سرمایه گذاری هنگفت میلیاردی در مناطق آزاد تجاری کشور

به گزارش وبلاگ واحدی، مشاور رییس جمهوری و دبیر شوراعالی مناطق آزاد تجاری و ویژه مالی اظهار کرد: با حمایت های دولت تدبیر و امید در هشت سال گذشته 120 هزار میلیارد ریال در مناطق آزاد تجاری کشور سرمایه گذاری شد.

سرمایه گذاری هنگفت میلیاردی در مناطق آزاد تجاری کشور

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران حمیدرضا مومنی روز پنجشنبه در آیین تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه مناطق آزاد تجاری در این سرمایه گذاری ها سهم 2 درصدی دارند گفت: سهم آفرینی 98 درصدی بخش خصوصی در این سرمایه گذاری ها در نتیجه حمایت های دولت بوده که نشان از توجه مدیریت سیستمی به حضور سرمایه های مردمی است.

وی افزود: با این میزان سرمایه گذاری 120 هزار شغل جدید مناطق آزاد تجاری ایجاد شده که میزان اشتغال در این مناطق به حدود حدود 512 هزار شغل رسیده است.

منافع اربابان رجوع باید مقدم بر نفع مناطق آزاد باشد

مشاور رییس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و تجاری ویژه اقتصادی با بیان اینکه بعضی اربابان رجوع از سازمان های منطقه آزاد به علت های مختلف از جمله طولانی بودن بروکراسی اداری گله دارند اضافه نمود: مدیریت سیستمی سازمان های مناطق آزاد تجاری و شرکت های زیر مجموع باید توجه داشته باشند که همیشه منافع اربابان رجوع باید مقدم بر نفع سازمان آزاد باشد.

وی گفت: بعضی مواقع مشاهده شده که حفظ بیت المال و صیانت از حقوق مردم مهمترین دلیل اطاله در به نتیجه رسیدن خواسته های اربابان رجوع است در حالیکه که طولانی شدن اجرای طرح های سرمایه گذاری خود تضییع حقوق عامه و بیت المال بشمار می رود.

مومنی با بیان اینکه اقدام بر اسای برنامه و تعهد، سلامت و اقتدار سه مولفه دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری و ویژه کشور است اضافه نمود: در بخش اول این شورا اجرا کار به مدیران و زیر دستان بدون ارایه برنامه کاری را نخواهد داد تا چراکه فصل آزمون و خطا به انتها رسیده است.

وی افزود: این شورا پاکدستی مدیران و زیر مجموعه را از دیگر ملاک های اساسی تداوم مسوولیت مدیران اظهار داشت و اضافه نمود: در این راستا مناطق آزاد تجاری و ویژه کشور باید با تشکیل تیمی به صورت نا محسوس از اربابان رجوع در راستای اهداف مورد نظر نظرخواهی نمایند تا در بتوانیم هرچه سریعتر از وقوع بعضی تخلفات جلوگیری کنیم.

مشاور رییس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی گفت: اقتتدار مدیریت را نیز به معنای واقعی کلمه در حال پیگیری هستیم تا مدیران بتوانند با ورود به موقع اصلاح امور مناطق آزاد و ویژه را دستور کار خود قرار دهند.

وی یادآور شد: این سه مولفه در راستای افزایش جرات و توان بخش خصوصی برای حضور در مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی برای سرمایه گذاری در جال پیگیری است چراکه معتقد هستیم حضور سرمایه گذاران در این مناطقه مولفه اصلی توسعه اقتصادی کشور است.

کیش تجربه خوبی در استفاده از روش های نوین بانکی دارد

مومنی یادآور شد: با توجه به چالش های اقتصادی کشور و تحریم های یکجانبه تامین منابع اقتصادی از مهمترین مسائل مناطق آزاد تجاری در کشور است و در این راستا به دنبال توسعه استفاده از راهکارهای نوین اقتصادی در این مناطق هستیم.

وی افزود: منطقه آزاد تجاری کیش در این راستا از تجربه های موفقی برخوردار بوده و تعمیم این تجارب به سایر مناطق در اولویت این دبیرخانه است.

در این آیین جعفر آهنگران به عنوان مدیرعامل منطقه آزاد کیش معرفی و از خدمات 2.5 ساله غلامحسین مظفری تقدیر شد.

آهنگران از 2 ماه قبل به عنوان سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش منصوب شده بود و روز دوشنبه این هفته حکم مدیرعاملی وی از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری صادر شد.

مومنی مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری و ویژه قبل از آیین تودیع و معارفه با حضور در مسجد امام حسن مجتبی(ع) و غبار روبی و عطر افشانی قبور مطهر شهدای گمنام با شهیدان انقلاب و هشت سال دفاع مقدس تجدید میثاق کرد.

هم اکنون علاوه بر مراکز تجاری و خدماتی، حدود 340 واحد صنعتی و خدمات صنعتی با حجم سرمایه گذاری ریالی 10 هزار و 593 میلیارد ریال و 534 میلیون دلاری در زمینه های مختلف از جمله تولیدات مصنوعات پلاستیکی، تجهیزات پزشکی، مصنوعات چوبی، بسته بندی مواد غذایی و محصولات آرایشی و بهداشتی در این منطقه فعال است و دراین واحدها پنج هزارو 567 نفر مشغول به کارهستند.

جزیره کیش با 42 هزار نفر جمعیت از چهار مناطق توریست پذیر جنوب غرب آسیا بوده که همه ساله حدود یک میلیون و 800 هزار نفر توریست پذیرش می کرد که در سال گذشته به حداقل ممکن رسیده است.

کیش از جزیره های استان هرمزگان با بیش از 91 کیلومتر مربع مساحت در 18 کیلومتری کرانه جنوبی ایران واقع شده که در گذشته آن را قیس می خواندند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1742

به "سرمایه گذاری هنگفت میلیاردی در مناطق آزاد تجاری کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری هنگفت میلیاردی در مناطق آزاد تجاری کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید