کویر کاراکال در یزد، زیستگاه گربه سیاه گوش

به گزارش وبلاگ واحدی، کویر یکی از مقاصد مجذوب نماینده برای گردشگران در فصل پاییز محسوب می گردد، از همین رو تورهای گردشگری بسیاری در این حوزه فعالیت می نمایند و استقبال بالایی هم از این تورها می گردد. مقاصد تفریحی کویری بسیار وجود دارد که شما می توانید به تماشا رمل های شنی، دریاچه های نمک، آسمان پر ستاره و همه زیبایی های کویر نیز بروید. اما ما در این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران قصد داریم تا درباره کویر کاراکال در یزد صحبت کنیم. کویر کاراکال را با نام کویر صادق آباد هم می شناسند، این کویر از گذشته تا به امروز زیستگاه نوعی گربه سان زیبا به نام کاراکال بوده و همین خود علت به معروفیت رسیدن این کویر در مرکز ایران می باشد. برای اینکه بیشتر با کویر کاراکال در یزد آشنا شوید در ادامه همراه با ما باشید.

کویر کاراکال در یزد، زیستگاه گربه سیاه گوش

همانطور که گفتیم کویر کاراکال در مرکز ایران قرار گرفته و از قدیم زیستگاه یکی از گربه سانان زیبای ایران به نام کاراکال نیز بوده است، اصلا یکی از دلایل معروفیت این کویر وجود این گربه نیز می باشد. در این کویر شما می توانید از ترکیب رنگ هایی که در آن وجود دارد به نهایت آرامش دسترسی پیدا کنید. در کویر می توان با دیدنی به هم پیوستن کویر و آسمان به معنای واقعی در افق محو شد. کویر منطقه ای اسرارآمیز است که برخلاف ظاهر سخت و خشن آن، از رنگ تا حرکت شن های روانش برای بسیاری از گردشگرها مجذوب نماینده است. کویر کاراکال در یزد به علت نزدیکی که به روستای صادق آباد دارد نیز نام دیگر آن کویر صادق آباد است.

آشنایی با گربه کاراکال

کاراکال نام فارسی باستانی گربه ای است که در کویر کاراکال زندگی می نماید و همین خود علتی نام گذاری این کویر به شمار می رود. البته نام امروزی گربه کاراکال سیاه گوش با منگوله گوش است و این حیوان یکی از 8 گونه گربه سانانی است که در ایران زندگی می نماید، به غیر از ایران این گربه سان در آفریقا هم زیستگاه دارد. جالب است بدانید که کاراکال یکی از سنگین ترین و سریع ترین گربه سانان کوچک است و با توجه به مطالعاتی که در مطالعاتی که بر روی ژنتیک آن انجام شده این گربه طلایی آفریقایی و یوزگربه نزدیک ترین خویشاوندانش به شمار می فرایند. به علت قدمت حضور کاراکال در ایران از گذشته، کویری با همین نام در زیستگاه این حیوان به یادش نام گذاری شده است و عده زیادی کاراکال را با گربه سان دیگری با نام علمی لینکس اشتباه می گیرند. این دو جانور از لحاظ ظاهری شباهت های بسیاری با یکدیگر دارند اما به هیچ وجه یکسان نیستند و برای اثبات آن باید بگوییم که کاراکال حیوان تک زی و به شدت قلمرو طلب است و بیشتر مواقع شب گرد است. کاراکال در منطقه ها خشک قلمرو وسیعی دارد، به طور مثال یک کاراکال 270 تا 1116 کیلومتر مربع را تحت قلمروی خود در می آورد و اجازه حضور کاراکال دیگری را نمی دهد.

معرفی کویر کاراکال در یزد

کویر کاراکال در یزد در دل مرکز ایران قرار گرفته و همانطور که گفتیم نام آن از یک گربه وحشی به نام کاراکال برگرفته شده است. ایرانیان با توجه به هوش بالایی که این گربه دارد از آن برای شکار حیوانات مختلف استفاده می کردند. پوشش گیاهی که در این منطقه کویری وجود دارد بسیار ضعیف است و بیشتر از گیاه ماسه پسند هستند. از جمله گونه های گیاهی این منطقه می توان به بوته های نسیو به ندرت اسکنبیل اشاره نمود. در مرز شن زارها و نمک زارهای حاشیه آن هم می توان درختچه های گز را دید. از نکات مهم دسترسی به این کویر وجود جاده آسفالت تا خود مقصد است که دسترسی آن را برای همه راحت می کند.

از جمله تفریحات مجذوب نمایندهی که در این کویر می توانید انجام دهید شترسواری، سافاری، موتورسواری روی شن های طلایی، غلت خوردن از بالای تپه های شن روان، پیاده روی در نخلستان ها است که هر کدام به تنهایی می توانند برای یک برنامه سفر بسیار مجذوب نماینده و هیجان انگیز باشند. بعلاوه می توانید در اقامتگاه سنتی که در این کویر وجود دارد نیز بمانید و غرق در آسمان پر ستاره کویری شب شوید. به گردشگرانی که علاقه زیادی به زیبایی ها و سکوت کویری دارند، سفر به کویر کاراکال به شدت توصیه می گردد، مهمترین دستاوردی که گردشگران این مقصد به دست می آورند آرامش و سکوتی است که در این کویر وجود دارد. چرا که کویر منبع سکوت و آرامش است. سکوت کویر، آسمان پرستاره شب های کویر، دنیای ناشناخته و گاه وهم انگیز کویر، تنها بخشی از ویژگی های این سرزمین شنی است. کویر کاراکال در یزد هم به علت دوری از مراکز پر سر و صدا مثل شهرهای بزرگ، آرامش و سکوت خاصی حکم فرما است.

جاذبه های گردشگری کویر کاراکال در یزد

 • دیدنی نخلستان ها و شب های پرستاره کویری

کویر کاراکال در یزد همچون سایر کویرهای توریستی ایران محیط مناسبی برای تفریحات خاص دارد، نخلستان و تپه های شنی بسیار زیبایی وجود دارد که می توانید آن ها را دیدن کنید. شب نشینی در آسمان پرستاره کویر و لذت از یک چای ذغالی از جمله لذت های خوب در کویر در شب هم، می تواند در این منطقه تجربه گردد. کویر کاراکال در یزد حیات وحش مجذوب نمایندهی هم دارد که فرصت بازدید از پرنده ها و حیوانات کویری را برای گردشگران فراهم می آورد.

 • بازدید از خانه وحشی بافقی

دیگر جاذبه گردشگری که در جهت کویر کوراکال در یزد می توانید آن را مشاهده کنید خانه وحشی بافقی است که از قرن دهم هجری قمری در این منطقه به جای مانده است. این خانه با معماری زیبا و خاصی که دارد از جمله آثار ملی ایران است که در جهت رسیدن به این کویر واقع شده است. سالانه گردشگران زیادی هستند که برای بازدید از خانه وحشی بافقی به سمت این کویر سفر می نمایند.

 • آب انبار و حمام کاکامیر

از دیگر جاذبه هایی که در کویر کوراکال در یزد آب انبار و حمام کاکامیر است که از بزرگترین آب انبارهای بافق به شمار می رود. حجم آب این آب انبار 250 مترمکعب است و با پوشش آجری گنبدی شکلی که دارد بسیار زیبا و باشکوه در دل زمین در عمق چهار متری نیز واقع شده است.

 • قلعه باقرآباد در بافق

در فاصله 2 کیلومتری کویر کوراکال در یزد قلعه ای به نام باقرآباد است که در شهرستان بافق درست جایی که کویر کاراکال در یزد واقع شده است. این قلعه یکی از دژهای تاریخی یزد است که به راحتی می توان از بالای شن های روان کویر را مشاهده کنید. قلعه باقرآباد، دژی است متعلق به دوره قاجار است که به دستور عبدالرحیم خان فرزند محمد تقی خان بافقی به منظور پناه گرفتن مردم در برابر خطرات احتمالی و بعلاوه انبار کردن غلات ساخته شد. قلعه باقرآباد در بافق دارای 45 اتاق و دو برج نگهبانی، 3 جایگاه برای سنگ اندازها و 10 جایگاه برای تیراندازها وجود دارد که به یک قلعه منحصر به فرد نیز تبدیل شده است. تپه های شن های روان که با وسعت بیش از 1500 هکتار و ارتفاع بیش از 50 متر در نوع خود رکوردار یکی از بزرگ ترین تپه های شنی ایران هستند.

 • مجموعه رفاهی شهید برزگری

یک مجموعه رفاهی به نام شهید برزگری در کنار کویر کاراکال تاسیس شده است که گردشگران این مقصد می توانند خدمات مناسب و رفاهی خوبی را دریافت نمایند. این گردشگاه اتاقها و سوئیت های مناسبی را برای گردشگران فراهم می آورد بعلاوه سرویس بهداشتی، حمام و پارکینگ هم از سایر امکانات این مجتمع رفاهی هستند که علاوه بر آن ها از پرواز با چتر پاراسل، والیبال ساحلی، مکان مناسب برای حمام افتاب، زمین بدمینتون، تورهای ریگ نوردی و رصد آسمان شب می باشد.

دسترسی به کویر کاراکال در یزد

برای این که به کویر کاراکال در یزد دسترسی داشته باشید ابتدا باید به سمت شهر یزد بروید، سپس جاده کویری را که تقریبا در 100 کیلومتری به سمت شهر بافق است را نیز طی کنید. اواسط بلوار شهر بافق باید به سمت چپ بپیچید و با طی کردن مسافتی حدود 15 کیلومتر تا در نهایت به روستای صادق آباد که کویر کاراکال در آن واقع شده است برسید. در حین راهی که به سمت کویر کوراکال می روید می توانید بقایای یک قلعه قدیمی را که در حال بازسازی است را مشاهده کنید. بعلاوه در این منطقه نخلستان های بزرگی وجود دارد که بازدید از آن ها در کنار درختان بی شمار انار و پسته خالی از لطف نیست.

نکات مهم برای کویری گردی

 • فاصله در کویرها معمولا بسیار گول زننده هستند. مثلا شاید شما نقطه ای را ببینید و با خود خیال کنید که تنها 200 متر تا شما فاصله دارد، در حالی که فاصله اصلی آن شاید نزدیک به 1 کیلومتر باشد.
 • اگر شما تکی یا به صورت گروهی کوچک سفر می کنید، از نکات مهم سفر به کویر این است که مکان، زمان حرکت و زمان بازگشتتان را به افرادی قابل اطمینان بگویید.
 • در پیاده روی در کویر و حتی به طور کلی در همه نوع فعالیت های طبیعت گردی باید آرام راه رفتن شبیه افراد مسن را امتحان کنید.
 • آب به میزان کافی همراه خودتان ببرید چرا که تشنگی اجازه ادامه حرکت را به شما نمی دهد.
 • حتما با مفهوم طوفان شن آشنا هستید، پس یکی از لوازمی که باید همراه داشته باشید شال گردن است تا بتونید جلوی دهانتان را بپوشانید.
 • حتی اگر خیلی به خود در رابطه با جهت مطمئن هستید، اما این لوازم حتما باید در سفر به کویر همراهتان باشد تا اگر راه را گم کردید، جهت را پیدا کنید.
 • نسبت به تعداد روز سفر، کوله یک روزه یا چند روزه داشته باشید. در کوله بهتر است لباس هایتان را به صورت لوله شده بگذارید تا فضای کمتری اشغال کند.
منبع: الی گشت
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2173

به "کویر کاراکال در یزد، زیستگاه گربه سیاه گوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کویر کاراکال در یزد، زیستگاه گربه سیاه گوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید