جاذبه های گردشگری شهداد؛ گرمترین نقطه کره زمین

به گزارش وبلاگ واحدی، شهداد یکی از گرمترین نقاط کره زمین است که در استان کرمان واقع شده و دارای جاذبه هایی از جمله قلعه کهنه، قلعه رموک، تنگ رتیل، منطقه گندم بریان، کوه پلوار، رود کال شور، دره زبان مار، امام زاده زید و ... است.

جاذبه های گردشگری شهداد؛ گرمترین نقطه کره زمین

شهداد درون دشت لوت و در فاصله حدود 80 کیلومتری شهر کرمان قرار گرفته است و به عنوان یکی از گرم ترین نقاط کره زمین شناخته می گردد زیرا در بخش هایی به نام گندم بریان و ریگ سوخته دمای آن به 100 درجه نیز می رسد. شهداد یکی از قدیمی ترین بخش های ایران است که زمانی به عنوان مرکز منطقه آرتا شناخته می شده است.

موقعیت جغرافیایی شهداد بر روی نقشه

1. کوه پلوار

پلوار رشته کوهی به طول 147 کیلومتر کشیده شده از شمال به جنوب شرقی است که بخش جنوبی کویر را از منطقه مرکزی کشور جدا می نماید و شهر کرمان را از حرکت شن های روان کویر محافظت می نماید. در بخش غربی این کوه ها روستاهای وستاهای سکنج، دربر، ده سفید، بلبلوئیه، حسین آباد قرار گرفته است و ارتفاع آن در بلندترین بخش به بیش آر 4100 متر می رسد.

کوه پلوار یکی از جاذبه های گردشگری شهداد

2. گندم بریان

گندم بریان یکی از مرموزترین بخش های شهداد در فاصله 48 کیلومتری شهر است که مساحتی در حدود 200 کیلومترمربع دارد و به گفته متخصصان هیچ گیاه و موجود جانداری در اینجا زندگی نمی نماید و امکان زندگی در اینجا فراهم نیست. تپه های این منطقه سراسر پوشیده از گدازه های آتشفشانی است.

مردم بومی معتقدند به خاطر وجود این منطقه در نزدیکی جاده ابریشم، تاجران هنگام عبور در فصل تابستان متوجه می شدند که گندم های آنها از شدت گرما بریان می شده که به همین دلیل به آن گندم بریان میگویند رفتن به این بخش فقط در زمستان و اویل بهار امکان بپذیر است.

منطقه گندم بریان؛ یکی از گرم ترین نقاط روی کره زمین

3. کال شور

زمانی که وارد این کویر شوید با یک رود اسیدی جالب روبرو خواهید شد که فضای زیبا در طلاقی با این دشت گرم به وجود آورده است. البته رود کال شور یک رود فصلی است و برای دیدن آن در فصل های پر آب سال باید به این منطقه مراجعه کنید. این رود از شمال گندم بریان شروع می گردد و تا سردشت کویر لوت ادامه می یابد. اگر می خواهید این رود را ببینید باید وارد منطقه ریگ پنج انگشت شوید، برای این کار باید از جاده خاکی نهبندان بهره ببرید.

رود کال شور در نزدیکی شهر شهداد کرمان

4. تنگ رتیل

در فاصله 130 کیلومتری شهداد با یکی از تنگه های عمیق و زیبای کویر لوت روبه رو می شوید که شباهت فراوانی به لوکیشن های فیلم مدمکس دارد. اینجا تنگه ریتل است یکی از عجیب ترین بخش های کویر لوت که متاسفانه کاملاً ناشناخته باقی مانده است. علت نام گذاری تنگه آن است که در داخلش حیوانی به نام ریتل شتری یا خورشیدی زندگی می نماید.

تنگ رتیل یکی از جاذبه های گردشگری شهداد

4. جاده شهداد به نهبندان

در کشور ما کمتر جاده های زیبا و مناسب برای گردشگری وجود دارد، اگر هم چندتایی را بشناسیم بیشتر در جهت شمالی کشور است. اما جاده ای در منطقه شهداد وجود دارد که شما فقط در فیلم های آمریکایی آن ها را دیده اید. جاده شهداد به نهبندان یکی از این جاده هاست. وقتی در این جاده حرکت می کنید گویی در حال رفتن به آخر جهان هستید، انگار جاده ای در دل برزخ کشیده اند و شما تنها مسافر آنید. در سمتی از جاده یک کلوت عظیم و زیبا به نام قصر جن و پری قرار گرفته است که بر زیبایی این جهت افزوده است. پیشنهاد می کنیم عبور از این جاده را حتما در برنامه سفر خود به شهداد قرار دهید.

مطالب مرتبط: جاده اسالم به خلخال، جاده ای به سمت بهشت

جاده زیبای شهداد به نهنبدان

6. دره زبان مار

عمل فرسایش خاک در کویر یک امر عادی است که به طور گسترده ای دائماً در حال روی دادن است. در منطقه شرقی کلوت ها یک بخش قابل توجهی فرسایش خاک همراه با فرورفتگی چند متری پدید آمده است که از وقتی از بالا و تصاویر ماهواره ای به آن نگام می کنیم گویی زبان عظیم ماری در دل کویر است بخصوص بخش انتهایی آن که با دو انشعاب از هم جدا می گردد. به همین دلیل به این بخش دره زبان مار میگویند.

دره زبان مار یکی از جاذبه های گردشگری شهداد

چگونه به شهداد برویم؟

برای دیدن این جاذبه های زیبا ابتدا باید به شهداد برویم، برای این کار بایستی اول خود را به کرمان رساند سپس با استفاده از جاده قدیم کرمان - بم وارد جاده شهداد شد و به سمت این منطقه حرکت کرد. شما از کرمان چیزی در حدود 90 کیلومتر را باید طی کنید.

تهران - قم - کاشان - نایین - یزد - رفسنجان - کرمان (980 کیلومتر - 10 ساعت)

مطالب مرتبط:معرفی سوغات کرمان

کلام آخر

یکی از تفریحات پرطرفدار در کویرها، شتر سواری می باشد که تجربه ای جالب از درک زندگی در کویر است. در کلوت شهداد نیز این امکان را مهیا نموده اند تا در زیر آسمان کلوت، سوار بر شتر شده و گشتی در این منطقه زده و کلوت را سوار بر شتر نظاره کنید.

گروه گردشگری خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1537

به "جاذبه های گردشگری شهداد؛ گرمترین نقطه کره زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری شهداد؛ گرمترین نقطه کره زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید