشان داد و بسیاری از سهامداران خردی که بدون دانش و آگاهی وارد بازار سرمایه شده بودند، زیان های بسیار سنگینی را متحمل شدند.

این کارشناس بورس اضافه کرد: پیشنهاد ما به سهامداران خرد این است که، با سرمایه مازاد خود، وارد بازار شوند. زیرا، بازار سرمایه، بازار پر ریسک است. اینکه برخی از افراد با فروش منزل، ماشین، طلا، لوازم ضروری، به امید کسب سود، سرمایه خود را وارد بازار می نمایند، یکی از معضلاتی است که سهامداران در سرمایه گذاری انجام می دهند. زیرا افرادی که با سرمایه مازاد خود وارد بازار سرمایه می شوند استرس کمتر و صبر بیشتری دارند.

  • تحلیل بنیادی یا تکنیکال کدام سود آوری بیشتری دارد؟

کارشناس بازار سرمایه به دیگر عواملی که در این مدت توسط افرادی حقیقی مورد توجه قرار نگرفت و سبب زیان آن ها شد، اشاره نمود و گفت: یکی دیگر از عوامل، بحث مدیریت سرمایه است که افراد نباید به صورت تک سهم اقدام به سرمایه گذاری در بازار سرمایه نمایند.

وی بیان نمود: از دلایل دیگر زیان سهامداران می توان، به نداشتن پلن معاملاتی در سرمایه گذاری در بازار سرمایه اشاره نمود. اینکه فردی بدون هیچ آنالیز و مطالعه قبلی اقدام به خرید و فروش می نماید، سبب متحمل شدن زیان می گردد. باید افراد متناسب با سرمایه، سن، میزان تحصیلات، شغل و حرفه، برای خود پلن معاملاتی داشته باشند و نمی توان یک نسخه واحد، برای همه سرمایه گذاران تجویز کرد.

اختری زاد گفت: بحث دیگر که سبب زیان سهامداران شد، نداشتن حد ضرر و سود در بازار سرمایه است که این مستلزم داشتن دانش کافی در حوزه تحلیل تکنیکال و بنیادی است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بازار سرمایه برهه ای را می گذراند، که شاید هر یک دهه یکبار این اتفاق در بازار سرمایه بیفتد البته تا به حال ریزشی به این شدت و کاهش ارزش معاملات اتفاق نیفتاده بود.

وی گفت: در حال حاضر یک دامنه نامتقارن توسط سازمان بورس اجرایی شده که این دامنه نامتقارن محاسن و معایبی دارد. از جمله محاسن آن می توان به کنترل فشار سنگین ریزش قیمت سهام اشاره نمود و از معایب آن ، قفل شدن سهام به سرعت در صف فروش و کاهش تقاضا در بازار سرمایه است. این عدم تقاضا به علت نبود پول در بازار سرمایه و خروج پول های سنگین از این بازار است.

کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: در حال حاضر با توجه به تحلیل بنیادی، بازار بسیار ارزنده است ولی وجود هیجان و ترس در بازار، سبب به وجود آمدن صف های فروش در سهام شده است که تنها پیشنهاد من، با این وضع موجود در پیش دریافت استراتژی صبر و داشتن افق بلند مدت 1 تا 2 ساله در بازار سرمایه است.

وی اضافه کرد: سهامداران در افق زمانی 2 ساله از زیان خارج خواهند شد و قیمت سهام نیز در طول این مدت سقف های لمس شده را رد خواهد نمود و قطعاً سهامداران سود خواهند کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1730

به "دلایل زیان سهام داران در بازار سرمایه، سودآوری بورس در افق بلندمدت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل زیان سهام داران در بازار سرمایه، سودآوری بورس در افق بلندمدت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید