حمام خان سنندج؛بنای تاریخی و قدیمی کردستان، عکس

به گزارش وبلاگ واحدی، این حمام در بافت قدیمی و هسته مرکزی شهر واقع شده و این یکی از بزرگ ترین حمام های کردستان به شمار می آید.

حمام خان سنندج؛بنای تاریخی و قدیمی کردستان، عکس

حمام خان سنندج

حمام خان در ضلع شمالی بازار سرپوشیده سنندج، پایین تر از مسجد داروغه واقع است. راه های دسترسی به این بنا از خیابان های انقلاب و طالقانی و از سمت میدان انقلاب میسر است. از سمت خیابان چهارباغ و کوچه های پشت بازار و از سمت شمال میدان سنندج نیز می توان به آن دسترسی داشت.

تاریخچه حمام ظهیری

با استناد بر کتیبه سنگی موجود بر سردر ورودی، حمام در سال 1220ق به دستور امان الله خان اردلان، والی کردستان ساخته شد و در سال 1295ق به سبب تملک آن از سوی امین التجار (دوران حکومت فرهاد میرزای معتمدالدوله، عموی ناصرالدین شاه) مورد بازسازی و باز سازی عمده قرارگرفت.

کتیبه های داخل آهنگری های اضلاع شمالی و جنوبی سکوهای سربینه قدمت آن ها به سال 1259 ه.ق برمی گردد. در زیر لایه جدید آهنگری های دوره اول تقریباً به صورت عمده قرار می گیرد، به جز مواردی که در سکوهای شمالی و جنوبی سربینه (حمام سرد) باقی مانده است.

بازسازی و بازسازی

در سال 1377 حمام خان به تملک اداره کل میراث فرهنگی درآمد و کار بازسازی آن از سال 1378 آغاز شد.

معماری زیبای حمام خان سنندج

حمام دارای بخش های مختلفی از جمله سردر ورودی، سربینه (رختکن)، میان در بینه و خلوتی، سرویس های بهداشتی، حمام گرم، خزینه، آب انبار اضافی و تون است. ترکیب بندی فضاهای حمام با آب نماهای زیبایی با استفاده از آب قنات صورت گرفته است.

در دو سکوی این حمام دو آب نما از زمان امین التجار پرشده بودند و در هنگام بازسازی کشف شدند. باوجودی که تمام سنگ ها و فواره آن ها تخریب شده بودند که بازسازی شده اند. استفاده از فضاهای کفش کن در زیر سکوها، قابل توجه است. حمام در بخش سرد سه آب نما و در بخش گرم دو آب نما و در هر یک از خلوتی ها آب نمایی در کف داشته است.

کف حمام سنگ از مرمر و ازاره و درپوش حمام سرد از سنگ تیشه ای است. سقف تمام فضاهای حمام از ترکیب طاق و گنبد است که در استحکام و ایستایی ساختمان نقش مهمی داشته است. بنا از سنگ و آجر و آهک به صورت بسیار گسترده ساخته شده است و ملات آبی در این ساختمان نقش عمده ای داشته است.

از خصوصیات شاخص این بنا تزئینات پرکار آهک بری با نقش و نگار متنوع و کاشی کاری هفت رنگ با موضوع های متنوع است. تمام سطح داخلی فضاهای حمام سرد و حمام گرم، خلوتی ها و حتی خزینه به شکلی متنوع آهک بری شده است. آهک بری های این حمام بسیار پرکار است و در آن نقوش گل و گیاه، هندسی، نقش های حیوان، انسان و ترکیب انسان - پرنده بکار رفته است.

نقش پرندگان نر و ماده و استفاده فراوان از نقش شیر و طاووس در حمام های گرم و سرد به طور مقارن در دو طرف سردر ورودی واقع شده است. در اضلاع دیگر نیز نقش های اسلیمی، گل وبوته، گل وبلبل به شکل ترکیبی در کاربندی های سقف گنبدها به چشم می خورد.

در حاشیه نقش ها و طرح های اسلیمی شکل های هندسی بکار رفته است. چهار طاووس در سقف گنبد سربینه و نیز نقش های دیگر با موضوعات انسان و پرنده که در دوره قاجار رایج بود، به صورت متنوع بکار رفته است. تزیینات حمام سرد شامل کاشی کاری آهک بری است. تزیینات پایه ها و همچنین ازاره دیوار سکوهای این بخش کاشی کاری هفت رنگ با طرح های اسلیمی و تزیینات دیوارها طرح شکار و نبرد شیر و اژدها است.

نشانی حمام خان (پیر ظهیری / موزه حمام خان):

استان کردستان، شهر سنندج، در ضلع شمالی بازار سرپوشیده سنندج، پایین تر از مسجد داروغه

منبع: گردشبان
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1412

به "حمام خان سنندج؛بنای تاریخی و قدیمی کردستان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمام خان سنندج؛بنای تاریخی و قدیمی کردستان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید