شروع تدوین بخش اصفهان در برنامه ملی توسعه گردشگری ایران

به گزارش وبلاگ واحدی، مشاور ارشد سازمان جهانی گردشگری امروز در دومین روز از سفر به استان اصفهان و در نشست شورای سیاست گذاری توسعه گردشگری اصفهان از برنامه ریزی برای تدوین بخش اصفهان در برنامه ملی توسعه گردشگری ایران اطلاع داد.

شروع تدوین بخش اصفهان در برنامه ملی توسعه گردشگری ایران

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا ارزان قیمت هستید با ما همراه شوید

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان؛ امروز 19 آذر، نشست شورای سیاست گذاری توسعه گردشگری اصفهان با حضور مارچلو نوتاریانی، مشاور ارشد سازمان جهانی گردشگری، علیرضا رحیمی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی توسعه گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، فریدون الله یاری، مدیرکل و سیدعلی صالح درخشان، معاون گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان و نصیر ملت رئیس کمیسیون اقتصاد و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان و مدیران جوامع گردشگری اصفهان در سالن جلسات خانه تاریخی میراث اصفهان برگزار گردید.

در این نشست مشاور ارشد سازمان جهانی جهانگردی با ایراد سخنانی گفت: اولین بار است که به شهر زیبای شما اصفهان سفر می کنم لذا اکنون به مدت یک روز است که از جاذبه های مناطق این استان و شهر اصفهان بازدید نموده ام، متوجه شده ام که اصفهان از توان بالقوه فراوانی برای توسعه در سه حوزه اقتصاد، فرهنگ و طبیعت برخوردار است.

او در ادامه با اشاره به هدف از سفر به ایران و اصفهان توضیح داد: با هماهنگی دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بنا داریم تا سند جامع گردشگری ایران را در جهت جاده کهن ابریشم تدوین کنیم.

نوتاریانی توضیح داد: توجه به نقاط قوت اصفهان و آنالیز مسائل و مسائل این استان در جهت توسعه پایدار گردشگری و ارائه نقاط قوت و یافتن راه کارها برای حل مسائل از جمله اهداف سفر من به اصفهان زیبا است.

تدوین سومین سند جامع گردشگری ایران

در ادامه این نشست، علیرضا رحیمی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و حمایت از توسعه گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز گفت: با توجه به مصوبات شورای عالی میراث فرهنگی کشور و تکالیف وزارت میراث فرهنگی در راستای تحقق برنامه ششم توسعه کشور، تفاهم نامه همکاری های فنی تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری ایران میان رئیس سازمان جهانی گردشگری و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به امضا رسیده است.

او در زمینه ویژگی های این تفاهم گفت: بر اساس این تفاهمنامه، در راستای بهره مندی از توانمندی های کشورهای پیشرفته در حوزه گردشگری کوشش داریم تا از تجارب سازمان های جهانی گردشگری و کشورهای پیشرفته در راستای تدوین سند جامع گردشگری ایران استفاده کنیم.

رحیمی با اشاره به اینکه سومین طرح سند جامع گردشگری ایران در 50 سال اخیر در حال تدوین است، توضیح داد: این طرح در سه لایه شامل تدوین سند راهبردی توسعه کلان گردشگری کشور (چشم انداز آینده کشور، مشخص راهبردهای کلان، مشخص حوزه های همکاری بین دستگاهی)، تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری و تدوین طرح جامع گردشگری استان به ویژه استان اصفهان متمرکز شده است.

مدیرکل توسعه گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: در این برنامه به دنبال تقویت زیرساخت های گردشگری و همچنین تدوین برنامه های جامع در زمینه تدوین روش های نوین در حوزه بازاریابی و تبلیغات هستیم.

اصفهان یکی از مهم ترین مراکز ایران در حوزه اقتصاد و گردشگری

فریدون الله یاری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان نیز در این نشست با ایراد سخنانی گفت: استان اصفهان با قرارگیری در فلات مرکزی ایران و با دارا بودن تنوع آب و هوایی موجود و پیش از 22هزار اثر تاریخی، از فرصت های مناسبی در راستای دستیابی به توسعه پایدار از منظر صنعت گردشگری برخوردار است.

او در ادامه با اشاره به نهادینه شدن صنعت گردشگری در تمامی نقاط استان اصفهان گفت: در طی یک دهه اخیر و به ویژه در طی چهار سال گذشته توانسته ایم، ظرفیت اقامت استان اصفهان را از 10هزار تخت به بیش از 35هزار تخت افزایش دهیم.

الله یاری توضیح داد: مرمت آثار تاریخی و تبدیل بسیاری از آنها به اقامتگاه های سنتی و جاذبه های گردشگری و همچنین ایجاد بیش از 440 اقامتگاه بوم گردی در استان اصفهان، کوششی است در راستای توسعه استان از منظر گردشگری دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان در بخش دیگری از سخنانش گفت: امروز توسعه گردشگری در تمامی نقاط استان نهادینه شده است، به گونه ای که به تنهایی در شهرستان خور و بیابانک در شرقی ترین نقطه استان اصفهان و در قلب کویر مرکزی ایران مردم این شهرستان با کمتر از 20هزار نفر جمعیت بیش از یکصد واحد اقامتی ایجاد نموده اند، بنابراین عمده فعالیت مالی این مردم از منظر صنعت گردشگری انجام می گردد.

او تاکید نمود: تا پیش از این بازار گردشگری اصفهان عمدتا بر اروپا متمرکز بود، لذا اینک در راستای سیاست های جدید در حوزه گردشگری به دنبال توسعه گردشگری اصفهان در شرق آسیا به ویژه کشور چین هستیم.

در سال 2020 اصفهان شهر گردشگری هنر و میراث فرهنگی خوانده می گردد

در ادامه این نشست، نصیر ملت رئیس کمیسیون مالی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان نیز با ایراد مطالبی گفت: اصفهان یکی از کهن ترین مناطق متمدن ایران زمین است، به نحوی که مردم این شهر در طول تاریخ، حیات پر فراز و فرودی را تجربه نموده اند، لکن زیر ساخت های تمدنی این شهر آنچنان قوی بوده که مردم آن توانسته اند در بیش از 6 هزار سال، همچنان پایدار به حیات خود ادامه دهند.

ملت توضیح داد: در دهه های گذشته جهت توسعه اصفهان بر اساس توسعه بر مبنای صنعت پایه گذاری شده بود و همین نکته باعث شد تا مردم اصفهان در طی این دهه ها با مسائل گوناگونی از جمله آلودگی خاک، هوا، کمبود آب و مواردی از این دست روبرو شدند، لذا امروز معتقدیم این شرایط با ظرفیت های عظیم اصفهان همخوانی ندارد.

رئیس کمیسیون مالی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان به راهکارهای شورای اسلامی شهر اصفهان برای برون رفت از این بحران اشاره نمود و گفت: ما امروز در شورای اسلامی شهر اصفهان به این جمع بندی رسیده ایم تا با تکیه بر فرهنگ و تمدن اصفهان باید این شهر را مجددا احیا کنیم لذا با برنامه ریزی های به عمل آمده سال 2020 میلادی را دروازه ورود اصفهان به توسعه از منظر گردشگری و هنر نامگذاری نموده و با برنامه های متعددی که تدارک دیده ایم کوشش داریم تا این شهر در سال میلادی آینده با یاری نخبگان و فرهیختگان و به ویژه فعالان گردشگری به شهر گردشگری، هنر و میراث فرهنگی تبدیل گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 729

به "شروع تدوین بخش اصفهان در برنامه ملی توسعه گردشگری ایران" امتیاز دهید

1 کاربر به "شروع تدوین بخش اصفهان در برنامه ملی توسعه گردشگری ایران" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع تدوین بخش اصفهان در برنامه ملی توسعه گردشگری ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید