بعد از تزریق واکسن کرونا چه بخوریم؟!

به گزارش وبلاگ واحدی، رژیم غذایی شما نمی تواند از ابتلا به بیماری کووید-19 پیشگیری نموده یا درمانی ریشه کن کننده برای آن باشد. همچنین، رژیم غذایی نمی تواند اثربخشی واکسن را بیشتر نموده یا عوارض جانبی را به حداقل برساند.

بعد از تزریق واکسن کرونا چه بخوریم؟!

هنگامی که با یک عفونت مبارزه می کنید، بدن شما به مواد مغذی و انرژی برای پشتیبانی از سیستم ایمنی خود احتیاج دارد، و بعضی مواد غذایی می توانند به فرایند بهبودی یاری نمایند.

به همین ترتیب، هنگامی که برای واکسیناسیون کووید-19 آماده می شوید، ممکن است این پرسش برای شما مطرح گردد که آیا باید خوراکی خاصی را پس از دریافت واکسن برای تقویت سیستم های دفاعی بدن مصرف کنم.

نخست، باید به این نکته اشاره داشت که رژیم غذایی شما نمی تواند از ابتلا به بیماری کووید-19 پیشگیری نموده یا درمانی ریشه کن نماینده برای آن باشد. همچنین، رژیم غذایی نمی تواند اثربخشی واکسن را بیشتر نموده یا عوارض جانبی را به حداقل برساند.

با این وجود، مصرف غذا های مغذی و ضد التهاب می تواند به پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن یاری نموده و به بدن که پس از تزریق واکسن باید به سختی کار کند تا پادتن فراوری کند، یاری کند. دکتر نیکت سونپال، متخصص دستگاه گوارش در نیویورک، مصرف و پرهیز از بعضی خوراکی را توصیه نموده است که در ادامه با آن ها بیشتر آشنا می شویم.

غذا های تازه و کامل به بدن یاری می نمایند تا آن چه برای حفظ سلامت خود احتیاج دارد را انجام دهد.

میوه ها و سبزیجات: به گفته دکتر سونپال، میوه ها و سبزیجات سرشار از مواد مغذی هستند و می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن یاری نموده و به بدن در پیشگیری از ابتلا و همچنین مبارزه بهتر با بیماری یاری نمایند.

به طور خاص، سبزیجات و میوه های سرشار از ویتامین C می توانند به بدن در فراوری گلبول های سفید بیشتر که وظیفه مبارزه با عفونت ها و بیماری ها را بر عهده دارند، یاری می نمایند. مرکبات مانند گریپ فروت، پرتقال، و لیمو ها حاوی سطوح بالای ویتامین C هستند، اما فلفل دلمه ای قرمز حتی از محتوای ویتامین C بیشتری نسبت به آن ها برخوردار است.

سبزیجات سبز مانند بروکلی و اسفناج سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند که این مواد به محافظت از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد مضر یاری می نمایند. این مساله مهم است، زیرا رادیکال های آزاد - مولکول های ناپایداری که به DNA و پروتئین های درون سلول های بدن ما آسیب می رسانند - می توانند موجب استرس اکسیداتیو شوند که ممکن است به طور بالقوه شما را نسبت به ابتلا به بیماری آسیب پذیر سازد.

مغزدانه ها: مغزدانه ها منابع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که به پیشتیبانی از سلامت سیستم ایمنی بدن و عملکرد مطلوب قلب یاری می نمایند. آن ها همچنین به کاهش و مهار التهاب یاری می نمایند.

مطالعه ای در سال 2016 که در نشریه The American Journal of Clinical Nutrition منتشر شد، نشان داد که مصرف منظم مغزدانه ها با مقادیر کمتر نشانگر های زیستی التهابی مرتبط بوده است. بادام سرشار از ویتامین E است که به عملکرد مطلوب سیستم ایمنی بدن یاری می نماید.

بادام هندی سرشار از منیزیم است که یک ماده معدنی با خواص ضد التهابی محسوب می گردد و به کاهش فشار خون و تقویت سلامت قلب یاری می نماید. گردو سرشار از آنتی اکسیدان های قدرتمند است و مطالعه ای در سال 2012 که در نشریه Food & Function منتشر شد، نشان داد که از این نظر بالاتر از بادام، گردوی آمریکایی و پسته قرار می گیرد.

ماهی های چرب: ماهی های چرب مانند سالمون و تن سرشار از اسید های چرب امگا-3 هستند که چربی هایی دوستدار قلب محسوب می شوند و می توانند التهاب و فشار خون را کاهش داده و از تشکیل پلاک در سرخرگ ها پیشگیری نمایند.

پژوهش ها نشان داده اند که چربی های امگا-3 نه تنها به پیشگیری از بیماری قلبی و سکته مغزی یاری می نمایند، بلکه به مدیریت بیماری های خودایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید نیز یاری نموده و به طور بالقوه در برابر سرطان و شرایط دیگر از انسان محافظت می نمایند.

سوپ مرغ: زمانی که بیمار هستید سوپ مرغ یکی از بهترین گزینه هایی است که می توانید برای تقویت بدن خود بخورید. سوپ مرغ دارای خواص ضد التهابی است که به تسکین علائم ناشی از مقابله با بیماری یاری می نماید.

به عنوان مثال، هویج، پیاز و کرفس موجود در این سوپ مواد معدنی ضروری مانند پتاسیم و آهن را ارائه می نمایند و منابع خوبی از بتاکاروتن هستند که شکلی از ویتامین A است و به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می نماید.

افزون بر این، مرغ میزان قابل توجهی از پروتئین را ارائه می نماید که به تقویت پادتن ها و عملکرد درست سیستم ایمنی بدن یاری می نماید. آب سوپ نیز برای هیدراته نگه داشتن بدن مفید است و به پاکسازی حفره های بینی یاری می نماید.

آب: مصرف مایعات به میزان زیاد یکی از توصیه های همیشگی پزشکان برای بیمارانی است که با یک عفونت مبارزه می نمایند. زمانی که فردی بیمار است، بدن وی به واسطه مواردی مانند تب، گرفتگی بینی، اسهال و استفراغ آب از دست می دهد، از این رو، جبران مایعات از دست رفته اهمیت دارد.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، نوشیدن آب فراوان پس از دریافت واکسن کویید-19 را برای یاری به کاهش ناراحتی ناشی از عوارض جانبی احتمالی، مانند تب توصیه نموده است. افزون بر این، هیدراته نگه داشتن بدن در وهله نخست به تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از ابتلا به بیماری یاری می نماید.

آب به مرطوب نگه داشتن جهت های بینی یاری می نماید، از این رو، مخاط می تواند با ویروس ها و عوامل بیماری زای دیگر پیش از این وارد بدن شوند، مقابله کند.

همچنین، آب میزان اکسیژن خون را افزایش می دهد که به سیستم ایمنی بدن برای عملکرد موثرتر یاری می نماید.

صدف چروک: صدف چروک سرشار از روی (زینک) است که این ماده معدنی به مقابله با عوامل بیماری زا و فراوری پروتئین بیشنر برای مبارزه با عفونت های ویروسی یاری می نماید. از این رو، زمانی که به تقویت سیستم ایمنی بدن خود احتیاج دارید، این ماده غذایی می تواند یکی از گزینه هایی باشد که مد نظر قرار می دهید.

نکته: مصرف صدف چروک خام یا نیم پز می تواند شما را در معرض خطر عفونت هایی خاص و بیماری شدید قرار دهد. پیش از خوردن صدف های چروک آن ها را به خوبی بپزید.

پس از دریافت واکسن کویید-19 بهتر است از مصرف خوراکی های زیر پرهیز کنید.

غذا های بسیار فرآوری شده: در شرایطی که مصرف گاه به گاه خوراکی هایی مانند چیپس سیب زمینی یا کلوچه ها مسئله ای ایجاد نمی نماید، اما زمانی که در کوشش برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود هستید، این قبیل خوراکی ها گزینه های خوبی نیستند.

غذا های بسیار فرآوری شده می توانند موجب افزایش قند خون شوند که به نوبه خود می تواند افت عملکرد سیستم ایمنی بدن را موجب گردد. زمانی که سیستم ایمنی عملکرد درست خود را ارائه نکند، ورود ویروس ها یا دیگر عوامل بیماری زا به بدن نیز راحت تر صورت می گیرد.

همچنین، غذا های بسیار فرآوری شده حاوی مواد التهاب زا هستند که توانایی بدن برای مبارزه با عفونت ها را کاهش داده و ممکن است به تشدید علائم بیماری منجر گردد.

الکل: اگر قصد دارید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت نموده و از آن پشتیبانی کنید، بهتر است از مصرف الکل پرهیز کنید. الکل می تواند به طور مستقیم سیستم ایمنی بدن را سرکوب کند. به بیان دیگر، بدن شما عملکرد موثر و کارآمد در مبارزه با ویروس ها و بیماری را نخواهد داشت.

همچنین، الکل موجب کاهش باکتری های خوب در دستگاه گوارش می گردد که محافظت در برابر عفونت را دشوارتر می نماید. افزون بر این، الکل موجب کم آبی بدن می گردد که ممکن است بعضی عوارض جانبی واکسن مانند بدن درد را تشدید کند.

منبع: فرادید
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1760

به "بعد از تزریق واکسن کرونا چه بخوریم؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعد از تزریق واکسن کرونا چه بخوریم؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید