شروع مرمت تزئینات ایوان شرقی مسجد جامع عتیق اصفهان

به گزارش وبلاگ واحدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از شروع مرمت تزئینات ایوان شرقی مجموعه جهانی مسجد جامع عتیق اصفهان اطلاع داد.

شروع مرمت تزئینات ایوان شرقی مسجد جامع عتیق اصفهان

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش وبلاگ واحدی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان، فریدون الله کمک با اعلام این مطلب گفت: با توجه به این که ایوان شرقی مسجد جامع عتیق اصفهان همانند سایر بخش های مسجد از تزئینات پرکاری برخوردار است، و این تزئینات در ایام مختلف دچار آسیب شده بود، کار مرمت تزئینات این ایوان از سوی پایگاه دنیای مسجد جامع عتیق و بخش پایش تزئینات بناهای تاریخی اداره کل شروع شد.

او اضافه کرد: متاسفانه این تزئینات که بسیار ظریف است طی سال های گذشته بر اثر عوامل طبیعی به ویژه عوامل انسانی دچار آسیب های زیادی شده بود، به همین دلیل با تمهیدات به عمل آمده با نصب حفاظ و شیشه سکوریت آسیب های انسانی به حداقل رسیده، لذا پس از نصب این حفاظ کار مرمت این تزئینات شروع شد.

الله کمک در رابطه با شاخص های تزئینات این اثر گفت: اکثر تزئینات ایوان شرقی مسجد جامع عتیق اصفهان که با عنوان ایوان شاگرد نیز خوانده می گردد، متعلق به دوران ایلخانی (سده هفتم هجری قمری) بوده و بیشتر آن به صورت تزئینات گچ بری بر روی آجر و خشت است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان توضیح داد: این عملیات به مدت دو ماه و با هزینه ای بالغ بر 200میلیون ریال صورت می پذیرد.

مجموعه مسجد جامع عتیق اصفهان یکی از کهن ترین مساجد جامع ایران در دوران اسلامی است، به گونه ای که این مسجد تاریخی با بیش از 1280 سال قدمت و در طی ده دوره تمدنی، دایره المعارفی متنوع از سبک های مختلف معماری و تزئینات وابسته به آن در بیش از یک هزار سال سیر تطور تاریخ فرهنگ و تمدن ایران اسلامی را یک جا در خود جای داده است.

این مجموعه با بیش از 22هزار متر مربع وسعت و نزدیک به 1300 سال قدمت در سال 1391 به عنوان اولین مسجد دنیا اسلام در فهرست میراث دنیای به ثبت رسید.

منبع: میراث آریا
انتشار: 11 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 611

به "شروع مرمت تزئینات ایوان شرقی مسجد جامع عتیق اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع مرمت تزئینات ایوان شرقی مسجد جامع عتیق اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید