7 زوج هنری معروف تاریخ تلویزیون در دنیای کمدی

به گزارش وبلاگ واحدی، جام جم/ پخش دودکش 2 بهانه ای شد تا نگاهی به این موضوع داشته باشیم و کارنامه شماری از مهمترین زوج های تلویزیونی را بازخوانی کنیم.

7 زوج هنری معروف تاریخ تلویزیون در دنیای کمدی

مهران مدیری و سیامک انصاری

کیست که نداند مهران مدیری و سیامک انصاری سال های سال یکی از پیروز ترین زوج های تلویزیون بودند؛ زوجی که بیش از دو دهه تجربه همکاری مشترک در آثار متعدد تلویزیونی، نمایش خانگی و سینمایی را در کارنامه دارند.

پاورچین یکی از فزونین تجربه های مشترک این زوج هنری بود که البته به واسطه حضور جواد رضویان ماندگارتر هم شد. نقطه چین هم تجربه دیگری از این زوج هنری بود که البته به مقدار پاورچین نتوانست بدرخشد اما باز هم اثر قابل توجهی در آن سال ها به تعداد می آمد.

اما یکی از فزونین و ماندگارترین این تجربه های مشترک را باید شب های برره دانست. داستانی مجذوب نماینده درباره مردی به نام کیانوش با بازی سیامک انصاری که به یک روستای عجیب وغریب تبعید می گردد و رفتارهای اهالی این روستا که برره نام دارد حسابی زندگی او را به هم می ریزد.

سریال جایزه عظیم و باغ مظفر دیگر تجربه های مشترک این دو نفر در تلویزیون بود. اما مرد هزارچهره یکی دیگر از نقاط اوج سال ها همکاری مشترک این زوج هنری است؛ زوجی که بعدها در سریال تلویزیونی در حاشیه هم یک بار دیگر با حضور جواد رضویان در تیم آنها خوش درخشیدند. تاک شوی دورهمی و بخش نمایشی آن هم آخرین تجربه همکاری آنها بود.

البته مدیری و انصاری در شبکه نمایش خانگی هم تجربه های مختلفی داشتند که سریال قهوه تلخ پیروز ترین آنهاست؛ سریالی که از آن به اسم یکی از مهم ترین آثار تولیدشده در شبکه نمایش خانگی یاد می گردد. ویلای من و شوخی کردم از دیگر تجربه های مشترک آنها در شبکه نمایش خانگی است.

در این میان نباید از نقش جواد رضویان هم در این تیم غافل شد. او معمولا یک پای اصلی کارهای مهم و ماندگار مهران مدیری بوده است. حضور او در پاورچین و در حاشیه نقش بسیاری در بیشتر دیده شدن این مجموعه ها داشت.

هومن برق نورد و بهنام تشکر

هومن برق نورد و بهنام تشکر زوجی بودند که کنار هم نهاده شدن آنها در دودکش 2 انگیزه انتشار این پرونده شد؛ زوجی که خیلی قبل از آن که نامی از دودکش مطرح شده باشد، برای اولین بار در ساختمان پزشکان نقش دو برادر را بازی کردند. دکتر نیما افشار با بازی بهنام تشکر و ناصر افشار با بازی هومن برق نورد دو شخصیت مجذوب نماینده ساختمان پزشکان بودند که رقابت ها و گاهی دشمنی های آنها با هم اسباب خنده مخاطبان می شد. دو برادر با روحیاتی کاملا متفاوت که هر کدام در کوشش بود تا فزونی خود را نسبت به دیگری به رخ بکشد.

این زوج طلایی یک سال بعد در سریال سارق و پلیس سعید آقاخانی در کنار هم نهاده شدند اما نقطه عطف حضور آنها را باید در سه گانه دودکش جست وجو کرد؛ جایی که هومن برق نورد در نقش فیروز مشتاق و بهنام تشکر در نقش نصرت سوزنچیان رقابتی جالب توجه را با هم شکل داده اند. هر کدام از این دو شخصیت با خواهر دیگری ازدواج نموده و همین نسبت مستحکم خانوادگی و خویشاوندی است که باعث شده با وجود اختلاف نظر جدی اما باز هم با یکدیگر رفاقت هم داشته باشند.

بی شک دودکش بدون کل کل های فیروز و نصرت ماندگار نمی شد و حرفی از ساخت فصل دوم و سوم این مجموعه هم مطرح نبود؛ حضور این دو شخصیت در قصه و کنش های بامزه و تقابل خنده دار آنها با هم بود که باعث شد فصل دوم این سریال با اسم پادری و فصل سوم آن با اسم دودکش 2 روی آنتن برود و اتفاقا همانند فصل اول آن با اقبال مخاطبان هم همراه گردد.

پژمان جمشیدی و سام درخشانی

شاید هیچ کس فکرش را نمی کرد که روزی زوج پژمان جمشیدی و سام درخشانی تبدیل به یکی از پیروز ترین زوج های کمدی سینما و تلویزیون ایران گردد؛ زوجی که کارشان را با نقش آفرینی در سریال تلویزیونی پژمان شروع کردند و آن قدر در این اثر خوش درخشیدند که بعد از آن با حضور در آثار سینمایی و نمایش خانگی تبدیل به یکی از زوج های پولساز هنرهای نمایشی شدند. پژمان برای هر دو نفر آنها یک نقطه عطف و کلید پیروزیت بود. پژمان جمشیدی با این اثر خود را از دنیای فوتبال وارد عرصه بازیگری کرد و در ادامه هم نشان داد که همپای بسیاری از بازیگران سینمای ایران قابلیت و استعداد رشد دارد و سام درخشانی هم بعد از حضور در این مجموعه، به اسم بازیگری توانمند جدی گرفته شد. زوج پژمان و سام به واسطه جنس رفاقت شان و البته حماقت نهفته در رفتار آنها در مقابل دوربین، به سرعت جای خود را در میان مخاطبان باز کردند. زوجی که تماشا آنها در کنار هم خنده را بر لب مخاطبان می نشاند. این زوج بعد از پیروزیت در پژمان در فیلم سینمایی خوب، بد، جلف 1 و خوب، بد، جلف 2 و سریال نمایش خانگی خوب بد جلف: رادیواکتیو و بعلاوه دو فیلم تگزاس 1 و 2 حضور پیدا کردند و هر بار هم توانستند در زمینه فروش به پیروزیت قابل قبولی دست پیدا نمایند.

پری امیرحمزه و لوریک میناسیان

در میان همه زوج های پیروز هنری سریال های تلویزیونی بدون شک باید به نام پری امیرحمزه و لوریک میناسیان هم اشاره نمود. زوجی که هرچند یک بار و تنها در یک مجموعه نمایشی در کنار هم حاضر شدند اما با همان یک مجموعه توانستند خاطرات خوشی را برای مخاطبان رقم بزنند. کارآگاه شمسی و دستیارش مادام اسم این تجربه مشترک و پیروز بود که در سال 1380 از شبکه پنج سیما روی آنتن رفت و طیف گسترده ای از مخاطبان را با خود همراه کرد. داستان این مجموعه درباره دو خانم دوست و همسایه به نام های شمسی و مادام است. شمسی زنی باهوش و کنجکاو اما تندخو و عصبی است که علاقه زیادی به داستان های پلیسی و جنایی دارد اما صاحبخانه و همسایه او مادام، زنی فربه و آرام و ساده است که حوصله ماجراجویی های شمسی را ندارد ولی همواره او را برای رسیدن به هدفش همراهی می نماید. یک زوج بامزه و دوست داستنی که دو خانم مسن اما مهربان آن را تشکیل می دهند و داستان های جالبی که هر بار مخاطبان را پای گیرنده های تلویزیون می نشاند.

محسن تنابنده و احمد مهران فر

کیست که نام نقی معمولی و ارسطو عامل را نشنیده باشد؛ زوجی که در این سال ها هر بار با حضورشان در مقابل دوربین طیف متنوعی از مخاطبان را پای تلویزیون نشاندند. مرکز اساسا با شخصیت نقی و ارسطو معنی پیدا می کرد و رقابت و رفاقت این دو پسرخاله بود که لحظات مختلف این سریال را تماشایی تر می کرد. پسرخاله هایی که گاهی سایه هم را با تیر می زدند و گاهی دیگر تا پای جان برای حمایت از یکدیگر در میدان بودند. نقی و ارسطو تصویری واقعی از روابط بسیاری از ما ایرانیان با اقوام همسن و سال خودمان است، پسرخاله ها و پسرعموها و پسردایی ها و پسرعمه هایی که با هم عظیم شدیم و حالا با رسیدن به سنین بالاتر همچنان مثل همان دوران کودکی در عین رقابت، رفاقت هم داریم. البته سابقه همکاری محسن تنابنده یا همان نقی و احمد مهران فر یا همان ارسطو به اسم زوج هنری صرفا به مرکز های شش گانه محدود نمی گردد؛ چرا که این دو بازیگر برای اولین بار در فیلم سینمایی استشهادی برای خدا با یکدیگر همبازی شدند. بعد از تجربه مرکز در سریال نمایش خانگی شاهگوش و سریال تلویزیونی علی البدل هم تجربه همکاری مشترک را به دست آوردند که آنها هم در زمره آثار پیروز نمایش خانگی و تلویزیون به تعداد می آیند.

پرویز پرستویی و فاطمه معتمدآریا

اما همه زوج های هنری پیروز در مجموعه های نمایشی سیما لزوما بازیگران مرد نیستند، گاهی هم زوج های هنری و خاطره ساز از همبازی شدن بازیگران مرد و زن پدید آمده اند. پرویز پرستویی و فاطمه معتمدآریا یکی از همین زوج های هنری هستند.هر چند پرستویی و معتمدآریا سال ها قبل از آن که در تلویزیون همبازی شوند، در سینما تجربه حضور مشترک مقابل دوربین را به دست آورده بودند اما آنچه آنها را به اسم یک زوج هنری بیش از پیش در نگاه مخاطبان تثبیت کرد؛ حضور آنها در دو سریال تلویزیونی پرمخاطب زیر تیغ و آشپزباشی در قامت یک زوج هنری بود.

مهر مادری، مرد عوضی، شوخی و عزیزم من کوک نیستم اسم آثاری سینمایی هستند که در آنها پرستویی و معتمدآریا تجربه همکاری مشترک را به دست آوردند؛ آثاری که همگی متعلق به نیمه دوم دهه 70 هستند اما متفاوت ترین تجربه آنها در این عرصه در تلویزیون و با زیر تیغ محمدرضا هنرمند رقم خورد.جایی که در آن پرستویی و معتمدآریا در نقش محمود و فاطمه قصه زیرتیغ، دو ستون اصلی ساختار یک درام خانوادگی به شدت تلخ بودند. قصه ای درباره یک قتل غیرعمد که شیرازه دو خانواده صمیمی و نزدیک به هم را از هم پاشید و آنها در مقابل هم قرار داد.

این زوج پیروز سه سال بعد یعنی در سال 1388 هم یک بار دیگر در کنار هم حضور یافتند و این بار به جای یک قصه تلخ، دو جبهه اصلی یک درام خانوادگی پراتفاق خانوادگی شدند.درامی که البته پایانی شیرین داشت تا بعد از چند ماه کشمکش اکبر عالی مقام و مینو خیرخواه با بازی پرستویی و معتمدآریا در نهایت بساط غم از خانه آنها برچیده گردد و روال زندگی آشپزباشی و همسرش به همان راستا سابق بازگردد.

حمید لولایی و مریم امیرجلالی

مگر می گردد از زوج های پیروز مجموعه های نمایشی تلویزیون گفت و اشاره ای به زوج هنری حمید لولایی و مریم امیرجلالی نکرد؛ زوجی که معمولا نقش زن و شوهر را بازی می کردند و حضورشان در قالب این نقش ها خاطرات ماندگاری را برای مخاطبان ساخته است.خانه به دوش اولین و البته فزونین تجربه همکاری این زوج هنری بود.تجربه ای ماندگار که هنوز هم بعد از سال ها پخش چندباره آن از شبکه هایی همانند آی فیلم با استقبال گسترده مخاطبان روبه رو می گردد.سریال ترش و شیرین دیگر تجربه همکاری پیروز این زوج هنری بود که در زمان پخش در زمره پرمخاطب ترین سریال های تلویزیون نهاده شد.

پیروزیت این زوج هنری پای آنها را به چارخونه که اولین سریال سروش صحت بود هم باز کرد. حمید لولایی و مریم امیرجلالی در این سریال نقش زوج میانسالی به نام منصور جمالی و شکوه را بازی می نمایند که با دو دختر و دامادهایشان در مجتمعی آپارتمانی زندگی می نمایند و هر بار درگیر اتفاقات تازه ای می شوند.

ذبیح و منظر آخرین تجربه همکاری مشترک حمید لولایی و مریم امیرجلالی به اسم یک زوج هنری بود که در چهارچرخ جواد مزدآبادی رقم خورد. این مجموعه داستان مردی به نام ذبیح را روایت می نماید که علاقه عجیبی به ماشین دارد و برای رسیدن به این آرزو از هیچ کوششی فروگذار نمی نماید. ذبیح که با این آرزو عمری به چای فروشی لب خط اقدام نموده، درست در زمانی که پول خرید یک ماشین را به دست آورده است؛ در شب خواستگاری دخترش به واسطه سرقت پول ها به خاک سیاه می نشیند و این شروع درگیری ها و دردسرهای بعدی او و خانواده اش است.

منبع: همگردی
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1886

به "7 زوج هنری معروف تاریخ تلویزیون در دنیای کمدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 زوج هنری معروف تاریخ تلویزیون در دنیای کمدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید