خبرنگاران برنامه مراکز اهدای خون مازندران در ماه محرم اعلام شد

به گزارش وبلاگ واحدی، ساری - خبرنگاران - مدیرکل انتقال خون مازندران گفت که 11مرکز اهدای خون و سه دستگاه اتوبوس سیار از اول تا دهم محرم از ساعت هفت و 30 تا 22 آماده ارائه خونگیری از عزاداران حسینی هستند.

خبرنگاران برنامه مراکز اهدای خون مازندران در ماه محرم اعلام شد

دکتر ذوالفقار تقوی روز یکشنبه در نشست خبری با وبلاگ واحدی به کاهش 12 درصدی مراجعه برای اهدای خون طی حدود پنج ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال پیش اشاره کرد و اضافه نمود : امیدواریم با مشارکت مردم در پویش نذر اهداء خون طی ماه محرم و صفر ، کمبود ذخیره خونی در استان جبران شود.

وی ادامه داد : با توجه به اینکه نیاز به خون و فرآورده های خونی دائمی است ، از تمامی افرادی که توانایی اهدای خون دارند تقاضا می کنیم تا با مراجعه به پایگاه های انتقال خون سراسر استان برای تامین خون مورد نیاز بیماران همکاری کنند.

تقوی به وجود سه دستگاه اتوبوس سیار خونگیری در استان مازندران اشاره کرد و گفت : از آن جایی که شیوع ویروس کرونا میزان مراجعه کنندگان را برای اهدای خون به شدت کاهش داده ، ماه محرم و صفر فرصتی است تا مردم مومن مازندران اهدا خون داشته باشند.

وی اضافه نمود : در پایگاه های انتقال خون پروتکل های بهداشتی رعایت می شود و همه تجهیزات کاملا استریل است و اهداکنندگان خون بدون نگران و دغدغه می توانند به مراکز اهدای خون مراجعه کنند ، چراکه با اهدای یک واحد خون سالم جان سه بیمار از مرگ نجات می یابد.

مشارکت اندک بانوان مازندران در اهدای خون

مدیر کل انتقال خون مازندران میانگین آماری اهدا کنندگان خون در مازندران را با 39.33 در هزار نفر بالاتر از میانگین کشوری با 27 در هزار نفر دانست و گفت : اگر بتوانیم مشارکت زنان را در اهدا خون بیشتر کنیم ، رتبه دومی استان را به رتبه نخست کشوری ارتقاء خواهیم داد.

تقوی بدون اعلام آمار، درصد مشارکت زنان را بسیار ضعیف توصیف کرد و اضافه نمود : باورهای غلط نظیر زنان ضعیف هستند ، خون کمی دارند و یا این که زنان به دلیل حساسیت همواره در معرض خطر بیشتری قرار دارند ، سبب شد تا اهدا خون از سوی آنان بسیار کم باشد.

اهدای 200 واحد پلاسما توسط بهبودیافتگان کرونا

تقوی از مشارکت بهبودیافتگان بیماری کووید- 19 در اهدا 200 واحد پلاسمای خون قدردانی کرد و گفت : با توجه به اثربخشی پلاسماهای اهدایی بهبودیافتگان کووید19 در نجات جان بیماران تازه مبتلا شده به این بیماری ، از کسانی که یک ماه از بهبودیشان می گذرد، درخواست می کنیم به بخش اهدای پلاسما در پایگاه انتقال خون بابل و ساری مراجعه و در این عمل انسان محبت آمیز شرکت کنند.

پلاسما بخش زردابه خون است که 55 درصد خون را تشکیل می دهد و اهدای آن امری معمول و شناخته شده در جهان است و هیچگونه تاثیری در افت میزان خون اهداکنندگان نخواهد داشت.

مدیرکل انتقال خون مازندران توضیح داد : پلاسمای بهبود یافتگان ویروس کرونا به دلیل وجود پادتن ضد ویروس برای نجات بیماران مفید است و بر اساس استانداردهای جهانی بهترین زمان برای اهدای پلاسما یک ماه پس از بهبودی است .

وی با اعلام این که بیمارستان های کرونایی مازندران نیازمند پلاسمای خون بیماران بهبود یافته کووید- 19 هستند و پایگاه های انتقال خون هم برای این منظور همواره آمادگی دارند ، اضافه نمود : بررسی ها و آزمایشات نشان داده است که پلاسمای خون بیماران بهبود یافته کووید 19 تا 60 درصد در بهبود این بیماری موثر است ، به همین دلیل تقاضا داریم این بیماران به 2 مرکز بابل و ساری مراجعه کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1309

به "خبرنگاران برنامه مراکز اهدای خون مازندران در ماه محرم اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران برنامه مراکز اهدای خون مازندران در ماه محرم اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید