راهنمای سفر به بالی اندونزی؛ منطقه ای دیدنی و زیبا

به گزارش وبلاگ واحدی، بالی جزیره ای است که دو اقیانوس بزرگ هند و آرام را به یکدیگر متصل می نماید و از حیث جنبه های توریستی و گردشگری در دنیا برای خود نام و آوازه زیادی را بدست آورده است. بالی که از وسعتی بیش از 5 هزار متر مربع برخوردار بوده، بسیار زیباست و قطعا با یکبار رفتن به آن نمی توانید از تمامی امکانات موجود استفاده کنید. با ما در راهنمای سفر به بالی اندونزی همراه باشید تا شما را کمی با برترین جاذبه های دیدنی بالی آشنا نماییم.

راهنمای سفر به بالی اندونزی؛ منطقه ای دیدنی و زیبا

بعضی اطلاعات ضروری برای جهانگردان

برای آن دسته از کسانی که برای گذران اوقات فراغت خود جزیره بالی را انتخاب می کنند، باید بگوییم که زبان ساکنین این جزیره همانند اغلب جزایر موجود در کشور اندونزی اندونزیایی هست و ساعت این جزیره از تهران چیزی در حدود 4:30 عقب تر است. مقدار ولتاژ برق شهری در کشور اندونزی 230 ولت و 50 هرتز و عمده دوشاخه ها و پریزهای مورد استفاده در خانه ها نیز از مدل F و C هست. جهت رانندگی در این کشور سمت چپ بوده و واحد پولی روپیه - IDR است. شماره های ضروری هم که ممکن است در سفر به بالی مورد نیازتان باشند، براساس راهنمای سفر به بالی اندونزی پلیس 110، آمبولانس 118 و آتش نشانی 113 هستند.

مناسب ترین زمان برای سفر به بالی

برای سفر به بالی اصلا منتظر زمان به خصوصی نباشید، چرا که در این منطقه جهانگردی به علت فاصله نه چندان زیادش از خط استوا، آب و هوا کاملا مطلوب و ایده آل حتی در فصول سرد سال هست. آب و هوای داغ همواره آفتابی از جمله شرایط جوی در فصول گرم و خشک سال است که در این منطقه به چشم می خورد و آب و هوای باز هم گرم ولی کمی خنک نیز از جمله شرایط اقلیمی حاکم در فصول دیگر سال هست. روز از ساعت 6 صبح تا 6 و حتی 6:30 عصر ادامه پیدا می نماید و با غروب آفتاب رفته رفته تاریکی در اقصی نقاط جزیره چیره می شود. مردم بالی برای شاد بودن دنبال علت یا فرا رسیدن فستیوال و جشنواره خاصی نیستند و اغلب از صبح و با طلوع خورشید خود را به سواحل بالی می رسانند و روز را با گرفتن آرامش از آب کلید می زنند.

براساس راهنمای سفر به بالی اندونزی باید بدانید که دمای هوای موجود در بالی در حدود 27 تا 32 درجه سانتیگراد بوده که البته این دما در نقاط کم ارتفاع میزان گیری شده است و طبق آمار اگر به منطقه ها و نقاط مرتفع جزیره یا همان کوهستانها بروید، به مراتب از مقدار دمای محیطی کاسته شده و حتی می توانید در دمایی 21 تا 27 درجه سانتیگراد به استراحت و سرگرمیات بپردازید. رطوبت در این جزیره جهانگردی همواره بالاست و نمیتوان انتظار انجام فعالیتهای بدنی شدید را بدون عرق کردن داشت. ماههای می، جولای و ژوئن بی نظیرترین ماههای سفر به بالی از جهات کلی هستند.

اما اگر شما برای دیدن برترین جاذبه های دیدنی بالی و انجام حرکت مخصوصی همانند موج سواری قصد رفتن به این جزیره را کرده اید، باید سفر خود را بین ماههای می تا اکتبر تنظیم نمایید، چرا که در این فاصله قسمت غربی این منطقه از موج های فوق العاده ای برای این رشته ورزشی برخوردار می شود.

هزینه های سفر به بالی

هزینه اقامت

برای اقامت گزینه های زیادی وجود دارند که قطعا بهتر است با توجه به مقدار بودجه ای که برای مدت زمان اقامتی خود و همراهان در نظر گرفته اید، محل اقامت خود را معین کنید تا هزینه سفر به بالی کنترل شده باشد؛ در بالی هاستل ها و مهمانخانه های ارزانی وجود دارند که هزینه اقامت در آنها از شبی 120 هزار روپیه شروع و تا 200 هزار روپیه نیز افزایش پیدا می نماید. ضروری است بدانید که اغلب هاستل های موجود در جزیره دارای اتاق خالی نیستند اما میتوان از اینترنت وای فای و همچینن صبحانه رایگانی که هر روز در اختیارتان قرار می دهند، بهره مند شوید.

البته، اگر برای اقامت خود در بالی در قید و بند قیمت و این جور چیزها نیستید، می توانید برای سپری کردن یک زمان سرگرمیی مناسب به یکی از هتلهای مجلل و سوپر لوکس ساخته شده در این منطقه جهانگردی بروید و هزینه ای همانند شبی بالغ بر 13 میلیون روپیه را برای آنها پرداخت نمایید. شایان ذکر است که هتلهای ارزان تری نیز در این جزیره وجود دارند که هزینه اقامت هر شب در آنها چیزی حدود 300 هزار تا 700 هزار روپیه برای اتاق های دو تخته خوابی بوده و برای هتلهای دارای استخر نیز باید رقمی همانند 550 هزار روپیه را در نظر داشته باشید.

براساس راهنمای سفر به بالی اندونزی باید بدانید که به جز تمامی هتل ها، هاستیل ها و مهمانخانه ها شما می توانید برای کسب لذت از یک سفر جمعی به واسطه وبسایت Airbnb اتاقهای مشترکی را با قیمت ناچیز 150 هزار روپیه اجاره نمایید. البته، این را نیز نباید فراموش کنید که در بالی می توانید به سراغ اجاره کردن خانه های ویلایی و آپارتمانی نیز بروید که هزینه 350 هزار روپیه را برای شما به ارمغان خواهد داشت.

هزینه خورد و خوراک

شاید فکر کنید که بخش عظیمی از هزینه سفر به بالی هزینه خورد خوراک است ولی هر چقدر که دوست داشتید، در بالی بخورید و اصلا هم نگران قیمتش نباشید، چرا که غذاهای بالی خیلی ارزان قیمت بوده و غذاهایی که در خیابان عرضه می شوند هم شاید هزینه بسیار ناچیزی در حدود 10 هزار روپیه را برای شما به همراه داشته باشند. در بالی برای هر وعده غذای نسبتا کامل و البته اصلی یعنی ناهار و یا شام باید هزینه ای مانند 15 هزار روپیه را متحمل شوید و اگر چشم هایتان دنبال غذاهای خارجی عرضه شده در جزیره بوده، با اینکه شاید کمی گران به نظر برسند و مبالغی همانند 125 تا 145 هزار روپیه را برای شما بدنبال داشته باشند اما باز هم ارزان تلقی می شوند.

براساس راهنمای سفر به بالی اندونزی باید بدانید که یک بطری آب معدنی در جزیره کمتر از 5 هزار روپیه و انواع غذاهای فست فودی نیز در حدود 60 تا 70 هزار روپیه برای شما هزینه خواهند داشت. البته، شما می توانید در صورت داشتن حوصله و انگیزه آشپزی چه برای خود و چه برای یک جمع محبت آمیز مثلا برای یک مدت هفتگی در مجموع بین 275 هزار تا 400 هزار روپیه خرید کنید و با این کار کلی در هزینه های این چنینی صرفه جویی نمایید. به شما پیشنهاد می کنیم برای پخت و پز در بالی از مواد غذایی محلی بهره ببرید، چرا که مواد غذایی وارداتی و خارجی موجود در جزیره کمی گران به شمار می روند.

هزینه حمل و نقل

بخش مهمی از هزینه سفر به بالی شما در حمل و نقل وجود دارد. اما مژده این است که برای گشت و گذار در بالی خیلی لازم نیست ولخرجی کنید و کافی است در نواحی اطراف یا عمومی جزیره از کرایه کردن تاکسی به مقدار 65 هزار روپیه یا مینی ون هایی که اجازه عبور و مرور در کل مساحت جزیره بالی را دارند و به مقدار 200 هزار روپیه نیز کرایه می گیرند، استفاده نمایید. از جمله فرهنگهای حمل و نقلی موجود در بالی، دوچرخه های اجاره ای است که می توانید از آنها استفاده نمایید که مقدار هزینه کرایه آنها به صورت روزانه چیزی در حدود 60 هزار روپیه هست. ضمن اینکه اغلب پروازهای انجام شده از فرودگاه بالی یا مبدا بالی به کشورهای مختلف آسیایی و بعلاوه استرالیا در حدود 1 میلیون روپیه هزینه در بر خواهند داشت.

هزینه سرگرمی و ورزش

بخش عمده هزینه سفر جهانگردان صرف سرگرمی و ورزش می شود. براساس راهنمای سفر به بالی اندونزی باید بدانید که کوهنوردی، موج سواری و بعلاوه دیدن و انجام پایکوبی های محلی برای شما چیزی در حدود 140 تا 350 هزار روپیه هزینه در بر خواهد داشت. البته ناگفته نماند که هزینه کوهنوردی در کوه با تور چیزی در حدود 300 تا 800 هزار روپیه نیز می تواند باشد که بستگی به شرکتی که از آن برای رزرو تور بالی استفاده کرده اید، دارد. چتر بازی، بانجی جامپینگ و غواصی نیز در حدود یک میلیون روپیه برایتان هزینه دارند و سایر تورهایی هم که در کنار راهنما از آنها استفاده خواهید کرد، همانند بازدید از معبد مادر چیزی بین 400 هزار تا 1 میلیون روپیه هزینه برایتان به همراه خواهد داشت.

نکات ضروری برای صرفه جویی در هزینه ها

استفاده از غذاهای بالی بخش عظیمی از کاستن هزینه سفر است که در حدود 7 هزار روپیه و حتی کمتر برای شما هزینه خواهد داشت. البته ناگفته نماند که استفاده از غذاهای هر شهر و منطقه ای که به آنجا سفر می کنید نظیر جزیره بالی هم سبب صرفه جویی و نرفتن به سوی رستورانهای مجلل و گران قیمت می شود و هم موجب کسب تجربه زندگی افراد بومی آن منطقه. یکی دیگر از روشهای کم کردن هزینه سفر این هست که تا جایی که می توانید چانه بزنید و از پرداخت اصل قیمتهای درج شده بر روی محصولات و کالاهای موجود در مغازه ها جدا پرهیز کنید تا سفر به بالی برایتان ارزان تر تمام شود، زیرا ضروری است بدانید عمده فروشندگان شاغل در جزیره بالی دندان گرد و طمعکار هستند و در صورتی که متوجه شوند که شما یک غریبه هستید، تا می توانند از شما مبالغ گزافی را اخذ می کنند.

برای کم کردن هرینه سفر به بالی برخلاف میل اغلب جهانگردان عمل کنید. بیشتر جهانگردانی که جذب جاذبه های جهانگردی بالی می شوند و به اماکن توریستی و سرگرمیی سفر می کنند، در ابتدا به سواحل بالی در نواحی جنوبی می روند و همین امر سبب متمرکز شدن بخشهای متفاوت خدماتی و سرگرمیی در این نواحی و دوچندان شدن قیمتها شده است. ولی اگر به جای نواحی جنوبی به قسمت شمالی یا شمال شرقی سواحل بالی سفر کنید، هم از خلوتی قابل توجهی بهره مند می شوید و هم از پرداخت هزینه های بی جهت خود را منع کرده اید. ضمناً، در این نواحی با قیمتهای کمتری می توانید برای خود یک مکان اقامتی کرایه نمایید که بخش عظیمی از هزینه سفر شما را کم می نماید.

تا جایی که برای شما مقدور است از سرویس های اشتراکی وسایل حمل و نقلی استفاده نمایید. برای این منظور می توانید از سرویس اوبر که بسیار ارزان تر از تاکسی برای شما بوده، بهره مند شوید. البته، نباید فراموش کنید که ارزان تر از سرویس اوبر نیز در بالی وجود دارد که آن اتوبوس های بالی هستند که بخش دیگری از هزینه سفر به بالی را کم می کنند. در بعضی از مکانهای توریستی و جهانگردی مهم دنیا از جمله جزیره بالی که در کشور اندونزی واقع شده، بهتر است به جای رفتن به مراکز اقامتی و هتلهای لوکس و مجلل و بسیار گران قیمت از مراکز اقامتی و هتلهای ارزان قیمت بهره ببرید و مطمئن باشید که این سری از هتلهای ارزان از امکانات و تجهیزات بسیار شایسته ای برخوردار هستند.

نکته آخر که در کاهش هزینه سفر به بالی تاثیرگذار بوده، این است که برای گشت و گذار در جزیره به سراغ جاهای جهانگردی بروید که مجانی هستند و بازدید از آنها برای عموم رایگان است. برای این منظور می توانید به سراغ بازارچه های فصلی و دائمی، دهکده های کوچک تاریخی، معابد مختلف و صد البته آبشارهای خارق العاده و چشم نواز موجود در جزیره بالی بروید.

جاذبه های جهانگردی بالی

معبد تانا لات

معبد تانا لات یکی از نمادهای جزیره بالی به شمار میرود و آنطور که از اسناد و مدارک مربوط به آن پیدا است، ساخته شده در قرن 16 میلادی هست و در حدفاصل 20 کیلومتری شمال غربی کوتا واقع شد. این معبد در داخل یک جزیره کوچک صخره ای آن هم در کنار جریانهای پرجوش و خروش آبی و امواج سهمگین دریایی قرار گرفته که صدای برخورد آب به صخره ها و بعلاوه خلق تصاویر زیبا از جمله توصیف های این معبد هستند. معبد تانا لات برای مردم جزیره بالی بسیار مهم و برجسته بوده و تقریبا در تمام روزهای هفته به هنگام غروب خورشید با حجم زیادی از جهانگردان روبرو می شود.

در مورد بازدید جهانگردان از این معبد باید گفت که با توجه مقدار اهمیتی که این مکان مذهبی برای اهالی بالی دارد، رفتن به داخل آن برای اتباع خارجی و بیگانه ممنوع شده و تنها جهانگردان می توانند از محیط پیرامون معبد و سازه اصلی آن برای ثبت خاطرات عکسبرداری کنند. براساس راهنمای سفر به بالی اندونزی باید بدانید که پس از بازدید از این مکان بهتر است قدری در کافه ها و رستورانهای صخره ای این منطقه بمانید و از خوردن گران ترین قهوه دنیا یعنی کوپی لواک نهایت لذت را ببرید.

کوه باتور

اگر روزی سفر به بالی را تجربه کردید و متوجه رفتن عده زیادی از اهالی بالی به سمت کوه باتور که از ارتفاعی در حدود 1700 متر برخوردار است شده اید، اصلا جا نخورید، زیرا هر روز تعداد زیادی از مردم که بخش قابل توجهی از آنان جهانگردان هستند، پیش از طلوع آفتاب خود را به دامنه کوه باتور و قله آن می رسانند تا از برترین جای جزیره شاهد طلوع خورشید باشند و به برترین صورت ممکن روز خود را شروع کنند. کوه باتور در ارتفاعات میانی منطقه Kintamani جای گرفته و به علت وجود قله آتشفشانی فعال خود، از سوی اهالی این جزیره مورد استقبال قرار می گیرد و بسیار نیز مقدس به شمار میرود.

این کوه در فاصله زمانی یک ساعته از یوبود با وسیله نقلیه شخصی واقع شده و انجام کوهنوردی بر روی آن یکی از سرگرمیات برجسته موجود در جزیره بالی هست. البته، با توجه به استقبال زیاد جهانگردان برای صعود به قله این کوه، مسیر رفتن به قله علامت گذاری شده و با یک پیاده روی دو یا سه ساعته آن هم در شرایط کاملا آرامش بخش و راحت میتوان به قله کوه باتور دست پیدا کرد. براساس راهنمای سفر به بالی اندونزی باید بدانید که سرو صبحانه بر بلندای قله آتشفشانی یکی از بخشهای مهیج و دوست داشتی جهانگردان است، چرا که در این وعده غذایی، تخم مرغ ها با بخار آتشفشانی پخته می شوند. کوه باتور در فصول گرم سال نیز از جمله مکانهای پرطرفدار به شمار می رود، چرا که از دمای به مراتب کمتری برخوردار است.

معبد اولوواتو

نام این معبد از دو کلمه اولو و واتو گرفته شده که کلمه اول به معنی بلندا و نوک و کلمه دیگر نیز به معنی صخره هست که با توجه به موقعیت مکانی این معبد که درست بر روی صخره های موجود در سواحل بالی قرار گرفته، بر روی آن گذاشته اند. معبد اولوواتو از مقدار معروفیت زیادی هم به دلایل مذهبی و اعتقادی و هم به دلایل مختلفی از جمله نقطه مکانی خود برخوردار است. برترین زمان برای بازدید از این جاذبه، به هنگام غروب خورشید بوده که پرتوهای نارنجی رنگ در کنار رنگ آبی دریا سبب ایجاد منظره ها بصری مجذوب کننده و زیبا می شوند.

در مورد معبد این را نیز باید گفت که طبق آنالیز های انجام شده از سوی کارشناسان، قدمت آن مربوط می شود به قرن دهم میلادی و طبق افسانه های موجود، میتوان این گونه تصور کرد که ریشه اعتقاد شدید اهالی بالی به این معبد به علت دور نگه داشتن آنان از ارواح خبیث دریایی است. مسیر منتهی به معبد کاملا زیبا و چشم نواز بوده و میتوان در کل مسیر با گرفتن عکسهای متعدد خاطرات زیادی را برای خود و همراهان ثبت و ضبط کرد.

براساس راهنمای سفر به بالی اندونزی باید بدانید که تنها عبادت کنندگان هندو اجازه حضور در معبد را دارند و دیگر عابدان باید تنها از دیدنی ظاهر معبد نهایت لذت را ببرند که البته باید گفت همین هم خودش کلی مجذوب کنندهیت تا به امروز برای جهانگردان داشته است، چرا که میتوان هم از منظره ها طبیعی موجود در اطراف آن لذت برد و هم از دیدنی پایکوبی های گروهی و انفرادی محلی که در حوالی معبد انجام می شوند. البته از قلم نیفتد که در حوالی این معبد میمون های زیادی نیز در حال جست و خیز بوده که اغلبشان هم دست کج هستند. پس، بهتر است برای بازدید از این جاذبه به خوبی حواستان به وسایل شخصی باشد.

جنگل میمون اوبود

فاصله این جنگل از مرکز یوبود تقریبا با پای پیاده 10 دقیقه بوده و باید اقرار کرد که از جمله اماکن دیدنی برجسته و پرطرفدار در بالی هست. جنگل میمون ها پر است از گونه های متنوع میمونی و ماکاکی، گونه های گیاهی نادر و کمیاب، مجسمه ها و تندیس های بزرگ، مسیرهای سنگ فرش شده و پر پیچ و خم، معبدهای متعدد و قدمتی و البته طبیعتی بکر و سرزنده که قطعا برای شما یه عنوان یک جهانگرد خارجی می تواند بسیار مجذوب کننده و دوست داشتنی باشد. در جنگل میمون ها شما می توانید از ارتباط نزدیک حیوانات با آدمها عکسبرداری کنید و از نزدیک شاهد دوستی آنان با طیف وسیعی از جهانگردان باشید.

براساس راهنمای سفر به بالی اندونزی باید بدانید که در قسمت جنوب غربی جنگل میمون ها یکی از معبدهای سه گانه موجود در جنگل واقع شده و طبق آنالیز های انجام شده در مورد آن، قدمت این معبد باز می شود به قرن چهارم میلادی. البته، در قسمت شمال غربی جنگل نیز یکی دیگر از اماکن دیدنی بالی یعنی معبد Pura Beji قرار گرفته که این مکان نیز از سابقه قدمتی فراوانی برخوردار هست.

مزرعه های پلکانی برنج

یکی دیگر از برترین جاذبه های دیدنی بالی، مزرعه های پلکانی برنج بوده که سوژه اول و آخر عکاسان سفر کرده به این نقطه توریستی مجذوب کننده نیز به شمار می رود. مزارع Tegallalang در فاصله زمانی نیم ساعته از منطقه یوبود با خودرو شخصی واقع شده است. این مزرعه های پلکانی از جمله اماکن دیدنی بالی کوچک تلقی می شوند و کمتر جهانگردی را میتوان یافت که به بالی سفر کرده باشد و از این جاذبه عکس و خاطره ای نداشته باشد.

البته، نباید فراموش کنید که برای ورود و عکسبرداری به بعضی از این مزرعه های پلکانی برنج ممکن است از سوی افراد محلی جزیره از شما مبلغ اندکی نیز گرفته شود که قطعا در مقابل لذتهایی زیادی که با حضور در این مکان بدست می آورید، بسیار ناچیز هست. توصیه می کنیم برای کامل کردن لذت خود پس از بازدید از این مزرعه های پلکانی به سراغ کافه ها و رستورانهای موجود در حوالی آنان بروید و در کنار استراحت کردن، از دیدنی زیبایی های طبیعی و پله ای موجود در این منطقه نهایت لذت را ببرید.

برای آن دسته از کسانی هم که علاقه زیادی به شلوغی و روبرو شدن با طیف وسیعی از مسافران و جهانگردان حاضر در مزرعه Tegallalang ندارند، باید گفت می توانید به یکی دیگر از جاذبه های جهانگردی بالی در مزارع پلکانی، مزرعه Jatiluwih بروید. این مزرعه بر روی دامنه کوه Batukaru با مساحتی بالغ بر 600 هکتار واقع شده و تنها با ماشین در حدود یک ساعت و نیم از یوبود فاصله دارد. در مورد هر دو مزرعه Tegallalang و Jatiluwih باید این را نیز یادآور شویم که برای آبیاری هر دوی آنها از مدل آبیاری به روش سنتی subak که روشی است کاملا قدیمی و متعلق به قرن 9 میلادی استفاده می شود. این روش آبیاری از سوی سازمان دنیای یونسکو نیز به ثبت رسید.

پارک آبی واتربوم

پارک آبی واتربوم از جمله جاذبه های جهانگردی بالی بوده که می تواند تا ساعتها برای هر کدام از اعضای خانواده مناسب باشد. در این پارک وسایل متعددی برای بچه ها و بزرگسالان و خانم ها و آقایان وجود داشته و میتوان با خیالی راحت از ضریب اطمینان بالای آن بچه های بسیار کوچک را در داخل استخر و سرسره و حتی رودخانه مصنوعی ایجاد شده تنها گذاشت. والدین نیز می توانند همزمان با بازی بچه ها خود از بخشهای ریلکسیشن و بعلاوه اسپا نهایت استفاده را ببرند و حسابی خستگی خود را به در کنند. تازه، در کنار تمامی اینها باید به کافه های دنج و رستورانهای شیک که در آنها همه نوع غذاهای بالی طبخ می شوند نیز اشاره کنیم. بعلاوه، باید به این نکته اشاره نمود که پارک آبی واتربوم در میان یک پوشش گیاهی انبوه استوایی قرار گرفته و از مجذوب کنندهیتهای بصری زیادی برخوردار است.

معبد اولون دانو براتان

یکی از مکانهای مذهبی و بناهای قدیمی موجود در این جزیره کوچک که متعلق است به قرن 17 میلادی، معبد اولون دانو براتان است که در میان سواحل غربی دریاچه براتان واقع شد. هر چه از مجذوب کنندهیتهای بصری این معبد قدمتی بخواهیم بگوییم، باز کم است. این معبد که در قدیم به الهه دریا و دریاچه ها به نام Dewi Danu هدیه شده، از جمله منابع اصلی تامین آب آشامیدنی و بعلاوه آبیاری زمینهای کشاورزی جزیره به شمار میرود و از این حیث از اهمیت های بالایی برخوردار است. از جمله ویژگی های منحصر بفرد موجود در این معبد، تندیس بودایی در حال مراقبه است که در قسمت چپ درب ورودی آن واقع شده و یکی از نمادهای اعتقادی مردم بودایی و بعلاوه اهالی هندوی جزیره بالی است.

برای دیدنی تمام زیبایی های معبد اولون دانو براتان توصیه می کنیم در هوای گرگ و میش و پیش از طلوع آفتاب و بعلاوه پیش از رسیدن اتوبوسهای جهانگردان به این مکان مذهبی تاریخی بروید و پس از بازدید کامل از آن با کرایه کردن قایق و انجام گشت و گذاری کوچک در آب دریاچه براتان سرگرمی خود را به خاتمه برسانید.

خرید در منطقه سمینیاک

در این جزیره و در خیابانهای منطقه سمینیاک می توانید با خیالی آسوده به گشت و گذار بپردازید و از محصولاتی با طراحی های ویژه خریداری نمایید. منطقه سمینیاک که این روزها به یکی از اماکن دیدنی بالی تبدیل شده، پر است از مغازه ها و فروشگاه های مختلف و متعدد که کالاها و محصولاتی همانند زیورآلات، پوشاک مد روز، لباس و لوازم شنا و سایر سرگرمیات آبی، لوازم خانگی و دیگر اقلام متنوع دیگر را با برترین برندهای داخلی و خارجی عرضه می کنند. ناگفته نماند در منطقه سمینیاک جدا از فروشگاه ها و ساختمانهای تجاری بزرگ و مجلل، بازارچه های مختلفی نیز برپا شده که حضور در آنها هم نمی تواند خیلی خالی از لطف باشد.

براساس راهنمای سفر به بالی اندونزی باید بدانید که در منطقه سمینیاک میتوان به طور شاخص به دو مرکز خرید برجسته با نامهای سمینیاک اسکوئر و بعلاوه سمینیام ویلیج اشاره نمود و گفت اگر بدنبال محصولاتی لوکس و مد روز هستید، می توانید از این دو مکان بهره ببرید و اگر هم در پی محصولات و کالاهایی ارزان تر می گشت، می توانید در خیابانهای باریک و پیچ و تاب خورده منطقه در پی خواسته های خود باشید. ناگفته نماند که در منطقه سمینیاک بازارچه های محلی زیادی نیز در ساعات مشخصی در منطقه به چشم می خورند که برای خرید زیورآلات و صنایع دستی و همچینن منبت کاری های بالی به نظر برترین مکان به حساب می آیند.

نباید فراموش کنید که منطقه سمینیاک یک منطقه تجاری در جزیره بالی بشمار می رود و بهتر است در خریدهای خود نهایت دقت را کرده و بعلاوه تا حد امکان از گرفتن تخفیف نیز غافل نشوید. در خاتمه نیز می توانید برای خارج شدن خستگی از بدن، به یکی از کافه رستورانهای موجود در این مورد از برترین جاذبه های دیدنی بالی بروید یا با یک برنامه بازدید آن هم از یک گالری هنری روز خود را به خاتمه برسانید.

ساحل کوتا

ساحل کوتا با تمام شلوغی های خود در کنار ساحل سمینیاک یکی از اماکن دیدنی بالی است. بعلاوه، ساحل لژیان سس هم از جمله مهمترین سواحل بالی به شمار میرود و برای انجام سرگرمیات آبی و چشیدن طعم غذاهای بالی ایده آل ترین نقطه در کل جزیره هست. ساحل کوتا به علت وجود جهانگردان زیاد در ساعات مختلفی از شبانه روز و بعلاوه حضور دستفروش های سمج که قصد دارند به زور محصولات خود را به شما بفروشند، از شلوغی غیر قابل وصفی برخوردار است. در ساحل کوتا می توانید تخته های موج سواری و سایر وسایل سرگرمیاتی را خریداری کرده و از رستورانها و کافه های ساحلی آن نهایت لذت را ببرید و زیر نور گرم خورشید با نوشیدن یک مایع سرد استوایی برترین حس ممکن در دنیا را بدست آورید.

جزایر Nusa

این جزیره یک مقصد جهانگردی شلوغ و پر جمعیت است که در پیک زمانهای مسافرتی شلوغ تر هم می شود اما این جزیره کوچک دارای منطقه ها و جزایر بسیار خلوت دیگری نیز بوده که جزایر Nusa یکی از این مکانها است. جزایر Nusa از سه جزیره مختلف تشکیل می شود که برترین آنها جزیره Nusa Lembongan هست و میتوان با در اختیار داشتن قایقی به این جزیره جهانگردپسند رفت و با انجام انواع سرگرمیات آبی و ساحلی، یک مسافرت ایده آل را برای خود و همراهن رقم زد. در جزیره بالی امرار معاش اغلب بومی ها از کاشت جلبک های دریایی بوده و میتوان مراحل کاشت آنان را با حضور در سواحل از نزدیک مشاهده نمود و از برخورد موج های سهمگین به صخره های موجود بسیار لذت برد.

در کنار جزیره Nusa Lembongan یکی دیگر از اماکن دیدنی بالی قرار گرفته است. براساس راهنمای سفر به بالی اندونزی باید بدانید که جزیره Nusa Ceningan که دارای یک تالاب آبی چشم نواز و قایق رو و بعلاوه غارها و منطقه ها مختلف جنگلی حفاظت شده است. از جمله سرگرمیات مورد علاقه جهانگردان در این جزیره غواصی کردن در آبهای شفاف و بسیار تمیز آن بوده و این را نیز باید گفت که این مورد از برترین جاذبه های دیدنی بالی از مکانهای اقامتی مختلفی از جمله هتلهای لوکس، ویلاهای مجلل و بعلاوه خانه های روستایی چشم نواز زیادی برخوردار است.

دره Sidemen

دره Sidemen در قسمت شمال شرقی یوبود و در فاصله زمانی یک ساعت و نیمی از آن واقع شده است. این دره در کنار تمام مجذوب کنندهیتهای بصری خود، نمایانگر گذشته جزیره بالی پیش از تبدیل شدن آن به یک مقصد توریستی و جهانگردی است و باید گفت یکی از مکانهای دیدنی موجود در این نقطه برجسته جهانگردی در دنیا هست. در دره Sidemen شما با تصاویر بسیار مجذوب کنندهی روبرو می شوید که دیدنی دهکده های کوچک و بزرگ و مزرعه های پلکانی کاشت برنج در دامنه های سرسبز و ایضا نمایی غرورآمیز از رفتن کوه به داخل مه تنها بخشی از این تصاویر بصری مجذوب کننده است. البته به جز تصاویر چشم نواز طبیعی، گشت و گذار در داخل دهکده ها و مشاهده کاشت برنج در مزرعه های پلکانی به وسیله بومیان منطقه از جمله جاذبه های این مکان هست.

بعلاوه، می توانید پس از بازدید از دره، به سراغ مسیرهای کوهستانی منتهی به قله کوه Agung بروید و با یک کوهپیمایی نه چندان سخت و رد شدن از مزارع پلکانی موجود در دامنه های کوه از بالا به کل منطقه مسلط شوید و مزرعه های دیگری همانند قهوه و کاکائو را نیز ملاحظه فرمایید. در این منطقه می توانید ساعات خوشی را با انجام حرکات یوگا، رودگردی، حضور در کلاسهای آموزش پایکوبی های محلی و هنرهای صنعتی همانند بافت و منبت کاری سپری نمایید و برای اسکان و اقامت چند روزه خود نیز اصلا دغدغه نداشته باشید، چرا که در این مورد از برترین جاذبه های دیدنی بالی هم مکانهای اقامتی ارزان وجود دارند و هم مکانهای اقامتی گران برای کسانی که از نظر مالی هیچ محدودیتی ندارند.

آبشار Sekumpul

در قسمت شمالی بالی منطقه به نام Singaraja قرار داد که آبشار Sekumpul در آن واقع شده است. این آبشار که از آن به عنوان زیباترین آبشار آبی موجود در جزیره بالی یاد می شود، متشکل است از 7 آبشار کوچکتر که برای دیدن تمام مجذوب کنندهیت های موجود در آن به شما توصیه می کنیم از افراد محلی و بعلاوه راهنمایان تورهای سفر به بالی استفاده نمایید تا به شما طرف مدت زمان محدودی (3 تا 4 ساعت) تمام پدیده های بصری ممکن را اعم از پوشش گیاهی انبوه، روستاهای قدمتی و مزرعه های پلکانی متعدد نشان دهند. براساس راهنمای سفر به بالی اندونزی باید بدانید که در قسمتهایی از مسیر کمی کار برای جهانگردان و مسافران سخت می شود و باید برای رسیدن به اصل این مورد از برترین جاذبه های دیدنی بالی از میان رودخانه ای پر تلاطم عبور نمایید.

معبد پورا تیرتا امپول

اگر در پی مکانی برای دیدنی آداب و مذهب سنتی اهالی جزیره بالی می گشت، باید به شما معبد پورا تیرتا امپول را پیشنهاد کنیم که طبق گفته باستان شناسان، قدمتش مربوط می شود به 960 پس از میلاد. این معبد که در حصار جنگلهای استوایی خود را پوشانده، در مرکز بالی واقع شده و از جمله اماکن قابل احترام عموم مردم جزیره به شمار میرود. این مورد از برترین جاذبه های دیدنی بالی از 3 قسمت مختلف تشکیل می شود؛ در قسمت میانی این معبد استخر نسبتا بزرگی ساخته شده که آب داخل آن از چشمه های جوشان قرار گرفته بر دامنه کوههای همجوار تامین می شود و مردم بالی نیز از آن استفاده های مشابهی همانند ما که برای وضو و تمیزی بدن می کنیم، می کنند.

البته، ناگفته نماند که این مقدار آب از خواص دارویی فراوانی نیز برخوردار هست. برای آن دسته از جهانگردان مشتاق به مذاهب و آیین های مختلف نیز باید بگوییم که بهتر است با یک راهنمای محلی برای بازدید از این مورد از برترین جاذبه های دیدنی بالی بروید و مطابق گفته های او عمل کنید تا خدایی ناکرده سبب خشم ساکنان جزیره بالی نشوید. بعلاوه، این را نیز باید بدانید که برای بازدید از معبد هم می بایست از پوشش مناسب این معبد بهره ببرید و در صورت اجازه نگرفتن برای استفاده از آب استخر میانی این معبد، حتی یک قدم هم به آن نزدیک نشوید.

سعی کنید روز گردشی خود را با مشاهده منظره ها چشم نوازی که پیرامون این مورد از برترین جاذبه های دیدنی بالی را فرا گرفته و بعلاوه استشمام بوی طبیعت زنده به خاتمه برسانید. نکته آخر هم این است که اگر تمایلی به شلوغی معبد ندارید، بهتر است در ساعاتی به سوی معبد حرکت کنید که یا دیگر جهانگردان هنوز راه نیفتاده اند یا در حال بازکشت از معبد هستند یعنی یا صبح زود یا بعدازظهر.

برترین غذاهای بالی

  • ساتای satay
  • ناسی کامپور (Nasi Campur) و ناسی آیام (Nasi Ayam)
  • ببک (Bebek) و آیام بتوتو (Ayam Betutu)
  • Pepes و Tum
  • غذای دریایی جیمباران (Jimbaran)
  • ناسی گورنگ (Nasi Goreng)
  • لاوار (Lawar)
  • انواع کیک و دسرهای خوشمزه محلی
در ادامه بخوانیدبرترین زمان سفر به بالی | اطلاعات سفر به بالیسفر به بالی | معرفی جاهای دیدنی بالی و سفری به یاد ماندنیسوغاتی های بالی | از بالی چه بخریم؟راهنمای سفر بانوان به شهر بالی اندونزیمنبع: همگردی
انتشار: 7 خرداد 1403 بروزرسانی: 7 خرداد 1403 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2444

به "راهنمای سفر به بالی اندونزی؛ منطقه ای دیدنی و زیبا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به بالی اندونزی؛ منطقه ای دیدنی و زیبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید