روف گاردن: بام سبز تهران، راهنمای گشت و گذار در بوستان جنگلی لویزان

به گزارش وبلاگ واحدی، برای تهران چندین تنفس گاه سبز به جای مانده است. بوستان هایی مثل لویزان، سرخه حصار، چیتگر و پردیسان. این لکه های سبز غیر از راحت تر کردن تنفس برای ساکنان تهران، امکاناتی را هم برای بازی، سرگرمی و گشت و گذار برای آنها فراهم می نمایند. یکی از زیباترین این بوستان ها، بوستان جنگلی لویزان است که تقریبا 14 کیلومترمربع وسعت دارد. این پارک جنگلی اوایل دهه 1340 به صورت مصنوعی به وجود آمد، تا از پیشرفت بافت شهری تهران جلوگیری کند و حالا خود تبدیل به سرگرمیگاهی دلپذیر شده. برای یک آخر هفته پاییزی که درس و مدرسه بچه ها امکان زیادی را برای سفر به خارج از شهر نمی گذارد، می توان فرمان را به سمت شمال شرقی تهران چرخاند و به جنگل رسید. از دوچرخه سواری، پیاده روی و بازی های دسته جمعی مثل زو (کبدی)، هفت سنگ، قایم باشک، طناب کشی گرفته تا کباب و ناهار و استراحت در این بوستان فراهم است. به اینها باید منظره ها سرسبز و گاه پاییزی را هم اضافه نمود. این بوستان پستی، بلندی و پیچ و خم های زیادی دارد، بنابراین به علائم هشداردهنده در بوستان بسیار دقت کنید.

روف گاردن: بام سبز تهران، راهنمای گشت و گذار در بوستان جنگلی لویزان

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

جنگل شرقی

بوستان جنگلی لویزان که در شرق تهران واقع شده است، یکی از بوستان های بزرگ تهران است که البته در روزهای آخر هفته شلوغ می گردد. اگر برای آخر هفته راهی آنجا شدید، هم موقع رانندگی و هم پیاده روی بسیار مراقب باشید. چون هم جاده داخلی اش، پرپیچ و خم است و هم خودروها در این جاده با سرعت بالایی می رانند.

کجا بمانیم؟ | متل شیان

غیر از شب مانی در کمپ و چادر، در بوستان لویزان امکان اقامت دیگری هم دارید. متل شیان در تهران معروف است.

چطور برسیم؟

راستا اول یا ورودی غربی: وارد بزرگراه همت شرق یا شهید زین الدین شوید و بعد به سمت خروجی امام علی (ع) شمال بپیچید. در آنجا وارد خروجی لویزان مبارک آباد و بعد خیابان شهید بیات شوید. در میدان شهید طجرلو به سمت خیابان شهید طجرلو بپیچید و از ورودی غربی وارد بوستان شوید.

راستا دوم یا ورودی شرقی: وارد بزرگراه صدر شوید و از آنجا هم وارد بابایی شرق شوید. در این بزرگراه خروجی هنگام را بپیچید تا ورودی شرقی بوستان را ببینید. ورودی دیگری هم در جنوب بوستان وجود دارد که البته راستاهای دسترسی به آن هنوز کامل نشده است.

کجا بگردیم؟ | در میان جنگل و پرنده

از زمان احداث باغ پرندگان در بوستان لویزان، پرنده نگری هم به جذابیت های طبیعت گردی این بوستان اضافه شده است.

طبیعت گردی: لویزان یکی از بوستان های بزرگ تهران است و بنابراین در آنجا می توانید حسابی از طبیعت لذت ببرید. این بوستان پر است از درختانی مثل کاج، انواع سرو، چنار، اقاقیا، زبان گنجشک، توت و مو. در این بوستان غیر از پیاده روی و گردش در میان درختان امکاناتی مثل: سرویس بهداشتی، متل، رستوران، سفره خانه سنتی، مجموعه ورزشی و بازی بچه ها، آلاچیق، ساختمان پلیس و مسجد وجود دارد.

باغ پرندگان: فاز اول باغ پرندگان، اوایل سال 92 با ورود 20 هزار پرنده بهره برداری شد. حالا هم حدود250 گونه مختلف آسیایی و آفریقایی مثل انواع طوطی، کبوتر، جغد، عقاب، کرکس، شاهین، طاووس، فلامینگو، مرغابی، شترمرغ و انواع پرندگان آبزی را می توانید در آن ببینید. پرندگان اینجا تقریبا آزاد هستند و تا ارتفاع 30 متری که تورهایی تعبیه شده، می توانند پرواز نمایند. این مجموعه در بخش شرقی بوستان قرار گرفته و اگر فقط می خواهید در این باغ بگردید، برای رسیدن به آنجا باید از بزرگراه شهید بابایی شرق، بعد از هنگام در خیابان کوهستان به سمت پارکینگ بپیچید. در آنجا به یاری اتوبوس های موجود، به بلیت فروشی می رسید. خوشبختانه در شرق تهران، به میزان کافی تابلوی راهنما برای رسیدن به باغ پرندگان نصب شده است.

منبع: سرزمین من، ماهنامه ایران شناسی و همشهری

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2060

به "روف گاردن: بام سبز تهران، راهنمای گشت و گذار در بوستان جنگلی لویزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روف گاردن: بام سبز تهران، راهنمای گشت و گذار در بوستان جنگلی لویزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید