اظهار نظر پزشکی قانونی درباره شرایط سلامت روانی پدر بابک خرمدین

به گزارش وبلاگ واحدی، خبرنگاران : رئیس بخش معاینات روانپزشکی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران درباره شرایط سلامت روان والدین بابک خرمدین توضیحاتی ارائه داد.

اظهار نظر پزشکی قانونی درباره شرایط سلامت روانی پدر بابک خرمدین

به گزارش به نقل از ایرنا، دکتر مهدی صابری رئیس بخش معاینات روانپزشکی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران گفت: سازمان پزشکی قانونی هنوز در خصوص شرایط سلامت روان والدین بابک خرمدین هیچ گونه اظهار نظر رسمی و قطعی نکرده است.

وی اضافه کرد: هفته گذشته پدر و مادر مرحوم بابک خرمدین به پزشکی قانونی منتقل شدند و معاینات و مصاحبه های اولیه با آن ها انجام شد. از آنجایی که در آن موقع هنوز تعیین نبود آن ها از نظر شرایط سلامت روان در زمان ارتکاب جرم در چه شرایطی قرار داشته اند، توصیه شد در یکی از مراکز دانشگاهی تحت نظر باشند و آزمایش های لازم روی آن ها انجام گردد.

صابری ادامه داد: در مصاحبه سرپرست دادسرای جنایی تهران به درستی نتیجه آنالیز های اولیه مورد اشاره قرار گرفته است، اما متاسفانه طوری خبر انعکاس داده شد که آنالیز های پزشکی قانونی به طور کامل به انجام رسیده و آن ها به لحاظ روانی، سالم تشخیص داده شده اند. این در حالی است که متعاقب آن در این زمینه شبهاتی مطرح شد و بحث هایی به دنبال این موارد در فضای مجازی پیش آمد که لازم می دانم به عنوان مسئول بخش معاینات روانپزشکی، پزشکی قانونی شرحاتی در این زمینه داده گردد.

رئیس بخش معاینات روانپزشکی اداره کل پزشکی قانونی تهران تاکید نمود: اینکه پزشکی قانونی هنوز در خصوص سلامت روان پدر و مادر بابک خرمدین اظهار نظر رسمی و قطعی نکرده، به این دلیل است که موضوع روان شناسی قتل های زنجیره ای (اصطلاحی که در خصوص بیش از 3 فقره قتل که با روش مشابه طی زمان رخ می دهد به کار می رود) بسیار پیچیده است و باید معاینات دقیق روان پزشکی و ارزیابی ها، آزمایش ها و آزمون های روانی مختلفی در زمینه آن انجام گردد که همه این موارد احتیاجمند صرف زمان کافی است و در یک زمان کوتاه اظهارنظر قطعی درباره این گونه موارد ممکن نیست.

این متخصص روانپزشکی شرح داد: هرچند در مصاحبه ها و آنالیز های اجرا شده اولیه تعییناتی از ویژگی های شخصیتی و روانی متهمان به دست آمده اما بر اساس روال آنالیز چنین پفراینده هایی آنالیز های بیشتری در این خصوص ضروری است تا انجام گردد.

صابری توضیح داد: در ارزیابی های روانی متهمان، تشخیص بیماری روانی به دلیل تاثیر در تصمیمات کیفری دارای اهمیت است و دادستان در این بخش از تحقیقات قضایی می خواهد بداند آیا اختلالات روانی فرد به شدتی بوده که متهم در زمان ارتکاب جرم فاقد قوه تشخیص بوده باشد و به عبارت دیگر شدت بیماری روانی به این حد بوده که او بر رفتارش مطلع نباشد و مغایرت رفتار خود با قانون را درک نکند یا خیر؟

این عضو هیات علمی سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: حساسیت های موجود در چنین مواردی باعث خواهد شد که معاینات در این زمینه طولانی باشد.

صابری گفت: روز گذشته دومین جلسه آنالیز شرایط روانی آن ها برگزار گردید و در فرایند این آنالیز ها باید دید و به این نتیجه رسید که آیا این مسائل به حدی بوده است که قوه تشخیص آن ها را از بین ببرد؟

رئیس بخش معاینات روانپزشکی اداره کل پزشکی قانونی تهران اظهار کرد: این در حالی است که هنوز چیزی در خصوص مسئولیت یا برطرف مسئولیت کیفری آن ها محرز نشده، به همین دلیل است که در اولین جلسه معاینه توصیه شده در یک مرکز روان پزشکی دانشگاهی بستری شوند و چنانچه به هر دلیل این امر میسر نباشد، روانپزشکان قانونی قادرند با تکمیل اطلاعات اخذشده از منابع دیگر و انجام آزمایش های طبی و روان شناختی به نتیجه برسند که البته این فرایند زمانبر خواهد بود.

صابری با اشاره به موضوع قتل های زنجیره ای محمد بیجه که در آن کودک و نوجوانان پسر 12- 13 ساله را مورد تعرض قرار می داد و به قتل می رساند، گفت: این مورد و موارد مشابه هم یک جنایت سریالی بود و در خصوص آن بسیار بحث شد که در آن فردی که دارای انگیزه های بیمارگونه روانی بود و مسائل واضح شخصیتی داشت، به مجازات هم رسید برای اینکه صرفاً داشتن مسائل روانی و شخصیتی رافع مسئولیت فرد نبوده و دلیل بر این نیست که فرد مرتکب جنایت شده ولی مجازات نگردد.

وی به بیان یک مورد مشابه دیگر پرداخت و گفت: مثال دیگر خانمی بود به نام مهین در یکی از شهرستان ها که خانم های مسن را به عنوان قربانی انتخاب و با یک روش مشابه و خوراندن آبمیوه مسموم آن ها را به قتل می رساند و طلاهای آن ها را سرقت می کرد. همه این ها ممکن است ناشی از انگیزه های روانی و خیلی پیچیده باشد.

صابری ادامه داد: در خصوص والدین بابک خرمدین باید منابع اطلاعاتی درباره سابقه آن ها داشته باشیم و آنالیز های تکمیلی از نظر آزمایشات بالینی و روان پزشکی روی آن ها انجام گردد که ممکن است احتیاج به زمان بیشتری داشته باشد به همین دلیل با تاکید دادستانی سعی بر این است که این آنالیز ها از جمله آزمایش های روانشناسی تا حد امکان با سرعت و در عین حال با دقت انجام گردد.

رئیس بخش معاینات روانپزشکی اداره کل پزشکی قانونی تهران تاکید نمود: با توجه به سالخوردگی والدین بابک خرمدین، احتمال آسیب های روانی و حتی اختلالات مغزی در آن ها وجود دارد و این موضوع نیز مطرح است، اما قطعیتی در کار نیست تا نتیجه آزمایش ها تعیین گردد.

صابری توضیح داد: تاکید ما در پزشکی قانونی بر این است که برخلاف آنچه در جامعه شایع شد، پزشکی قانونی در یک مصاحبه روانپزشکی و در یک زمان کوتاه نمی تواند تشخیص دهد که آن ها از سلامت روان برخوردارند و این موضوع را نمی تواند اعلام کند. تا اینکه بر اساس آزمایش های نهایی به نتیجه برسد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1805

به "اظهار نظر پزشکی قانونی درباره شرایط سلامت روانی پدر بابک خرمدین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهار نظر پزشکی قانونی درباره شرایط سلامت روانی پدر بابک خرمدین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید