باغ تاریخی عباس آباد از آثار باستانی استان مازندران

به گزارش وبلاگ واحدی، باغ تاریخی عباس آباد

در این مقاله به رشته کوه های البرز سفر می کنیم تا شما را با یکی از آثار باستانی استان مازندارن بنام باغ تاریخی عباس آباد آشنا کنیم . این باغ در فاصله 9 کیلومتری شهر بهشهر در میان جنگل های انبوه واقع شده است.

باغ تاریخی عباس آباد از آثار باستانی استان مازندران

جهت دریافت خدمات پلان دوبلکس کوچک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

بلیط هواپیما در طاهاگشت

باغ تاریخی عباس آباد مازندارن یکی از عظیم ترین و قدیمی ترین باغ های ایران بشمار می رود که در میراث جهانی ینسکو نیز به ثبت رسیده است . وقت آن رسیده است تا شما نیز از این باغ تاریخی دیدن کنید تا زیبایی های حیرت انگیز این باغ را با چشم خود ببینید

این مجموعه شامل سد عباس آباد، مخزن و دریاچه سد، گل باغ، کاخ، حمام، آسیاب آبی و دو برج آجری می گردد. این مجموعه به دستور شاه عباس اول صفوی در سال های 1020 و 1021 ه .ق در محلی که پیشتر خرگوران نام داشت ساخته شده است و در حال حاضر مهم ترین باغ غیر کویری ایران به شمار می آید. وسعت آن نزدیک به 500 هکتار است.

آسیاب آبی

آسیاب مذکور به فاصله تقریبی 5 کیلومتری جنوب باغ در میان دو رود پر آب احداث شده است. مصالح عمده تشکیل دهنده سازه فوق سنگ، آجر و ملات ساروج است. راه دسترسی به آسیاب به وسیله یک جاده سنگ فرش امکان پذیر می گردد. نحوه کارکرد بنای فوق بدین طریق است که آب به وسیله کانال سرپوشیده به سمت کانال روباز آجری راهنمایی شده، سپس با یک شیب تقریبا مناسب به سمت چرخ آسیاب حرکت نموده و موجب به حرکت درآمدن پره های چرخ می شده است. مهندسان دوره صفوی با احداث آسیاب آبی در محل مورد نظر، از انرژی آب بیشترین بهره را برای به حرکت در آوردن چرخ های آسیاب برده اند.

برج آجری

در این مجموعه دو برج آجری به قطر 7 متر و به ارتفاع 14 متر از دوران صفویه به یادگار مانده است. مصالح عمده سازه مذکور، ملاط ساروج و آجر است. با توجه به ساختار دو بنای برج که بر روی محور آبرسانی قرار دارند، می توان گفت که برج ها صرفا عملکرد نگهبانی نداشته و با توجه به اختلاف ارتفاع محوطه گلباغ نسبت به باغ، دو برج در واقع برای جلوگیری از ضربات قوچی شکل سیالات، توسط مهندسان دوره صفویه مد نظر قرار گرفته اند.

حمام

در ضلع غربی باغ و متصل به آن و در سطحی پایین تر از باغ، بنای حمام تاریخی با زیر بنایی به وسعت 160 متر مربع قرار گرفته است. بر اساس آنالیز های به عمل آمده، پوشش سقف بنای حمام گنبدی شکل و مصالح عمده سازه آن آجر بوده و همچنین از تزیینات کاشی و ملاط ساروج در آن استفاده شده است. هر حوض در فضای سربینه حمام تاریخی عباس آباد بهشهر دارای دو سیستم آبرسانی آب سرد و آب گرم بوده که از اهمیت های تاریخی این مکان است.

گرمخانه

در واقع فضای گرمخانه محل شستشو و استحمام بوده که در ضلع جنوب شرقی احداث شده است. بر اساس یافته های باستان شناسی، فضای گرمخانه بنای حمام تاریخی عباس آباد دارای حوض های متعدد بوده است. حوض های متعدد در بنای این حمام، بیان کننده رعایت بهداشت و عدم استفاده از خرانه به صورت عمومی است. علاوه بر مورد فوق و با توجه به خاکبرداری های اجرا شده، تعیین شده که فضای گرمخانه مزین به کاشی با لعاب هایی به رنگ های مختلف بوده است.

گلباغ

محوطه گلباغ یا ایستگاه توزیع آب به فاصله 600 متری از باغ واقع شده است. این گلباغ در حقیقت در ادامه یک شیب قرار داشته به نحوی که، شیب را بریده و آن را به صورت یک سطح تقریبا صاف در آورده اند. آب چشمه به محوطه فوق راهنمایی می شده، سپس با گردش در حوض های متعدد به یک آرامش و تصفیه می رسید و بعد از آن به پیروی از سطح شیبدار و همچنین لوله های سفالی به سمت باغ اصلی حرکت می کند. وسعت منطقه گلباغ در حدود 3500 متر مربع است و بر اساس بقایای معماری برج محوطه گلباغ در دوره صفویه، به لحاظ اهمیت در امر آبرسانی، توسط نگهبانانی محافظت شده است.

سد

سد دریاچه با گنجایش 600 هزار مترمکعب از نوع مخزنی است. این سد توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 745 در زمره آثار تاریخی و فرهنگی ایران قرار گرفته و بنای آن از دوره صفویه در میان دره ای عمیق احداث شده است. مصالح عمده سازه مذکور، سنگ، آجر و ملاط ساروج است. سد سه دریچه خروجی دارد و در پشت آن پشت بندی قرار گرفته که دارای دو گونه کاربری است که به عنوان پشت بند سد و همچنین به عنوان مرکز تخلیه و چاه تخلیه آب محسوب می گردد.

منبع تامین کننده آب مخزن سد، آب سرچشمه است. مهندسان سازنده سد به گونه ای آن را طراحی نموده اند که هرگاه احساس می شد که مخزن سد، حداکثر آبگیری را انجام داد و انرژی پتانسیل آب در حال فشار بر روی دیوار سد است، آب از دریچه خروجی سد تخلیه نگردد، زیرا در آن حالت تخلیه آب از دریچه، موجب تخریب بیشتر سد می گردد. ساخت تونل زیرزمینی در زمان صفویه و مرتبط کردن آن به جرز مرکزی چهارطاقی عمارت و همچنین خارج کردن تونل در پایین دست دیواره سد، که در زمان ازدیاد فشار آب، امکان باز کردن دهانه کانال سرپوشیده وجود داشته، موجب شده که فشار آب از دیواره سد کاسته شده و به سمت مرکز، راهنمایی گردد. بر بالای چهارطاقی آثار فواره و حوض موجود است. آبرسانی به این بنا به وسیله لوله های سفالی که آب چشمه فرادست را به آنجا راهنمایی می کرد، اجرا شده بود.

کاخ

در فاصله تقریبی 2 کیلومتری شمال باغ بر بالای کوه مشرف بر دشت بهشهر و خلیج میانکاله، بقایای آثار معماری از دوره صفوی شناسایی شده است که به نظر می رسد محل احتمالی کاخ باغ بوده باشد. با توجه به موقعیت ساختاری بنای شناسایی شده بر بالای کوه و همچنین بدست آمدن سفال های پوشش بام لعابدار با لعاب های آبی، آبی فیروزه ای، سبز و قهوه ای و عدم دستیابی به بقایای معماری کاخ در کاوش های باستان شناسی در محوطه اصلی باغ، می توان گفت محل کشف شده مکان احتمالی کاخ پادشاهان صفوی در عباس آباد باشد.

باغ

باغ تاریخی عباس آباد، بر بالای تپه ای طبیعی احداث شده است، بدین ترتیب که مهندسان دوره صفوی با بریدن تپه و ایجاد پله و صفه، باغی مطبق و پلکانی را ایجاد نموده و در بالاترین قسمت تپه اقدام به عمارت سازی کردند. این باغ بر اساس شواهد بدست آمده، یکی از بی نظیرترین باغ های ایرانی است.

در حال حاضر باغ عباس آباد مهم ترین باغ غیر کویری ایران محسوب می گردد

معماری در باغ و باغ سازی کاملا به صورت قرینه انجام پذیرفته که سبب زیبایی آن شده است. مهندسان و معماران دوره صفوی با احداث باغ به روش پلکانی و مطبق و همچنین با به کارگیری سطوح شیب دار و لوله های سفالی، علاوه بر زیبایی، موسیقی آب را در باغ ایجاد نموده اند که سبب آرامش افراد مستقر در باغ می گردد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید تاج محل و کاخ الحمرا نیز نمونه های باغ ایرانی هستند که در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده اند.

دریاچه

دریاچه طبیعی عباس آباد وسعتی بالغ بر 10 هکتار دارد که در زمان آبگیری ارتفاع آب به 18 متر می رسد. در میان مرکز دریاچه مصنوعی عباس آباد بهشهر بنایی آجری به شکل چهار طاقی وجود دارد که زمانی سطح فوقانی آن بستر بنایی با مصالح چوب و سقفی سفالی را تشکیل می داد. چهار طاقی مذکور در زمان آبگیری سد به زیر آب می رود و تنها سطح فوقانی آن بسان جزیره ای بیرون از آب قرار می گیرد. از شگفتی های این عمارت عدم وجود پله آجری در بنا و اطراف چهار طاقی است. آب دریاچه از آب های زمستانی اطراف تامین می گردد که با یاری کانال های جمع آوری به دریاچه ریخته و در تابستان جهت آبیاری شالیزارهای برنج و تامین آب روستاهای اطراف مورد استفاده قرار می گرفته است.

احتمالا عمارت میان دریاچه در ابتدا برای مقاوم سازی سد ایجاده شده بود و بعدها به آن کاربری تفریح داده اند.جهت کاربری تفریحی عمارت داخل استخر، دسترسی به آن به وسیله یک پل چوبی اسکله مانند که در جهت شمال بنای مذکور ایجاد نموده بودند، امکان پذیر می شد. اما بنای عمارت علاوه بر کاربردی تفریحی دارای کاربری علمی و فنی در سد سازی بوده است، چراکه از فشار آب جلوگیری می کند و مانع از تخریب سد می گردد. این دریاچه به دلیل دسترسی مناسب، آثار باستانی، آب و هوای مناسب و بسیاری زیبایی های طبیعی دیگر از مکان های محبوب برای گردشگران است.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت

منبع: تاپ تراول
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1002

به "باغ تاریخی عباس آباد از آثار باستانی استان مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باغ تاریخی عباس آباد از آثار باستانی استان مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید