بیماران ICU مستعد صدمات کلیوی، مصرف آنتی بیوتیک باید مدیریت گردد

به گزارش وبلاگ واحدی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نسبت به مستعد بودن بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه به صدمات کلیوی، هشدار داد.

بیماران ICU مستعد صدمات کلیوی، مصرف آنتی بیوتیک باید مدیریت گردد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، انجمن مراقبت های ویژه ایران، سید حسین اردهالی، روز چهارشنبه در حاشیه هفتمین کنگره بین المللی مراقبت های ویژه ایران در مرکز همایش های رازی تهران، گفت: یکی از مسائل بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه، بروز نارسایی حاد کلیه و صدمات کلیوی است که باید با تشخیص به موقع عارضه، از خطرات و عوارض آن جلوگیری کرد.

رئیس بخش مراقبت های ویژه بیمارستان شهدای تجریش، اضافه نمود: اصولاً بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه با بیماری های زمینه ای و سایر مسائل جسمی مثل فشار خون، اعمال جراحی و…، روبرو هستند که آنها را مستعد صدمات کلیوی می کند.

وی ادامه داد: تماس با برخی داروها نیز بیماران را مستعد صدمات کلیوی می کند که ما اقدامات لازم را برای مراقبت از این بیماران انجام می دهیم. با این حال، موضوع مهم در این ارتباط، تشخیص به موقع عارضه است که می تواند بیمار را از خطرات آسیب های کلیوی دور نگه دارد.

این فوق تخصص مراقبت های ویژه، اضافه نمود: یکی از روش های پیشگیری، درمان های جایگزین ممتد کلیوی است. در این روش، بیمار بدون خارج شدن از بخش مراقبت های ویژه، درمان های لازم را دریافت می کند.

اردهالی در ادامه بر مصرف هدفمند آنتی بیوتیک ها در بخش مراقبت های ویژه تاکید نمود و گفت: مصرف آنتی بیوتیک باید بر مبنای پروتکل رایج بیمارستان باشد. در گذشته به دلیل عدم حضور فوق تخصص مراقبت های ویژه در این بخش ها، با چنین مسائلی روبرو بودیم.

وی اضافه نمود: در حال حاضر 150 فوق تخصص مراقبت های ویژه در کشور داریم و هر سال حدود 20 نفر در این رشته فارغ التحصیل می شوند که ضروری است از حضور این افراد در بخش مراقبت های ویژه، بهتر استفاده گردد.

هفتمین کنگره بین المللی مراقبت های ویژه ایران تا روز 20 دی ماه در سالن همایش های رازی ادامه خواهد داشت

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 828

به "بیماران ICU مستعد صدمات کلیوی، مصرف آنتی بیوتیک باید مدیریت گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماران ICU مستعد صدمات کلیوی، مصرف آنتی بیوتیک باید مدیریت گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید